reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Czy zawsze należy wykonać orzeczenie sądu administracyjnego?

Czy zawsze należy wykonać orzeczenie sądu administracyjnego?

Prawo do drogi sądowej oznacza, że Twoja sprawa powinna być ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd. Wiąże się z tym automatycznie obowiązek wykonania prawomocnego orzeczenia sądu i zastosowania się do zawartych w nim poleceń

Orzeczenie każdego sądu, w tym administracyjnego, powinno być wykonane przez podmiot, na który sąd nałoży taki obowiązek. Ponieważ sądy administracyjne rozpatrują skargi na działania lub bezczynność organów administracji publicznej, to właśnie te organy mogą być najczęściej zobowiązywane do wykonywania orzeczeń.

Wyróżnić jednak należy też przypadek, gdy sąd nie uwzględni Twojej skargi. W tym wypadku zaskarżone działanie pozostaje niezmienione. Obowiązek zastosowania się do niego spoczywa nie tylko na organie, ale przede wszystkim na Tobie. 

Jeśli sąd nie uwzględni Twojej skargi, działanie organu zostanie utrzymane w niezmienionej postaci i będziesz musiał zastosować się do treści aktu, który zaskarżyłeś (por. art. 151 p.s.a.).

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

Po kilku latach starań, po wyczerpaniu administracyjnego toku instancji, Augustyn uzyskał wreszcie decyzję w sprawie pozwolenia na budowę. Niestety decyzja ta była odmowna, co Augustyna bardzo zasmuciło. Postanowił zaskarżyć tę decyzję do sądu. Sąd administracyjny oddalił jego skargę. Decyzja organu została utrzymana, czyli Augustyn nie może wybudować domu w wybranym przez siebie miejscu.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawy przewidują określone środki prawne, które mają zagwarantować, że orzeczenia sądu będą respektowane i wykonane przez osoby, do których się odnoszą.
Ustawy przewidują określone środki prawne, które mają zagwarantować, że orzeczenia sądu będą respektowane i wykonane przez osoby, do których się odnoszą.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama