REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak udzielać kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów.
Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów.

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Duża konkurencja istniejąca na rynku wymusza na uczestnikach obrotu gospodarczego konieczność sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności, co niestety pociąga za sobą ryzyko powstawania niespłaconych należności. Stąd też decyzji o udzielaniu kredytów kupieckich powinna towarzyszyć rozwaga.

REKLAMA

Kredyt jako wyróżnienie

Po pierwsze udzielanie takich kredytów nie powinno być traktowane przez przedsiębiorców jako element marketingu czy też sposób na pozyskanie nowych klientów. Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Pamiętajmy o dokumentach potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej

REKLAMA

Po drugie otwarciu linii kredytowej powinno towarzyszyć odebranie od dłużnika podstawowego dokumentu, jakim jest zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej (przy jednoosobowej działalności gospodarczej) lub też odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Te dwa dokumenty są tak naprawdę „dowodem osobistym” przedsiębiorcy, potwierdzającym fakt prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Firmy o mocnej pozycji na rynku mogą pozwolić sobie na żądanie przedstawienia dokumentów potwierdzających także kondycję finansową kontrahenta takich jak sprawozdania finansowe. Należy pamiętać o tym, że sprawozdania takie przesyłane są co roku do sądu rejestrowego wraz ze sprawozdaniami zarządu. Następnie przechowywane są w ogólnie dostępnych aktach rejestrowych spółek. Tak więc w żaden sposób nie można ich uznać za dokumenty objęte tajemnicą przedsiębiorstwa.

Tym samym dłużnicy nie powinni czynić trudności w ich okazaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Umowa w formie pisemnej

Po trzecie jeżeli sprzedaż ma mieć charakter powtarzalny, warto zadbać o zawarcie z dłużnikiem umowy ramowej w formie pisemnej. Umowa taka powinna określać wzajemne prawa i obowiązki, przewidywać wysokie odsetki za opóźnienie, określać właściwość miejscową sądu czy też zasady składania zamówień.

Warto ustanowić zabezpieczenie

Po czwarte przy udzielaniu kredytu kupieckiego warto też poprosić dłużnika o ustanowienie zabezpieczenia choćby w postaci weksla in blanco.

REKLAMA

Niestety kultura prawna istniejąca w obrocie gospodarczym w naszym kraju jest bardzo niska. Z uwagi na ogromną konkurencję dłużnicy wymuszają na wierzycielach rezygnowanie z dochowywania podstawowej staranności przy udzielaniu kredytów kupieckich. I z tego też powodu firmy działające w tej samej branży powinny starać się ujednolicać zasady udzielania kredytów kupieckich.

Bez wątpienia pomocna w tworzeniu takich procedur mogłaby okazać się odgórna inicjatywa organizacji zrzeszających przedsiębiorców, takich jak izby przemysłowo-handlowe czy też izby gospodarcze. Warto też rozważyć wprowadzanie systemu szkoleń dla przedsiębiorców w tym zakresie.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet)? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA