| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może ustać z wielu przyczyn. Może na to wpłynąć zachowanie osoby, która pobiera świadczenia. W niektórych jednak przypadkach świadczenie ustaje z urzędu.

W informacji wysyłanej uprawnionemu ZUS informuje o terminie do złożenia wniosku o emeryturę.

Wcześniejsza emerytura w czasie pobierania świadczenia

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, może w czasie jego pobierania spełnić warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury. Jeśli spełni wszystkie wymagania, może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury.

W sytuacji gdy nie zostanie złożony wniosek o wcześniejszą emeryturę to ZUS, będzie dalej wypłacał świadczenie. Jednak gdy uprawniony do świadczenia przedemerytalnego spełnia warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury i złożyć o nią wniosek, nie będzie miała prawa wyboru, czy pobierać świadczenie przedemerytalne czy emeryturę.

W dniu, w którym nabędzie prawo do emerytury, nie będzie miała prawa do świadczenia przedemerytalnego. Prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwało do dnia poprzedzającego dzień nabycia prawa do emerytury.

Śmierć uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Jeżeli osoba otrzymująca świadczenie albo zasiłek przedemerytalny umrze, wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym nastąpił zgon

Pan Zbigniew od stycznia 2006 r. pobierał świadczenie przedemerytalne. Z dniem 10 grudnia 2007 r. ukończył 65 lat. Otrzymał dwa miesiące przed tą datą informację z ZUS, że z dniem ukończenia wieku 65 lat utraci prawo do świadczenia przedemerytalnego. Nie złożył wniosku o emeryturę. Z dniem 10 grudnia, to do końca ustało uprawnienie Pana Zbigniewa do świadczenia przedemerytalnego i ZUS wstrzymał jego wypłatę.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »