reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Spis powszechny > Czym jest badanie reprezentacyjne?

Czym jest badanie reprezentacyjne?

Od 1 kwietnia 2011 roku trwa Narodowy Spis Powszechny. Do pracy wyruszyli również rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. To, na ile pytań będziemy usieli odpowiedzieć zależy od tego, czy zostaliśmy wylosowani do badania reprezentacyjnego czy też nie.

Badanie reprezentacyjne

Badanie reprezentacyjne zostanie przeprowadzone na grupie ok. 15-20% ludności. Dotyczyć będzie zarówno informacji podstawowych (tj. z badania pełnego), jak i dodatkowych. W porównaniu do badania pełnego jest to spis dużo bardziej szczegółowy. Obejmuje pytania dotyczące:

1. dane osobowe (imię, nazwisko, adres, stan cywilny);

2. mieszkania (własność, powierzchnia użytkowa, liczba pokoi, czy w mieszkaniu jest kuchnia, łazienka, sposób ogrzewania mieszkania);

3. źródło utrzymania gospodarstwa domowego;

4. migracji wewnętrznych i zewnętrznych (czy któryś z domowników wyjechał na stałe i nie jest już zameldowany w danym mieszkaniu);

5. edukacji (wykształcenie, kierunek studiów, jeżeli zostały ukończone, czy osoba kontynuuje naukę);

6. zatrudnienia (zawód, główne źródło utrzymania gospodarstwa domowego, czas pracy, adres głównego miejsca pracy, dojazdy do pracy, czas dojazdu do pracy);

7. kraju urodzenia, obywatelstwa, języka ojczysty;

8. wyznania.

Zobacz również: Po co organizowany jest spis powszechny?

Osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego, z racji liczby i szczegółowości pytań, mogą liczyć się z tym, że do ich drzwi zapuka rachmistrz i przeprowadzi spis w drodze wywiadu bezpośredniego. 

Zobacz: Jak dokonywany jest spis powszechny

Na jakie pytania można nie odpowiadać?

Co do zasady, jesteśmy obowiązani do odpowiedzi na wszystkie pytania zadawane nam w ramach narodowego spisu powszechnego.

Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku wskazuje jednak, że wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane informacje dotyczące:

• pozostawania w związku nieformalnym;
• wyznania – przynależności wyznaniowej;
• liczby żywo urodzonych dzieci i planów prokreacyjnych.

Oznacza to, że wyłącznie od naszej woli zależy, czy zechcemy na tego rodzaju pytania odpowiedzieć czy też nie.

Wszelkie informacje uzyskane w ramach narodowego spisu powszechnego są poufne, objęte tajemnicą statystyczną. Mogą być wykorzystane wyłącznie w celach statystycznych.

Zobacz: O co będą pytać rachmistrzowie

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2011 roku. Potrwa do 30 czerwca. Do 16 czerwca można spisać się samodzielnie za pośrednictwem Internetu (formularz można znaleźć na stronie www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego, z racji liczby i szczegółowości pytań, mogą liczyć się z tym, że do ich drzwi zapuka rachmistrz.
Osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego, z racji liczby i szczegółowości pytań, mogą liczyć się z tym, że do ich drzwi zapuka rachmistrz.

PIT 2021. Komentarz199.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama