REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nawiązka polega na nałożeniu na sprawcę zobowiązania do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz podmiotu wskazanego przez sąd.
Nawiązka polega na nałożeniu na sprawcę zobowiązania do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz podmiotu wskazanego przez sąd.

REKLAMA

REKLAMA

W razie skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, sąd może orzec nawiązkę na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, z przeznaczeniem na ten cel.

Instytucja nawiązki jest środkiem karnym o specyficznym indywidualnym charakterze, który łączy w sobie elementy grzywny i odszkodowania cywilnoprawnego. Może ona być orzeczona obok każdego rodzaju kary: pozbawienia wolności, ograniczenia wolności oraz grzywny (niezależnie od tego czy jej wykonanie będzie zawieszone warunkowo czy też nie).

REKLAMA

Polega ona na nałożeniu na sprawcę zobowiązania do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz podmiotu wskazanego przez sąd (tj. przeważnie pokrzywdzonego lub określonej instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości)

Nawiązka może być orzekana w 3 sytuacjach:

 • na podstawie analizowanego przepisu art. 47 Kodeksu karnego (i jest ona fakultatywnie orzekana przez sąd z urzędu)
 • na podstawie przepisu art. 46 p. 2 Kodeksu karnego (warunkiem jej orzeczenia jest złożenie wniosku o naprawienie szkody)
 • w sytuacjach wskazanych przez przepisy zawarte w części szczególnej Kodeksu karnego (np. zniesławieniu – art. 212, zniewadze – art. 216, kradzieży leśnej – art. 290), ma to miejsce z urzędu ale zależnie od treści przepisu jest to albo fakultatywne albo obligatoryjne(np. art. 290)

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Wysokość nawiązki nie jest bezpośrednio związana z wysokością szkody, ale jej wysokość w myśl przepisu art. 48 KK nie może przekroczyć kwoty 100 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest to, że egzekucja nawiązki nie następuje z urzędu przez sąd, a musi jej dokonać indywidualnie uprawniony podmiot. W tym celu uzyskuje on od sądu z urzędu wolny od opłat tytuł egzekucyjny.

Istotne jest również to, że orzeczenie nawiązki nie stoi na przeszkodzie wytoczeniu procesu cywilnego o odszkodowanie, zaś jej kwota nie podlega zaliczeniu na poczet ewentualnego przyszłego odszkodowania. Wynika to z faktu, że jest to środek karny, a nie roszczenie cywilne orzekane w procesie karnym

W odniesieniu do podmiotu na rzecz którego następuje orzeczenie nawiązki, można wskazać następujące trzy sytuacje:

1) kiedy nawiązka orzekana jest na rzecz pokrzywdzonego:

 • na podstawie art. 46 p. 2 Kodeksu karnego nawiązka może być orzeczona zamiast obowiązku naprawienia szkody i orzeczona na rzecz pokrzywdzonego w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia, a także za doznaną krzywdę.
 • na podstawie przepisów KK zawartych w części szczególnej przy popełnieniu określonych przestępstw np. kradzieży leśnej (art. 290 p. 2 KK)

2) kiedy nawiązka nie jest orzekana na rzecz pokrzywdzonego a jest orzekana na rzecz danej instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości.

Bezpłatna porada prawna

Zgodnie z treścią analizowanego art. 47 Kodeksu karnego nawiązka, zależenie od rodzajów przestępstw opisanych w p. 1-3 może być orzeczona na rzecz 3 typów instytucji:

 • której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, z przeznaczeniem na ten cel (w razie skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia)
 • której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną środowiska, z przeznaczeniem na ten cel (w razie skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko środowisku, przestępstwo to może być umyślne lub nieumyślne)
 • której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, z przeznaczeniem na ten cel (w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355, tj. odpowiednio katastrofy komunikacyjnej, sprowadzenia zagrożenia katastrofą komunikacyjną, spowodowanie wypadku, wojskowy wypadek komunikacyjny, prowadzącego pojazd mechaniczny, jeżeli był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia)

3) kiedy nawiązka jest orzekana alternatywnie albo na rzecz pokrzywdzonego, albo na Polski Czerwony Krzyż, albo inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego

Wskazana sytuacja ma miejsce na podstawie przepisów KK zawartych w części szczególnej, przy popełnieniu przez sprawcę określonych przestępstw takich jak: zniesławienia (art.212 p. 3 Kodeksu karnego) czy zniewagi (art. 216 p. 4 KK).

Podstawa prawna: Art. 42 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA