reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Jakie dodatki przysługują do emerytury rolniczej

Jakie dodatki przysługują do emerytury rolniczej

Emeryt, który pobiera swoją emeryturę z KRUS, może liczyć na dodatki do swojego świadczenia. Dodatki pozwalają na zwiększenie wysokości otrzymywanej emerytury rolniczej.

Do emerytury rolniczej przysługują następujące dodatki:

  • pielęgnacyjny,
  • kombatancki,
  • dodatek z tytułu tajnego nauczania.

Do emerytury przysługuje także dodatek z tytułu pracy przymusowej po 1 września 1939 roku. Dodatek ten przysługuje w wysokości 2 proc. emerytury podstawowej za każdy rok takiej pracy.

Dodatki, z wyjątkiem dodatku kombatanckiego, dolicza się do części składkowej emerytury, uwzględniając ich wysokość przy ustalaniu wskaźnika wymiaru tej części.

Emeryt pobierający emeryturę z KRUS może liczyć na dodatek pielęgnacyjny, jeśli spełni określone wymagania. Dodatek przysługuje osobom, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika. Lekarz stwierdza całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Warto podkreślić, że osobom, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Dodatek kombatancki przysługuje, jak sama nazwa wskazuje kombatantom i innym osobom uprawnionym, które były ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Kombatantem jest osoba, która brała udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatek kombatancki przysługuje na podstawie zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającego określone w wymienionej ustawie okresy działalności kombatanckiej lub represji.

Dodatek za tajne nauczanie przyznawany jest tym osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Jeśli emeryt ma prawo jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje mu tylko jeden dodatek kombatancki.

Zobacz dział: Dodatki do emerytury

Podstawa prawna: Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 roku (tekst jedn. Dz. U. z 1998 roku Nr 7, poz. 25, z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatki, z wyjątkiem dodatku kombatanckiego, dolicza się do części składkowej emerytury.
Dodatki, z wyjątkiem dodatku kombatanckiego, dolicza się do części składkowej emerytury.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama