reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji unijnych na założenie firmy przez rolników w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem dotychczas zarejestrowano już ponad 9 tysięcy złożonych wniosków, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

Dotacje przyznawane rolnikom na założenie własnego biznesu finansowane są z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a ich celem jest tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich. Po wstępnej analizie wniosków Agencja informuje, że może ich powstać nawet 12 tysięcy.

Ile pieniędzy może otrzymać rolnik na założenie firmy

Agencja ma do rozdysponowania na tworzenie przedsiębiorstw niebagatelną w tym roku kwotę 1,2 mld zł. Suma jaką otrzyma rolnik w ramach dotacji zależy od planowanej przez niego liczby tworzonych miejsc pracy. Przyjęte w naborze zasady udzielania wsparcia ze środków unijnych są korzystniejsze od obowiązujących w poprzednich latach. Za utworzenie jednego miejsca pracy rolnik może otrzymać 100 tys. zł, za utworzenie dwóch miejsc 200 tys. zł, a przy utworzeniu trzech i więcej nowych stanowisk 300 tys. zł. Wcześniej, aby otrzymać refundację w wysokości 300 tys. zł należało utworzyć co najmniej pięć nowych miejsc pracy.

Kto może otrzymać wsparcie z dotacji

Pomoc przysługuje firmom zatrudniającym mniej niż 10 pracowników i mającym obrót lub całkowity bilans roczny na poziomie nie przekraczającym 2 mln euro. O wsparcie mogły też ubiegać się osoby fizyczne i prawne, planujące utworzenie lub rozwinięcie firm prowadzących na terenach wiejskich działalność nie związaną z rolnictwem. W przypadku braku wystarczających środków na sfinansowanie tworzonego biznesu, zainteresowani mogą zawrzeć z Agencją umowę o przyznaniu pomocy, w ramach której otrzymają zaliczkę. W tym roku może ona wynieść do 50% kwoty przyznanej już wnioskodawcy.

Zobacz również serwis: Oferty pracy

O kolejności, w jakiej będzie przysługiwała pomoc z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", zadecyduje w tym roku liczba punktów, które ARiMR przyzna konkretnemu wnioskowi na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Preferowane będą projekty z regionów uboższych i z terenów borykających się z dużym bezrobociem.

Rolnik posiadający własną firmę może zostać w KRUS

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, osoby jednocześnie prowadzące firmę i działalność gospodarczą, które wcześniej były ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą w niej pozostać jeżeli jego dopuszczalne przychody z firmy nie będą przekraczały kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy (kwota za 2009 r. wynosi 2835 zł).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama