Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czternasta emerytura w 2022 r. – kiedy wypłata w przyszłym roku?

Czternasta emerytura 2022 – kiedy wypłata w przyszłym roku?
Czternasta emerytura 2022 – kiedy wypłata w przyszłym roku?
Shutterstock
Czternasta emerytura w 2022 r.? Część emerytów i rencistów otrzyma wypłatę świadczenia w przyszłym roku.

Czy czternasta emerytura jest dla wszystkich?

Tzw. czternasta emerytura przysługuje osobom, które w dniu 31 października mają prawo do określonych świadczeń emerytalno-rentowych. Szczegółowo wymienia je ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o prawo m.in. do:

 • emerytur i rent systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych
 • rent socjalnych,
 • świadczeń przedemerytalnych,
 • emerytur pomostowych;
 • zasiłków i świadczeń przedemerytalnych;
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych;
 • rent inwalidów wojskowych i wojennych

Co w przypadku zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia? W takiej sytuacji osobie uprawnionej przysługuje jedna czternastka. Podobnie jest w przypadku renty rodzinnej, do które uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

Czternasta emerytura – próg dochodowy

Czternasta emerytura jest świadczeniem jednorazowym. Wypłata świadczenia uzależniona została od dochodu. Próg dochodowy wynosi 2900 zł. Osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza tej kwoty, otrzymają tzw. czternastkę w pełnej wysokości. W przeciwnym razie świadczenie zostanie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Czternasta emerytura – czy trzeba złożyć wniosek?

Świadczenie będzie wypłacone z urzędu. Oznacza to, iż seniorzy nie muszą składać wniosku. Z tego powodu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed możliwymi oszustwami. Osoby, które w rozmowie telefonicznej oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o świadczenie chcą uzyskać dane.

W przypadku wątpliwości co do tożsamości osób, które podają się za pracowników ZUS można skontaktować się z najbliższą placówką lub Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00.

Czternasta emerytura – dla kogo wypłata w 2022 r.?

Czternastkę poza określonymi wyjątkami wypłaca się w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r.

Wypłaty w grudniu 2021 przewidziano dla świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

Rolnicy, których emerytury i renty wypłacane są co kwartał, otrzymają czternastą emeryturę w 2022 r. w styczniowych terminach płatności.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • m-53
  2021-10-24 13:59:55
  Tytuł mylący, wprowadza w błąd. Nie ma "14 emerytury 2022" tylko część wypłat przechodzi na 2022
  4
 • inwestor
  2021-10-24 15:53:15
  14ta emerytua - to jest skandal. Moze jeszcze 15 i 16? Cholerne rozdawnictwo wyjdzie wam, komuchy bokiem w inflacji.
  44
  pokażodpowiedzi (6)
 • GIBZ
  2021-10-25 18:08:47
  Tak, tak, piszcie o 14 emeryturze w 2022 r. Emeryci się ze szczęścia posikają.
  9
 • holota pis
  2021-10-26 08:47:22
  wsadzcie ja sobie w d--pe
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kulpa Krzysztof
  2021-10-25 14:58:21
  Napisałem tylną część ciała ściska
  5
 • nicola
  2021-10-28 01:14:52
  No bardziej to prezent jak świadczenie, więc jak emeryci mieli problem. to tak dalej mają. PPK w tym przypadku to szansa by lepiej żyć, nawet jak emerytura okaże się mniejsza jak człowiek zakładał. Bo po prostu można całkiem sprawnie odkładać kasę z pracodawcą
  5
 • Pati
  2021-10-30 15:57:23
  Szkoda że kilkanaście la temu nie pomyśleli i nie wprowadzili ppk. Projekt musi co prawda jeszcze swoje odczekac żeby przekonac wszystkich, ale patrząc na kraje skandynawskie czy nawet na USA tam się sprawdził. Czas wreszcie i na rewolucje w Polsce
  4
 • Asia
  2021-11-28 01:03:55
  Jezeli emeryt otrzymuje 680zl emerytury to ile dostanie wiecej .Bo teraz w marcu distal emeryt 22 zl wiecej smieszne . Mowi sie ze duze kwoty .Prosze podac prawde te najnizsze emerytury
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • niecierpliwy dziadek
  2021-12-14 16:30:45
  Kiedy będzie 15 emerytura ?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • j&m
  2022-01-03 11:51:02
  ponieważ moja żona dostaje emeryturę 800 zł netto a w 2022 roku najniższa emerytura ma wynosić 1300 zł to ona zyska 500 zł brawo 1
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
Podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
Spółdzielnia mieszkaniowa
Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
- Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.
Ochrona sygnalistów - przepisy karne
Celem wymuszenia prawidłowego stosowania tzw. ustawy o sygnalistach twórca projektu zdecydował się na wprowadzenie przepisów karnych. Jakich?
Whistleblowing w Polsce. Kiedy ustawa o sygnalistach?
Komisja Europejska wzywa Polskę do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Czy spowoduje to znaczne przyspieszenie prac nad ustawą? Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?
Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.
14. emerytura na stałe?
Czy 14.emerytura zostanie wprowadzona na stałe? O pracach nad nową ustawą poinformowała minister Marlena Maląg.
Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym
Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł. Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego.
W tym roku na urlop wyjedzie 59% Polaków [BADANIE]
W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków — to mniej niż przed wybuchem pandemii. Około 63% osób, które zadeklarowały wyjazd na urlop, spędzi go w Polsce, prawie 23% — w innym kraju Europy, a ponad 8% — zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień — podróż w tym okresie zadeklarowało prawie 48% wczasowiczów.