reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Świadczenie pieniężne (art. 49)

Świadczenie pieniężne (art. 49)

Odstępując od wymierzenia kary, a także w wypadkach wskazanych w ustawie, sąd może orzec świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na określony cel społeczny, bezpośrednio związany z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem, za które skazano sprawcę, z przeznaczeniem na ten cel; świadczenie to nie może przekroczyć 20.000 złotych.

  • w art. 59 Kodeksu karnego tj. w sytuacji gdy sąd zdecyduje o odstąpieniu od orzeczenia kary (decyzja ta jest fakultatywna, ma miejsce wówczas gdy przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 3 lat albo alternatywnie karami wymienionymi w art. 32 pkt 1-3 tj alternatywnie grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, a społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna)
  • w art. 60 p. 7 Kodeksu karnego tj. w sytuacji w której sąd w ramach nadzwyczajnego złagodzenia kary odstępuje od wymierzenia kary i orzeka środka karnego (ma to miejsce jeżeli czyn jest zagrożony alternatywnie karami wymienionymi w art. 32 pkt 1-3 tj alternatywnie grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności).
  • w art. 61 p. 1 Kodeksu karnego, który odsyła do tego, że jest to możliwe w innych wypadkach przewidzianych w ustawie oraz w wypadku określonym w art. 60 § 3, zwłaszcza gdy rola sprawcy w popełnieniu przestępstwa była podrzędna, a przekazane informacje przyczyniły się do zapobieżenia popełnieniu innego przestępstwa.

2) W przypadkach stosowania wobec sprawcy kar i środków związanych z poddaniem go próbie, w sytuacji gdy przewidują to konkretne przepisy takie jak:

  • art. 36 p. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje, że ten środek karny może być fakultatywnie orzeczony przy wymierzonej karze ograniczenia wolność;
  • art. 67 p. 3 Kodeksu karnego, który przewiduje, że ten środek karny może być fakultatywnie orzeczony przy warunkowym umorzeniu postępowania;
  • art. 72 p. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje, że ten środek karny może być fakultatywnie orzeczony przy warunkowym zawieszeniu wykonania kary.

Odnośnie co do celu orzekania świadczenia pieniężnego wskazuje się, iż ma to być forma dolegliwości dla sprawcy. Orzeczenie tego środka karnego ma też mieć wymiar ogólnoprewencyjny – zniechęcający do popełniania przestępstw. 

Podstawa prawna: Art. 49 Kodeksu Karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenie pieniężne nie może przekroczyć 20 000 złotych.
Świadczenie pieniężne nie może przekroczyć 20 000 złotych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama