reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata recyklingowa - 2018 r.

Opłata recyklingowa - 2018 r.

1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nową opłatę recyklingową. Nowelizacja poskutkuje m.in. obowiązkowymi opłatami za torebki foliowe. Oznacza to, że za zwykła foliówkę możemy zapłacić nawet 1 zł.

Początek nowego roku niesie ze sobą wiele zmian. Jedną z nich jest wejście w życie przepisów zmieniających ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi a także niektóre inne ustawy. Nowe przepisy mają na celu wdrożenie europejskich regulacji, a konkretne dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z 29 kwietnia 2015 r. w sprawie plastikowych toreb.

Koniec z darmochą

Zgodnie z nowym prawem lekkie torebki na zakupy nie będą już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Nowa opłata recyklingowa ma być doliczana do ceny torebki lub też będzie stanowić jej podstawową cenę. Do jej pobierania zobowiązani będą hurtownicy lub właściciele sklepów, którzy oferują takie torby.

Jak wynika z projektu nowelizacji, za jednorazówkę zapłacimy maksymalnie do 1 zł. Dokładną stawkę jaką przyjdzie nam zapłacić, poznamy gdy zostanie wydane odpowiednie rozporządzenie. Nie jest więc powiedziane, że za torebkę przyjdzie nam zapłacić aż 1 zł, choć może tak się zdarzyć.

Nową opłatą recyklingową objęte będą torby z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli te najczęściej wydawane dziś w sklepach przy kasie. Z nowej opłaty zwolnione będą bardzo lekkie torby o grubości poniżej 15 mikrometrów. Korzystamy z nich zazwyczaj przy pakowaniu warzyw, owoców czy też mięs i ryb, a więc produktów pakowanych luzem.

Ratowanie środowiska

Nowe przepisy mają za zadnie ograniczyć korzystanie z torebek foliowych. Cykl życia torebki foliowej jest bardzo krótki i taka torebka po bardzo krótkim czasie staje się odpadem. Wprowadzenie opłaty, w jakiejkolwiek wysokości, może skłonić kupujących do zastanowienia się czy warto w to inwestować. Z pewnością przyczyni się to do ograniczenia liczby foliówek na wysypiskach śmieci a więc zanieczyszczenie środowiska będzie mniejsze.

Podobne przepisy znalazły zastosowanie w wielu państwach Europy, m.in. W Wielkiej Brytanii, Łotwie, Irlandii czy też na Węgrzech. W tych krajach, dzięki nowym przepisom, zużycie torebek foliowych zmniejszyło się.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama