reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Jaka emerytura przysługuje za pracę w Belgii

Jaka emerytura przysługuje za pracę w Belgii

Podejmując pracę w Belgii każdy pracownik ma obowiązek wnoszenia opłat na system ubezpieczeń społecznych. Z system ubezpieczeń społecznych pracownikowi przysługuje między innymi emerytura.

W Belgii działa Narodowy Fundusz Emerytalny. Fundusz zarządza systemem ubezpieczeń emerytalnych.

W Belgii funkcjonują 4 systemy emerytalne: systemy dla pracowników, system dla osób pracujących na własny rachunek, system dla pracowników sektora publicznego oraz system dla byłych pracowników zatrudnionych w koloniach lub w państwie poza UE.

Emerytury w Belgii dzielą się na emerytury rodzinne oraz emerytury dla osób samotnych. Funkcjonuje także system emerytalny dla osób, których małżonek zmarł oraz dla małżonków żyjących w separacji lub rozwiedzionych.

Ponadto w Belgii działa system dla pracowników trans-granicznych oraz sezonowych.

Wysokość emerytury zależy od systemu. Co ważne pracownika może być uprawniony do emerytury z kilku programów.

Dla pracownika z Polski istotne jest zatrudnienie długoterminowe. Zatrudnienie krótkoterminowe nie daje uprawnień emerytalnych. Może się zdarzyć, że przy pracy przez krótki okres, prawa emerytalne narosłe w tym okresie nie będą brane pod uwagę, ponieważ ich kwota będzie zbyt niska, by zostały one uznane międzynarodowo.

Zobacz także:Otwarcie belgijskiego rynku pracy

Wiek emerytalny dla mężczyzn oraz kobiet jest jednakowy i wynosi 65 lat.

Liczba przepracowanych lat uprawniających do pełnej emerytury wynosi 45 lat. Istnieje jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 60 lat, jeśli kariera zawodowa trwała co najmniej 35 lat.

Czy emeryci mogą dorabiać na emeryturze. Tak, ale nie wszyscy. Pracownicy najemni mogą w dalszym ciągu pracować po ukończeniu 65 roku życia, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę. Urzędnicy służby cywilnej są zobowiązani do odejścia na emeryturę w uzgodnionym wieku. Osoby pracujące na własny rachunek mogą kontynuować pracę tak długo, jak chcą, nawet po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Pracownicy, którzy odejdą na emeryturę, nie mogą zarabiać więcej niż określoną kwotę, zależną od ich statusu, sytuacji rodzinnej, wieku oraz rodzaju przyznanej emerytury. Jeżeli emeryt zarabia więcej, jego emerytura zostanie zmniejszona lub wstrzymana.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiek emerytalny w Belgii dla mężczyzn oraz kobiet jest jednakowy i wynosi 65 lat.
Wiek emerytalny w Belgii dla mężczyzn oraz kobiet jest jednakowy i wynosi 65 lat.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama