| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Parlament Europejski oddał hołd ofiarom katastrofy

Parlament Europejski oddał hołd ofiarom katastrofy

"Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd dziewięćdziesięciu sześciu osobom, które w sobotę w Smoleńsku zginęły śmiercią tragiczną. Między nimi był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz osiemnastu parlamentarzystów" - powiedział Prezydent Parlamentu Europejskiego, Prof. Jerzy Buzek.

Trzy dni po tragedii, w samo południe sala plenarna Parlamentu Europejskiego wypełniła się po brzegi. Miejsce, które na co dzień jest sceną sporów i dyskusji tym razem zaświadczyło o europejskiej solidarności i jedności wobec tragedii. Tragedii, która mogła dotknąć każdy kraj. Dotknęła Polskę.

W sobotę, dziesiątego kwietnia na rosyjskiej ziemi samolot wiozący polską delegację z Prezydentem Rzeczpospolitej i jego małżonką na pokładzie na obchody siedemdziesiątej rocznicy mordu Katyńskiego rozbił się podchodząc do lądowania. Cała załoga i wszyscy pasażerowie, w tym znaczna część elity politycznej kraju, zginęła na miejscu.

Zobacz też: Lech Kaczyński nie żyje

Do sali obrad parlamentu w Brukseli przybyli przedstawiciele Komisji i Rady Ministrów na czele z przewodniczącym Barroso i hiszpańskim Sekretarzem Stanu Diego López Garrido by uczcić pamięć ofiar.

Zjawili się parlamentarzyści, pracownicy administracji wielu instytucji unijnych, dziennikarze. Wszystkich połączyły czarne wstążki wpięte w klapy garsonek i marynarek. Znak żałoby, ale i symbol pamięci o tych, którzy odeszli pełniąc służbę dla swojej ojczyzny.

Parlament Europejski zamilkł. Minuta ciszy w hołdzie wszystkim, którzy w pamiętną sobotę wsiedli w Warszawie do samolotu, aby oddać cześć zamordowanym siedemdziesiąt lat wcześniej polskim oficerom, ale nie dotarli do celu.

W uroczystej i pełnej smutku atmosferze posłowie do Parlamentu Europejskiego wysłuchali hymnów Unii Europejskiej i Polski.

Przewodniczący Buzek w swoim krótkim wystąpieniu, pełnym emocji głosem podziękował wspólnocie międzynarodowej za wyrazy wsparcia i solidarności, które stały się źródłem siły i pocieszenia dla wszystkich Polaków. Wyraził też wdzięczność za wsparcie otrzymane ze strony Rosji.

"Historia w dramatyczny sposób zatoczyła koło. Poruszyła nas pełna godności i zrozumienia reakcja Rosjan. Dziękujemy wam przyjaciele Rosjanie. Wierzymy, że przyczyni się to do pojednania naszego kontynentu, w atmosferze prawdy historycznej, wzajemnego szacunku i zaufania."

Parlamentarzyści wstali z miejsc, kiedy przedstawiciele polskiej delegacji, polscy posłowie - przyjaciele zabitych oraz posłowie z innych krajów odczytywali nazwiska ofiar katastrofy. Przy każdym nazwisku kolejne dziecko wkładało jedną różę do wazonu na środku sali. Gdy odczytano ostatnie nazwisko w wazonie było dziewięćdziesiąt sześć białych róż

Zobacz też: Katastrofa w Smoleńsku

Źródło: Parlament Europejski

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »