reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Użytkownik jest zobowiązany do uiszczania dwóch rodzajów opłat: jednorazowej - płatnej najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej oraz okresowej - płatnej corocznie.

Użytkowanie wieczyste to specyficzna konstrukcja prawa cywilnego, zasadzająca się pomiędzy własnością, a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Jej istota polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu, czy gminy osobie fizycznej lub prawnej. Obowiązkiem użytkownika jest natomiast uiszczanie opłat.

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Instytucja użytkowania wieczystego została wprowadzona ustawą z 14 lipca 1961 roku o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Przyczyną jej obowiązywania była charakterystyczna dla PRL zasada, iż nieruchomości gruntowe w miastach powinny być własnością państwa. Obecnie  regulacja ta zawarta jest w tytule II księgi drugiej kodeksu cywilnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawarcie umowy wieczystego użytkowania wymaga formy aktu notarialnego. Konieczny jest także wpis do księgi wieczystej. Uprawnienia użytkownika zbliżone są do tych, które przysługują właścicielowi. W szczególności korzysta on z gruntu z wyłączeniem osób trzecich. Może także rozporządzać tym prawem ( sprzedać je, obciążyć, czy zapisać w testamencie). Ponadto przysługuje mu pełne prawo do budowli wzniesionych na tym gruncie. Z drugiej zaś strony możliwe jest prowadzenie egzekucji z przysługującego użytkownikowi prawa.

Czas trwania użytkowania wieczystego wynosi zasadniczo dziewięćdziesiąt dziewięć lat. Wyjątkowo jednak, ze względu na cel gospodarczy, okres ten może zostać skrócony. Nie mniej jednak nie może on wynieść mniej niż 40 lat.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Umowa o oddanie  gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed terminem. Stanie się tak wtedy, gdy użytkownik korzystał będzie z gruntu w sposób sprzeczny z przeznaczeniem oznaczonym w umowie. W szczególności chodzi tu o sytuacje, gdy wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budowli czy urządzeń.

Zobacz także: Od czego zależy okres użytkowania wieczystego?

Opłaty związane z użytkowaniem wieczystym

Istnienie konstrukcji prawnej w postaci użytkowania wieczystego, jest z pewnością dużym ułatwieniem dla osób, które nie dysponują jednorazowo kwotą w wysokości ceny nieruchomości. Mimo wszystko, planując zawarcie umowy w przedmiocie użytkowania wieczystego, musimy przygotować się na poniesienie pewnych kosztów.

Po pierwsze wieczysty użytkownik zobowiązany jest uiścić jednorazową opłatę. Dokonuje tego najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej. Będzie ona się wahać między 15%, a  25% wartości nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama