| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Wyłączenie odpow. karnej > Eksperyment w kodeksie karnym (art. 27)

Eksperyment w kodeksie karnym (art. 27)

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu przeprowadzenia eksperymentu poznawczego, medycznego, technicznego lub ekonomicznego, jeżeli spodziewana korzyść ma istotne znaczenie poznawcze, medyczne lub gospodarcze, a oczekiwanie jej osiągnięcia, celowość oraz sposób przeprowadzenia eksperymentu są zasadne w świetle aktualnego stanu wiedzy.

Najważniejszym przesłaniem tego artykułu jest zgoda ustawodawcy na podejmowanie rozmaitych prób eksperymentów dla dobra nauki i postępu technicznego. Zgoda ta nie jest bezwarunkowa.

Po co przeprowadzamy eksperyment?

Celem eksperymentu powinno być osiągnięcie postępu w wiedzy ogólnej, technice, medycynie, gospodarce. Należy analizować możliwe korzyści płynące z jego przeprowadzenia oraz analizować potencjalne szkody, przy czym nie można ich sprowadzać tylko do wymiaru materialnego. Z eksperymentem bezpośrednio wiąże się ryzyko wystąpienia negatywnych skutków.

W związku z tym przeprowadzający eksperyment powinien:

  • sporządzić plan działania,
  • nakreślić spodziewane korzyści
  • określić zasadność oraz celowość eksperymentu wedle aktualnego stanu wiedzy
  • działać zgodnie z regułami sztuki

Osoba przeprowadzająca eksperyment powinna posiadać stosowne kwalifikacje – przede wszystkim wiedzę teoretyczną i praktyczną na podstawie której jest w stanie określić rozmiar potencjalnego ryzyka.

Zobacz serwis: Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Pojecie eksperymentu

Eksperyment jest zespołem czynności prowadzących do potwierdzenia postawionej wcześniej hipotezy. Jest on zasadny w sytuacji, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo, iż zakończy się sukcesem. Jeżeli przewidywana korzyść z przeprowadzenia eksperymentu jest bardzo znaczna, a prawdopodobieństwo wystąpienia skutków negatywnych jest nikłe to przeprowadzenie eksperymentu dozwolone jest nawet, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia korzyści jest mniejsze od prawdopodobieństwa wystąpienia skutków negatywnych.

Kluczowym elementem eksperymentu jest wyrażenie zgody uczestnika eksperymentu na wzięcie w nim udziału. Zgoda powinna być wyrażona w sposób jasny i wyraźny – nie może być dorozumiana. Uczestnik powinien być poinformowany w sposób przez niego zrozumiały o rozmiarze ryzyka oraz możliwych negatywnych skutkach. Jeżeli z charakteru eksperymentu wynika, iż nie da się wycofać z niego w trakcie jego przeprowadzania, to uczestnik eksperymentu powinien być wcześniej o tym poinformowany.

Zobacz serwis: Darmowe porady prawne

Podstawa prawna: Art. 27 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »