reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury

Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury

Emerytura jest dożywotnim świadczenie pieniężnym wypłacanym w celu zapewnienia środków utrzymania w razie zaprzestania aktywności zawodowej z powodu osiągnięcia określonego wieku albo/i okresu zatrudnienia.

Jakie są grupy emerytalne

Warunkiem nabycia prawa do świadczeń jest osiągnięcie wymagalnego minimalnego wieku i stażu pracy.

Można podzielić Polaków na trzy grupy:

1. Grupa pierwsza- urodzeni przed końcem 1948r. Należą do starego systemu. Świadczenia otrzymują tylko z ZUS.

2. Grupa druga- urodzeni po 31 grudnia 1948r., ale przed 1 stycznia 1969r. Muszą wybrać, czy chcą całą składkę emerytalną ulokować na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS (i filar), czy zapiszą się do jednego z otwartych funduszy emerytalnych (OFE- II filar)

3. Grupa trzecia- urodzeni po 31 grudnia 1968r. Grupa ta musi część składki emerytalnej ulokować na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych. Obowiązkowy podział składek między I i II filar.

Ile musimy pracować, żeby przejść na emeryturę

Grupa urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949r.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Zgodnie z wykresem:

Podstawowy wiek emerytalny

Wiek

Okres składkowy i nieskładkowy

Kobiety

60 lat

20 lat

Mężczyźni

65 lat

25 lat

Grupa urodzonych po dniu 31 grudnia 1948r.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949r. nabywają prawo do emerytury według nowych zasad niezależnie od faktu przystąpienia lub nieprzystąpienia do jednego z otwartych funduszy emerytalnych.

Warunkiem jedynym jaki muszą spełnić jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego. Wynosi on odpowiednio:

  • co najmniej 60 lat dla kobiet
  • co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia.

Podstawą obliczenia emerytury według nowych zasad jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy.

Grupa urodzonych po 31 grudnia 1968r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1968r. w całości zastały objęte nowym systemem emerytalnym. Objęci są nowymi zasadami wyliczania emerytury. Mają obowiązek odkładania części składki emerytalnej do otwartych funduszy emerytalnych.

Emerytura tej grupy ubezpieczonych zależeć będzie wyłącznie od wielkości kapitału zgromadzonego na koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz od wskaźnika średniej dalszego trwania życia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama