REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury

Ewa Ryś

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura jest dożywotnim świadczenie pieniężnym wypłacanym w celu zapewnienia środków utrzymania w razie zaprzestania aktywności zawodowej z powodu osiągnięcia określonego wieku albo/i okresu zatrudnienia.

Jakie są grupy emerytalne

Warunkiem nabycia prawa do świadczeń jest osiągnięcie wymagalnego minimalnego wieku i stażu pracy.

REKLAMA

Można podzielić Polaków na trzy grupy:

1. Grupa pierwsza- urodzeni przed końcem 1948r. Należą do starego systemu. Świadczenia otrzymują tylko z ZUS.

2. Grupa druga- urodzeni po 31 grudnia 1948r., ale przed 1 stycznia 1969r. Muszą wybrać, czy chcą całą składkę emerytalną ulokować na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS (i filar), czy zapiszą się do jednego z otwartych funduszy emerytalnych (OFE- II filar)

3. Grupa trzecia- urodzeni po 31 grudnia 1968r. Grupa ta musi część składki emerytalnej ulokować na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych. Obowiązkowy podział składek między I i II filar.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile musimy pracować, żeby przejść na emeryturę

Grupa urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949r.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Zgodnie z wykresem:

Podstawowy wiek emerytalny

Wiek

Okres składkowy i nieskładkowy

Kobiety

60 lat

20 lat

Mężczyźni

65 lat

25 lat

Grupa urodzonych po dniu 31 grudnia 1948r.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949r. nabywają prawo do emerytury według nowych zasad niezależnie od faktu przystąpienia lub nieprzystąpienia do jednego z otwartych funduszy emerytalnych.

Warunkiem jedynym jaki muszą spełnić jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego. Wynosi on odpowiednio:

  • co najmniej 60 lat dla kobiet
  • co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia.

Podstawą obliczenia emerytury według nowych zasad jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy.

Grupa urodzonych po 31 grudnia 1968r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1968r. w całości zastały objęte nowym systemem emerytalnym. Objęci są nowymi zasadami wyliczania emerytury. Mają obowiązek odkładania części składki emerytalnej do otwartych funduszy emerytalnych.

REKLAMA

Emerytura tej grupy ubezpieczonych zależeć będzie wyłącznie od wielkości kapitału zgromadzonego na koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz od wskaźnika średniej dalszego trwania życia.

Osoby, które pracowały przed 1 stycznia 1999 r. będą miały doliczony do konta ubezpieczonego w ZUS kapitał początkowy za okresy składkowe i nieskładkowe przypadające do 31.12.1998 r.

Wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. będzie ustalana poprzez:

  • podzielenie kapitału emerytalnego przez średnie oczekiwane dalsze życie po przejściu na emeryturę (wyrażone w miesiącach).

Składka emerytalna, jaką odprowadzają osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. w 2/3 zostaje przekazana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w 1/3 trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. będą miały prawo przejść na emeryturę w wieku:

  • 60 lat w przypadku kobiet
  • 65 lat w przypadku mężczyzn,

Im później osoby urodzone po 1968r. przejdą na emeryturę tym większy uzbierają kapitał emerytalnym. Tym większa będzie ich miesięczna wysokość emerytury.

Składka emerytalna, jaką odprowadzają osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r.

  • 2/3 zostaje przekazana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  • 1/3 trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA