reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Zwrot podatku od środków transportowych w 2018 r.

Zwrot podatku od środków transportowych w 2018 r.

Podatnicy wykorzystujący środki transportu podlegające opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych (oprócz autobusów) dla wykonywania przewozu w transporcie kombinowanym na terenie RP, mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku. Podatnik może uzyskać nawet 100 % zwrot podatku. W 2018 r. stawka podatku od środków transportowych wzrośnie.

Możliwość ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych została przyznana w art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem, prawo do ubiegania się o zwrot podatku przysługuje podatnikom wykorzystującym, w transporcie kombinowanym na terytorium RP, następujące środki transportu:

  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t;
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 3,5 t;
  • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 t, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

Warto zwrócić uwagę na brak w powyższym wyliczeniu autobusów, które tak jak w/w środki podlegają opodatkowaniu. Ustawodawca postanowił, że nie właściciele autobusów nie mogą ubiegać się o zwrot podatku od środków transportowych.

Transport kombinowany

Jak już zostało wspomniane podatnik może ubiegać się o zwrot podatku pod warunkiem, że wykorzystuje w/w środki transportu w transporcie kombinowanym na terytorium RP. Definicja transportu znajduje się w art. 4 pkt 13 ustawy o transporcie drogowym.

Wspomniany przepis stanowi, że przez transport kombinowany należy rozumieć przewóz rzeczy, podczas którego samochód ciężarowy, przyczepa, naczepa z jednostką ciągnącą lub bez jednostki ciągnącej, nadwozie wymienne lub kontener 20-stopowy lub większy korzysta z drogi w początkowym lub końcowym odcinku przewozu, a na innym odcinku z usługi kolei, żeglugi śródlądowej lub transportu morskiego, przy czym odcinek morski przekracza 100 km w linii prostej; odcinek przewozu początkowego lub końcowego oznacza przewóz:

  • pomiędzy punktem, gdzie rzeczy są załadowane, i najbliższą odpowiednią kolejową stacją załadunkową dla odcinka początkowego oraz pomiędzy najbliższą odpowiednią kolejową stacją wyładunkową a punktem, gdzie rzeczy są wyładowane, dla końcowego odcinka lub
  • wewnątrz promienia nieprzekraczającego 150 km w linii prostej ze śródlądowego lub morskiego portu załadunku lub wyładunku.

Podsumowując, transport kombinowany polega na tym, że na początku lub na końcu trasy środek transportu korzysta z drogi, a w pozostałym zakresie z usługi kolei, żeglugi śródlądowej lub transportu morskiego.

Tylko przewóz koleją ma znaczenie

Mimo, że ustawodawca mówi o zwrocie podatku przy wykorzystaniu środków transportu w transporcie kombinowanym na terenie RP, faktycznie liczy się tylko przewóz koleją. Jest tak ponieważ w art. 11a postanowiono, że kwotę zwrotu podatku ustala się przyjmując za podstawę liczbę jazd z ładunkiem lub bez ładunku wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama