| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy program pozwalający na zwiększenie zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z ustawą o PPK pierwsze firmy dołączą do programu w 2019 roku. Jakie są zasady oszczędzania na emeryturę w PPK? Od kiedy pracownik będzie miał taką możliwość? Ile wynosi składka podstawowa i dodatkowa?

Składka dodatkowa na PPK

W umowie o zarządzanie PPK można przewidzieć dokonywanie składki dodatkowej. Dodatkowa składka pracodawcy może wynosić maksymalnie 2,5%, co razem ze składką podstawową wynosi 4%. Pracodawca ma więc możliwość wpłacania składki na rzecz danego pracownika w wysokości od 1,5% do 4%. O dodatkowej składce może postanowić również sam uczestnik programu. W tym przypadku najwyższy procent to 2, co w sumie ze składką podstawową również daje 4%. Pracownik może więc wpłacać od 2% do 4%. Podsumowując, na dane konto zainteresowanego pracownika najmniej można wpłacić 3,5% (podstawowe składki pracodawcy i pracownika), a najwięcej 8% (składki podstawowe + najwyższe składki dodatkowe).

Rezygnacja z PPK

Na pracodawcy spoczną nowe obowiązki. Będzie musiał informować pracownika o sprawach związanych z jego PPK. Każdy uczestnik PPK będzie miał możliwość rezygnacji z dokonywania wpłat. W tym celu składa się u pracodawcy pisemną deklarację. Warto zaznaczyć, że w razie zmiany decyzji uczestnika programu, nic nie stoi na przeszkodzie do ponownego przystąpienia do PPK. Jednak trzeba mieć na uwadze, iż pracodawca co 4 lata będzie informował takiego pracownika o ponownym dokonywaniu wpłat. Jeśli pracownik w dalszym ciągu nie życzy sobie odkładania na emeryturę za pośrednictwem PPK będzie musiał co 4 lata składać deklarację o rezygnacji.

Kary

W związku z wprowadzeniem PPK pracodawca będzie musiał wywiązywać się z dodatkowych obowiązków. W przypadku nie dokonywania należnych wpłat może zostać ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy. Grozi kara grzywny od 1000 do 1000000 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »