| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej

Połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej

Czy właściciel kilku nieruchomości może połączyć je w jedną całość? Jak dokonać odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej?

Możliwość żądania połączenia w księdze wieczystej kilku nieruchomości w jedną przewiduje art. 21 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Należy jednak spełnić jeden warunek. Otóż nieruchomości muszą stanowić całość gospodarczą lub graniczyć ze sobą.

Jakie konsekwencje niesie za sobą takie połączenie? Po pierwsze, ograniczone prawa rzeczowe obciążające którąkolwiek z połączonych nieruchomości obciążają całą nieruchomość utworzoną przez połączenie. Nie ma to jednak wpływu na dotychczasowy zakres wykonywania użytkowania i służebności. Po drugie zaś, w wyniku wpisu powstanie jedna nieruchomość, co będzie miało znaczenie np. przy ewentualnej sprzedaży.

W jaki sposób dokonać połączenia?

Wniosek o połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej składamy na formularzu, który jest dostępny w sądzie. Można go również pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości albo bezpośrednio z naszego portalu:

Zobacz: Formularze wieczystoksięgowe

Opłata od wniosku wynosi 60 zł.

Co z rozłączeniem?

Warto wspomnieć, iż tak jak możliwe jest połączenie kilku działek w jedną całość, właściciel nieruchomości może również żądać ich rozdzielenia. "Rozłączenie, z woli właściciela, nieruchomości wpisanych do jednej księgi wieczystej jest dopuszczalne (art. 21 a contrario ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).". Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2009 r., V CSK 333/08.

Zobacz również: Księga wieczysta online

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece;

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »