reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej

Połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej

Czy właściciel kilku nieruchomości może połączyć je w jedną całość? Jak dokonać odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej?

Możliwość żądania połączenia w księdze wieczystej kilku nieruchomości w jedną przewiduje art. 21 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Należy jednak spełnić jeden warunek. Otóż nieruchomości muszą stanowić całość gospodarczą lub graniczyć ze sobą.

Jakie konsekwencje niesie za sobą takie połączenie? Po pierwsze, ograniczone prawa rzeczowe obciążające którąkolwiek z połączonych nieruchomości obciążają całą nieruchomość utworzoną przez połączenie. Nie ma to jednak wpływu na dotychczasowy zakres wykonywania użytkowania i służebności. Po drugie zaś, w wyniku wpisu powstanie jedna nieruchomość, co będzie miało znaczenie np. przy ewentualnej sprzedaży.

W jaki sposób dokonać połączenia?

Wniosek o połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej składamy na formularzu, który jest dostępny w sądzie. Można go również pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości albo bezpośrednio z naszego portalu:

Zobacz: Formularze wieczystoksięgowe

Opłata od wniosku wynosi 60 zł.

Co z rozłączeniem?

Warto wspomnieć, iż tak jak możliwe jest połączenie kilku działek w jedną całość, właściciel nieruchomości może również żądać ich rozdzielenia. "Rozłączenie, z woli właściciela, nieruchomości wpisanych do jednej księgi wieczystej jest dopuszczalne (art. 21 a contrario ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).". Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2009 r., V CSK 333/08.

Zobacz również: Księga wieczysta online

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece;

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama