Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest badanie reprezentacyjne?

Marta Wrzosek

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 roku trwa Narodowy Spis Powszechny. Do pracy wyruszyli również rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. To, na ile pytań będziemy usieli odpowiedzieć zależy od tego, czy zostaliśmy wylosowani do badania reprezentacyjnego czy też nie.

Badanie reprezentacyjne

Badanie reprezentacyjne zostanie przeprowadzone na grupie ok. 15-20% ludności. Dotyczyć będzie zarówno informacji podstawowych (tj. z badania pełnego), jak i dodatkowych. W porównaniu do badania pełnego jest to spis dużo bardziej szczegółowy. Obejmuje pytania dotyczące:

REKLAMA

1. dane osobowe (imię, nazwisko, adres, stan cywilny);

2. mieszkania (własność, powierzchnia użytkowa, liczba pokoi, czy w mieszkaniu jest kuchnia, łazienka, sposób ogrzewania mieszkania);

3. źródło utrzymania gospodarstwa domowego;

4. migracji wewnętrznych i zewnętrznych (czy któryś z domowników wyjechał na stałe i nie jest już zameldowany w danym mieszkaniu);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. edukacji (wykształcenie, kierunek studiów, jeżeli zostały ukończone, czy osoba kontynuuje naukę);

6. zatrudnienia (zawód, główne źródło utrzymania gospodarstwa domowego, czas pracy, adres głównego miejsca pracy, dojazdy do pracy, czas dojazdu do pracy);

7. kraju urodzenia, obywatelstwa, języka ojczysty;

8. wyznania.

Zobacz również: Po co organizowany jest spis powszechny?

Osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego, z racji liczby i szczegółowości pytań, mogą liczyć się z tym, że do ich drzwi zapuka rachmistrz i przeprowadzi spis w drodze wywiadu bezpośredniego. 

Zobacz: Jak dokonywany jest spis powszechny

Na jakie pytania można nie odpowiadać?

Co do zasady, jesteśmy obowiązani do odpowiedzi na wszystkie pytania zadawane nam w ramach narodowego spisu powszechnego.

Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku wskazuje jednak, że wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane informacje dotyczące:

• pozostawania w związku nieformalnym;
• wyznania – przynależności wyznaniowej;
• liczby żywo urodzonych dzieci i planów prokreacyjnych.

Oznacza to, że wyłącznie od naszej woli zależy, czy zechcemy na tego rodzaju pytania odpowiedzieć czy też nie.

Wszelkie informacje uzyskane w ramach narodowego spisu powszechnego są poufne, objęte tajemnicą statystyczną. Mogą być wykorzystane wyłącznie w celach statystycznych.

Zobacz: O co będą pytać rachmistrzowie

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2011 roku. Potrwa do 30 czerwca. Do 16 czerwca można spisać się samodzielnie za pośrednictwem Internetu (formularz można znaleźć na stronie www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

    Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

    TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

    Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

    Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

    Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

    Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

    Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

    REKLAMA

    Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

    Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

    Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

    Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

    Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

    Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

    Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

    REKLAMA

    UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

    Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

    Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

    Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

    REKLAMA