reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór

Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór

Jak zwiększyć wysokość wpłaty uczestnika PPK na jego własny rachunek? Podstawowa wpłata wynosi 2%. Można ją zwiększyć o wpłatę dodatkową do 4%. Należy w tym celu złożyć deklarację o zwiększeniu wpłaty na PPK. Pobierz wzór wniosku.

Jak zwiększyć wpłatę na PPK?

Wpłaty na Twój rachunek prowadzony w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) będą pochodzić z trzech źródeł – od Ciebie samego, od pracodawcy i od państwa. Wpłaty od państwa to stałe kwoty. Natomiast wpłaty pracodawcy i pracownika stanowią określony procent wynagrodzenia. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zwiększyć wysokość wpłat do PPK.

Po tym, jak pracodawca zawrze w Twoim imieniu umowę o prowadzenie PPK, formalnie staniesz się uczestnikiem PPK. Twoja podstawowa wpłata, obliczana i pobierana przez pracodawcę, będzie wynosić 2% wynagrodzenia. W każdym momencie możesz ją zwiększyć o wpłatę dodatkową do PPK, w wysokości do 2% wynagrodzenia (czyli łącznie do maksymalnie 4%).

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Aby zwiększyć swoją wpłatę, uczestnik PPK musi zadeklarować pracodawcy chęć jej finansowania. Może to zrobić poprzez złożenie pracodawcy deklaracji w formie pisemnej (POBIERZ WZÓR) albo poprzez  specjalne aplikacje do obsługi PPK  - jeżeli pracodawca takie udostępnia. Pierwsza deklaracja w zakresie finansowania dodatkowej wpłaty obowiązuje od momentu jej złożenia. Natomiast każda zmiana wysokości wpłaty dodatkowej będzie obowiązywać od następnego miesiąca po dostarczeniu deklaracji do pracodawcy.

Jeżeli oszczędzasz w PPK, Twój pracodawca jest zobowiązany do finansowania wpłaty podstawowej w wysokości 1,5% Twojego wynagrodzenia. Może jednak zwiększyć tę wpłatę o dodatkowe 2,5%. Ty i Twój pracodawca możecie łącznie zasilać rachunek PPK wpłatami w wysokości 8% wynagrodzenia. W przypadku osób spełniających - określone w ustawie o PPK - warunki otrzymania dopłat, państwo wpłaci jednorazowo 250 zł jako wpłatę powitalną oraz co roku dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

WZÓR DEKLARACJI ZWIĘKSZENIA WPŁATY NA PPK

DEKLARACJA UCZESTNIKA PPK

W ZAKRESIE FINANSOWANIA WPŁAT DODATKOWYCH

DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK)

Deklarację należy wypełnić wielkimi literami. Deklarację składa się podmiotowi zatrudniającemu.

  1. Dane dotyczące uczestnika PPK

Imię (imiona)

Nazwisko

Numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL data urodzenia

Seria i numer dowodu osobistego lub numer paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego

  1. Nazwa podmiotu zatrudniającego

  1. Oświadczenie uczestnika PPK*

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215, z późn. zm.) deklaruję finansowanie przeze mnie wpłaty dodatkowej do PPK w wysokości ……………..% wynagrodzenia (maksymalnie 2% wynagrodzenia uczestnika PPK) oraz wnoszę o dokonywanie wpłaty dodatkowej do PPK
w powyższej wysokości.

                                                                                                                            

         Oświadczam, że na podstawie art. 27 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 4 października 2018 r.                                     o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215, z późn. zm.) rezygnuję                                  z finansowania wpłaty dodatkowej do PPK.

* Zaznaczyć X we właściwym kwadracie

                                                                      …………………………………………………………..

                                                                     data i podpis uczestnika PPK

                                                                      …………………………………………………                                                                        

                                                                 data złożenia deklaracji podmiotowi zatrudniającemu

Link do artykułu: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Co-zrobic--aby-zwiekszyc-swoja-wplate-do-PPK-.html

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PFR Portal PPK

Zdjęcia

Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór. Jak zwiększyć wpłatę na PPK o wpłatę dodatkową? DEKLARACJA UCZESTNIKA PPK W ZAKRESIE FINANSOWANIA WPŁAT DODATKOWYCH DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK).
Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór. Jak zwiększyć wpłatę na PPK o wpłatę dodatkową? DEKLARACJA UCZESTNIKA PPK W ZAKRESIE FINANSOWANIA WPŁAT DODATKOWYCH DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK).

Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama