REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Czy wniosek o postawienie w stan oskarżenie ma szanse na przyjęcie przez Sejm

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Sejm ma prawo do pociągnięcia Prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej
Sejm ma prawo do pociągnięcia Prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej
Radek Pietruszka
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Stanu to organ, przed którym odpowiedzialność za naruszenie Konstytucji lub ustaw ponoszą osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe. Wśród nich znajduje się prezes Narodowego Banku Polskiego. Większość w Sejmie X kadencji zapowiada postawienie przed Trybunałem sprawującego ten urząd Adama Glapińskiego. Czy wniosek o Trybunał dla prezesa NBP ma szanse na przyjęcie w Sejmie? Dlaczego nie należy się spodziewać, by przed Trybunałem stanęli dotychczasowi członkowie rządu? Wyjaśniamy. 

Odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania ponoszą: 

REKLAMA

 • Prezydent Rzeczypospolitej,
 • Prezes Rady Ministrów oraz członkowie Rady Ministrów,
 • Prezes Narodowego Banku Polskiego,
 • Prezes Najwyższej Izby Kontroli,
 • członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
 • osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem,
 • Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.

Odpowiedzialność konstytucyjna obejmuje czyny, którymi wskazane powyżej osoby, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, chociażby nieumyślnie, naruszyły Konstytucję lub ustawę.

Prezydent przed Trybunałem Stanu

Prezydent może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu za: 

 • naruszenie Konstytucji lub ustawy, a także
 • popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Prezydent odpowiada przed Trybunałem Stanu za wszelkiego rodzaju przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, jakie popełnił w czasie sprawowania urzędu, zarówno mające związek z zajmowanym stanowiskiem, jak i niemające takiego związku.

Prawo postawienia Prezydenta w stan oskarżenia przysługuje Zgromadzeniu Narodowemu. Zgromadzenie Narodowe tworzą Sejm i Senat obradujące wspólnie pod przewodnictwem Marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie – Marszałka Senatu. 

Wstępny wniosek o postawienie Prezydenta w stan oskarżenia może być złożony Marszałkowi Sejmu przez co najmniej 140 posłów lub senatorów. Innymi słowy wniosek o postawienie prezydenta w stan oskarżenia musi poprzeć jedna czwarta ogólnej liczby posłów i senatorów.

Postawienie Prezydenta w stan oskarżenia może nastąpić uchwałą Zgromadzenia Narodowego, podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego. 

Ważne
Sejm składa się z 460 posłów. Poszczególne ugrupowania mają:
 • Prawo i Sprawiedliwość – 191 posłów,
 • Koalicja Obywatelska – 157 posłów,
 • Polska 2050 – Trzecia Droga – 33 posłów,
 • Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga – 32 posłów,
 • Lewica – 26 posłów,
 • Konfederacja – 18 posłów,
 • Kukiz’15 – 3 posłów.

Senat tworzy 100 senatorów:

 • Koalicja Obywatelska – 41 senatorów,
 • Prawo i Sprawiedliwość – 34 senatorów,
 • Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) – 12 senatorów,
 • Lewica – 9 senatorów,
 • Koło Senackie Niezależni i Samorządni – 4 senatorów.

Żeby postawić prezydenta w stan oskarżenia, za uchwałą w tej sprawie musi zagłosować przynajmniej 374 członków Zgromadzenia Narodowego. Koalicja KO-TD-Lewica ma 248 posłów i – uwzględniając członków koła Niezależni i Samorządni, którzy kandydowali w ramach Paktu Senackiego opozycji – 59 senatorów. Łącznie to 307 członków Zgromadzenia Narodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członkowie rządu przed Trybunałem Stanu

Członkowie Rady Ministrów ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustaw, a także za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, ale tylko takie, które zostały popełnione w związku z zajmowanym stanowiskiem. W przypadku popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, które nie ma związku z zajmowanym stanowiskiem członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność na zasadach ogólnych – przed sądami powszechnymi.

Premiera oraz członków Rady Ministrów do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu może pociągnąć wyłącznie Sejm. Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu członków rządu może być złożony Marszałkowi Sejmu przez: 

 • Prezydenta, 
 • 115 posłów (jedna czwarta składu Sejmu).

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu premiera lub członków Rady Ministrów, Sejm podejmuje większością 3/5 ustawowej liczby posłów. Do podjęcia uchwały o pociągnięciu do odpowiedzialności konstytucyjnej potrzeba więc 276 głosów w Sejmie. Koalicja KO-TD-Lewicy ma w izbie 248 posłów

Trybunał Stanu dla pozostałych urzędników

Podobnie jak w przypadku premiera i członków Rady Ministrów, tylko Sejm ma prawo do pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP, Prezesa NIK, członków KRRiT, osób, którym premier powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. 

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu wskazanych powyżej osób może być złożony Marszałkowi Sejmu przez: 

 • Prezydenta,
 • 115 posłów,
 • komisję śledczą Sejmu.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu tych osób, Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Ważne
Bezwzględna większość głosów

Bezwzględna większość głosów oznacza co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, to znaczy głosów przeciwnych i głosów wstrzymujących się.

Przy założeniu, że w głosowaniu nad wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia wezmą udział wszyscy posłowie, za wnioskiem musi głosować co najmniej 231 posłów. Koalicja KO-TD-Lewica mając 248 posłów, może więc uchwalić wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jan
  2023-12-08 09:37:51
  Pytanie pierwsze i podstawowe: za co precyzyjnie i dokładnie Glapiński ma być postawiony przed TS?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

REKLAMA

Od 250 zł do 1000 zł dla rolników. Wnioski o pomoc suszową można składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r.

Nabór wniosków o pomoc suszową. Najbardziej poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 zł na ha uprawy.

Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co Ukraińcy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

REKLAMA

Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodu.

6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

REKLAMA