REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parlament Europejski oddał hołd ofiarom katastrofy

Subskrybuj nas na Youtube
źródło: Parlament Europejski
źródło: Parlament Europejski

REKLAMA

REKLAMA

"Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd dziewięćdziesięciu sześciu osobom, które w sobotę w Smoleńsku zginęły śmiercią tragiczną. Między nimi był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz osiemnastu parlamentarzystów" - powiedział Prezydent Parlamentu Europejskiego, Prof. Jerzy Buzek.

Trzy dni po tragedii, w samo południe sala plenarna Parlamentu Europejskiego wypełniła się po brzegi. Miejsce, które na co dzień jest sceną sporów i dyskusji tym razem zaświadczyło o europejskiej solidarności i jedności wobec tragedii. Tragedii, która mogła dotknąć każdy kraj. Dotknęła Polskę.

REKLAMA

W sobotę, dziesiątego kwietnia na rosyjskiej ziemi samolot wiozący polską delegację z Prezydentem Rzeczpospolitej i jego małżonką na pokładzie na obchody siedemdziesiątej rocznicy mordu Katyńskiego rozbił się podchodząc do lądowania. Cała załoga i wszyscy pasażerowie, w tym znaczna część elity politycznej kraju, zginęła na miejscu.

Zobacz też: Lech Kaczyński nie żyje

Do sali obrad parlamentu w Brukseli przybyli przedstawiciele Komisji i Rady Ministrów na czele z przewodniczącym Barroso i hiszpańskim Sekretarzem Stanu Diego López Garrido by uczcić pamięć ofiar.

Dziewięćdziesiąt sześć białych róż

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zjawili się parlamentarzyści, pracownicy administracji wielu instytucji unijnych, dziennikarze. Wszystkich połączyły czarne wstążki wpięte w klapy garsonek i marynarek. Znak żałoby, ale i symbol pamięci o tych, którzy odeszli pełniąc służbę dla swojej ojczyzny.

Parlament Europejski zamilkł. Minuta ciszy w hołdzie wszystkim, którzy w pamiętną sobotę wsiedli w Warszawie do samolotu, aby oddać cześć zamordowanym siedemdziesiąt lat wcześniej polskim oficerom, ale nie dotarli do celu.

W uroczystej i pełnej smutku atmosferze posłowie do Parlamentu Europejskiego wysłuchali hymnów Unii Europejskiej i Polski.

Przewodniczący Buzek w swoim krótkim wystąpieniu, pełnym emocji głosem podziękował wspólnocie międzynarodowej za wyrazy wsparcia i solidarności, które stały się źródłem siły i pocieszenia dla wszystkich Polaków. Wyraził też wdzięczność za wsparcie otrzymane ze strony Rosji.

REKLAMA

"Historia w dramatyczny sposób zatoczyła koło. Poruszyła nas pełna godności i zrozumienia reakcja Rosjan. Dziękujemy wam przyjaciele Rosjanie. Wierzymy, że przyczyni się to do pojednania naszego kontynentu, w atmosferze prawdy historycznej, wzajemnego szacunku i zaufania."

Parlamentarzyści wstali z miejsc, kiedy przedstawiciele polskiej delegacji, polscy posłowie - przyjaciele zabitych oraz posłowie z innych krajów odczytywali nazwiska ofiar katastrofy. Przy każdym nazwisku kolejne dziecko wkładało jedną różę do wazonu na środku sali. Gdy odczytano ostatnie nazwisko w wazonie było dziewięćdziesiąt sześć białych róż

Zobacz też: Katastrofa w Smoleńsku

Źródło: Parlament Europejski

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA