| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Uznanie kary za odbytą (art. 82)

Uznanie kary za odbytą (art. 82)

Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

Przepis art. 82 kodeksu karnego ustanawia moment (chwilę) odbycia kary pozbawienia wolności w razie pozytywnego zakończenia okresu próby. Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, to w takim wypadku karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia. Określenie „nie odwołano warunkowego zwolnienia” odnosi się do sytuacji, gdy w okresie 6 miesięcy po upływie okresu próby nie wydano prawomocnego postanowienia w tym przedmiocie.

Należy podkreślić, że przepis ten ma szczególne znaczenie z punktu widzenia wielu instytucji prawa karnego. Jest to niezwykle istotne dla biegu czasu niezbędnego dla zatarcia skazania, a także biegu przedawnienia recydywy.

Zobacz: Porady prawne

Jeżeli upłynął termin określony w przepisie, to nawet gdyby się okazało, że w okresie próby sprawca naruszał porządek prawny, w szczególności popełnił przestępstwo, po upływie wskazanego terminu warunkowego zwolnienia nie można już odwołać, a uznanie kary za odbytą jest niepodważalne prawnie.

Chwilą warunkowego zwolnienia jest moment opuszczenia przez warunkowo zwolnionego zakładu karnego, w wyniku wykonania orzeczenia o warunkowym zwolnieniu. Jeżeli w czasie podjęcia decyzji o warunkowym zwolnieniu skazany przebywa na wolności, na przykład korzystając z przerwy w odbywaniu kary, chwilą warunkowego zwolnienia jest czas uprawomocnienia się orzeczenia o warunkowym zwolnieniu.

W sytuacji, gdy, zgodnie treścią art. 82 kodeksu karnego, po upływie okresu próby i dalszych 6 miesięcy, karę pozbawienia wolności uważa się za odbytą, to orzeczenie odwołujące warunkowe zwolnienie powinno w tym czasie nie tylko zapaść, ale i uprawomocnić się.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Uznanie kary pozbawienia wolności za odbytą nie oznacza, że jednocześnie następuje uznanie za odbyty cały okres kary pozbawienia wolności, na który ją orzeczono.

Jeżeli skazany na rok pozbawienia wolności został warunkowo zwolniony po odbyciu połowy kary i pozytywnie upłynął okres próby, to chwila warunkowego zwolnienia jest czasem odbycia kary, ale skazany odbył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, a nie roku.

Podstawa prawna: Art. 82 Kodeksu karnego.

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chwilą warunkowego zwolnienia jest moment opuszczenia przez warunkowo zwolnionego zakładu karnego.
Chwilą warunkowego zwolnienia jest moment opuszczenia przez warunkowo zwolnionego zakładu karnego.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »