reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Pozwolenia > Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Jeżeli na naszej nieruchomości znajduje się drzewo, które chcielibyśmy wyciąć, mamy obowiązek otrzymać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Otrzymanie zezwolenia wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, której wysokość zależy od obwodu drzewa.

Aby móc usunąć drzewo lub krzew z terenu nieruchomości należy uzyskać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Wniosek o wydanie zezwolenia może złożyć:

1. posiadacz nieruchomości (jeżeli nie jest właścicielem – za zgodą właściciela nieruchomości);

2. właściciela urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.

Zobacz również: Pozwolenia

W przypadku drzew lub krzewów znajdujących się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zezwolenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków.

Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:

1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń,
2) tytuł prawny władania nieruchomością, z tym że wymóg ten nie dotyczy wniosku właściciela urządzeń,
3) nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
4) obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
5) przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
6) przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
7) wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;
8) rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości. 

Organ wydający zezwolenie może uzależnić jego wydanie od przesadzenia drzew lub krzewów we wskazane miejsce albo zastąpienie ich innymi drzewami (krzewami).

Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Ich wysokość oraz termin usunięcia drzew lub krzewów określone są w wydanym zezwoleniu.

Wysokość opłaty za usunięcie drzewa zależna jest od obwodu pnia (mierzonego na wysokości 130 cm) oraz rodzaju i gatunku drzewa. Przykładowo przy obwodzie od 26 do 50 cm, opłata wyniesienie 410 zł, a przy obwodzie od 301 do 500 cm – 2100 zł.

Zobacz również serwis: Gmina

Jeżeli drzewo rozwidla się na wysokości poniżej 130 cm, wówczas każdy pień traktuje się jako odrębne drzewo. Oznacza to, że opłata za usunięcie takiego drzewa będzie dużo wyższa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby móc usunąć drzewo lub krzew z terenu nieruchomości należy uzyskać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
Aby móc usunąć drzewo lub krzew z terenu nieruchomości należy uzyskać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama