reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Pozwolenia > Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?

Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?

Choć zasadą jest, że na wycięcie drzewa z terenu nieruchomości nie jest wymagane pozwolenie, ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka wyjątków. Wskazuje ona takie sytuacje, kiedy na usunięcie drzewa nie jest wymagane pozwolenie, a co za tym idzie – nie pobiera się opłat.

Ustawa o ochronie przyrody przewiduje, że właściciel nieruchomości lub jej posiadacz za zgodą właściciela może złożyć wniosek o pozwolenie na usunięcie z terenu nieruchomości drzewo lub krzew. 

We wniosku należy zawrzeć szereg informacji, np. nazwę gatunku drzewa lub krzewu, obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew czy przyczynę usunięcia drzewa.

Wójt (burmistrz, prezydenta miasta) może, choć nie musi, udzielić zgody na wycięcie drzewa. Wraz z taką decyzją może zobowiązać wnioskodawcę do przesadzenia drzewa/ krzewu lub zastąpienia usuniętych drzew innymi.

Zobacz również: Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Za wycięcie drzewa pobierana jest opłata, która zależna jest od obwodu pnia na wysokości 130 cm. Koszty wahają się od 270 zł do 3500 zł.

Wyżej powołana ustawa o ochronie przyrody wskazuje jednak przypadki, kiedy na wycięcie drzewa (krzewu) uzyskanie pozwolenia nie jest konieczne. Dotyczy to drzew i krzewów:

1) w lasach

2) owocowych (chyba, że rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków bądź w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na tych obszarach, które nie są objęte ochroną krajobrazową); 

3) na plantacjach drzew i krzewów; 

4) których wiek nie przekracza 10 lat; 

5) usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych; 

6) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego; 

7) które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych; 

8) stanowiących przeszkody lotnicze;

9) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Za usunięcie drzew i krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane pozwolenie, nie jest pobierana żadna opłata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za usunięcie drzew i krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane pozwolenie, nie jest pobierana żadna opłata.
Za usunięcie drzew i krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane pozwolenie, nie jest pobierana żadna opłata.

INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama