reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytura za pracę w Czechach

Emerytura za pracę w Czechach

Z ubezpieczenia społecznego pracownikowi, który wykonuje pracę w Czechach przysługuje emerytura. W Czechach system emerytalny opiera się na trzech filarach.

Polacy mają prawo wykonywania pracy na terenie Czech. Polakom przysługuje możliwość korzystania z usług i ofert czeskich urzędów pracy. Jedynym warunkiem jest potwierdzenie posiadania odpowiednich środków utrzymania. Co ważne, aby móc pracować w Czechach, obywatel polski nie musi posiadać zezwolenia na pracę.

Pracownik z Polski może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy.

Za pracę przysługuje pracownikowi emerytura. System emerytalny w Czechach składa się z trzech filarów.

Zobacz także: Praca za granicą a emerytura w Polsce

Pierwszy filar emerytalny jest filarem publiczny. W związku z tym jest filarem obowiązkowym. Filar ten składa się z dwóch elementów. Każda emerytura składa się z zryczałtowanego świadczenia w wysokości takiej samej dla wszystkich emerytów oraz dodatku. Dodatek finansowany jest ze składek ubezpieczonego uzależnionego od wysokości zarobków oraz stażu ubezpieczeniowego.

Do stażu ubezpieczeniowego oprócz okres zatrudnienia wlicza się także okres:

Indeksacja świadczeń uzależniona jest od wysokości zarobków. Czeski system emerytalny ma charakter redystrybucyjny. Oznacza to, że bieżące składki ubezpieczonych przeznaczane są na wypłatę bieżących emerytur. Uzupełniający charakter mają środki przekazywane przez budżet państwa.

Dopuszcza się dobrowolne ubezpieczenie osób niezatrudnionych lub studentów.

Wiek emerytalny to dla mężczyzn 60 - 63 lata, a dla kobiet 53 - 63 lata. Wymagany okres ubezpieczenia wynosi co najmniej 25 lat.

Drugi filar jest filarem prywatnym i dobrowolnym. Przybiera on w Czechach formę funduszy emerytalnych. W Czechach działa 25 funduszy emerytalnych. Fundusze te wypłacają uzupełniające świadczenia emerytalne. Poza nadzorem nad tymi funduszami, państwo bierze udział również w odprowadzaniu części składek do tych funduszy. Filar ten przypomina obowiązujący w Polsce system Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Trzeci filar jest filarem dobrowolnym. Charakteryzuje się całkowicie dobrowolnym składkowaniem i zawiera indywidualne oszczędności w formie ubezpieczenia na życie. Ten filar czeskiego systemu emerytalnego ma charakter czysto kapitałowy.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System emerytalny w Czechach składa się z trzech filarów.
System emerytalny w Czechach składa się z trzech filarów.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama