| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Prohibicja w Warszawie i Krakowie w dniach uroczystości

Prohibicja w Warszawie i Krakowie w dniach uroczystości

W sobotę w Warszawie oraz w niedzielę w Krakowie będzie obowiązywała prohibicja oraz zakaz noszenia broni. Specjalne rozporządzenie przygotowują już MSWiA oraz Rada Ministrów.

Zakaz ma obowiązywać w Warszawie i Krakowie w dniach, w których będą tam miały miejsce uroczystości związane z pochówkiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.

Uroczystości pogrzebowe będą podzielone na dwie części. Oficjalna część, która będzie poświęcona pamięci wszystkich ofiar katastrofy w Smoleńsku, odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia, w Warszawie. Na uroczystości zamiast trumien będą zdjęcia ofiar.

Z kolei w niedzielę w Krakowie odbędzie druga część uroczystości, podczas której prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną uda się w ostatnią drogę.

W czasie uroczystości na terenie Warszawy (sobota) oraz Krakowa (niedziela) będzie obowiązywała prohibicja. Oznacza to nie tylko zakaz picia napojów wyskokowych ale również brak możliwości zakupu jakiegokolwiek alkoholu.

Ostatni raz prohibicja na terenie Warszawy obowiązywała w 2006 r. w dnia 25-26 maja, kiedy to z pielgrzymką w Polsce gościł Papież Benedykt XVI.

Na podstawie art. 19 ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi stosowne rozporządzenie w tej kwestii wydaje Rada Ministrów.

Oprócz tego na terenie miast goszczących uroczystości żałobne obowiązywał będzie zakaz noszenia broni, który nie obejmie jedynie służb strzegących bezpieczeństwa, czyli Policji, Biura Ochrona Rządu oraz Straży Granicznej. Oprócz tych służb posiadanie przy sobie broni będzie zakazane.

Zgodnie z art. 33 ustawy o broni palnej i amunicji rozporządzenie w tej kwestii wydaje minister spraw wewnętrznych i administracji, jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają. Rozporządzenie takie może obowiązywać na terenie całego państwa lub na jego określonych obszarach.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Zobacz również serwis: Wybory prezydenckie 2010

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »