REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedterminowe zwolnienie z kary ograniczenia wolności (art. 83)

Elżbieta Kozłowska
Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.
Wniosek o wydanie orzeczenia o skróceniu kary ograniczenia wolności może złożyć sam skazany lub jego obrońca.
Wniosek o wydanie orzeczenia o skróceniu kary ograniczenia wolności może złożyć sam skazany lub jego obrońca.

REKLAMA

REKLAMA

Skazanego na karę ograniczenia wolności, który odbył przynajmniej połowę orzeczonej kary, przy czym przestrzegał porządku prawnego i sumiennie wykonywał pracę wskazana przez sąd, jak również spełnił nałożone na niego obowiązki i orzeczone środki karne, sad może zwolnić od reszty kary, uznając ja za wykonaną.

Instytucja warunkowego przedterminowego zwolnienia związana jest w zasadzie tylko z karą pozbawienia wolności. Przepisy kodeksu karnego przewidują jednak również możliwość skrócenia odbywania kary ograniczenia wolności. Instytucja skrócenia odbywania kary pozbawienia wolności ma duże znaczenie, gdyż mobilizuje sprawcę do przestrzegania prawa i wypełniania nałożonych obowiązków, stanowi bodziec dla skazanych do przestrzegania porządku prawnego i sumiennego wykonania obowiązków nałożonych w ramach tej kary. Ma zatem istotne walory wychowawcze.

REKLAMA

Zwolnienie od reszty kary ograniczenia wolności posiada charakter ewidentnie bezwarunkowy, sąd bowiem nie ma w tym przypadku kompetencji do uzależnienia uznania tej kary za wykonaną od nałożenia jakichkolwiek warunków. Należy podkreślić, że stosowanie tej instytucji ma charakter fakultatywny.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Prawo karne przewiduje możliwość skrócenia kary ograniczenia wolności, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego i sumiennie wykonywał obowiązki związane z tą karą.

Aby skazany mógł skorzystać z prawa skrócenia odbywania kary ograniczenia wolności musi odbyć co najmniej połowę orzeczonej kary. Jest to przesłanka formalna.
Z uwagi na okoliczność, że kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, a najdłużej 12 miesięcy, warunek formalny odbycia jej dotyczy okresu pomiędzy 15 dniami a 6 miesiącami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Przesłanki merytoryczne skrócenia kary pozbawienia wolności są następujące:
• sumienne wykonywanie przez skazanego pracy wskazanej przez sąd,
• wypełnienie nałożonych obowiązków próby,
• wykonanie orzeczonych obok kary ograniczenia wolności środków karnych,
• przestrzeganie przez skazanego porządku prawnego.

Spełnienie tych przesłanek ocenia sąd, przy czym wniosek o wydanie orzeczenia o skróceniu kary ograniczenia wolności może złożyć sam skazany lub jego obrońca, a także zawodowy kurator sądowy.

Podstawa prawna: Art. 83 Kodeksu karnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA