Rada Gabinetowa 13 lutego 2024 r. o 13:00. Prezydent zaprosił członków rządu do wspólnych obrad o inwestycjach i modernizacji armii
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest Rada Gabinetowa
- Rada Gabinetowa zajmie się inwestycjami i modernizacją armii
- Rady Gabinetowe pod przewodnictwem Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek 1 lutego o zwołaniu Rady Gabinetowej. Jej posiedzenie prezydent wyznaczył na wtorek 13 lutego o godzinie 13:00. Dzień i godzina zostały wybrane w taki właśnie sposób, ponieważ we wtorki w godzinach przedpołudniowych zazwyczaj odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. Andrzej Duda chce, żeby członkowie rządu mogli zebrać się i przygotować do obrad pod przewodnictwem prezydenta. Wyraził nadzieję, że Rada Ministrów zdąży odbyć swoje posiedzenie przed wyznaczoną godziną obrad Rady Gabinetowej.
REKLAMA
Co to jest Rada Gabinetowa
Rada Gabinetowa jest jednym z konstytucyjnych organów państwa. Tworzy ją Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta.
Prezydent ma prawo zwołać Radę Gabinetową w – jak określa to przepis Konstytucji – „sprawach szczególnej wagi”. Konstytucja nie określa przy tym, jakie sprawy mają „szczególną wagę” i mogą przez to stanowić przedmiot obrad Rady Gabinetowej. Każdorazowo ocena, czy dana sprawa jest „szczególnej wagi” należy więc do samego prezydenta. Dzięki temu może on zwołać Radę Gabinetową w każdej sprawie, jaką uzna za „sprawę szczególnej wagi”. Zwołanie Rady Gabinetowej nie wymaga przy tym dla swej ważności podpisu premiera (tzw. kontrasygnaty). Jest to wobec tego prerogatywa osobista głowy państwa.
Rada Gabinetowa to Rada Ministrów pod przewodnictwem prezydenta. Mimo to – zgodnie z przepisem Konstytucji – Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów. Oznacza to, że Rada Gabinetowa nie ma prawa dokowania jakichkolwiek czynności, które należą do zakresu kompetencji Rady Ministrów. W szczególności wykluczone jest przyjmowanie przez Radę Gabinetową rozporządzeń czy projektów ustaw, oraz podejmowanie uchwał. W ten sposób Rada Gabinetowa pozostaje forum dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy prezydentem a członkami rządu.
Rada Gabinetowa zajmie się inwestycjami i modernizacją armii
Rada Gabinetowa zwołana na 13 lutego ma zająć się dyskusją na dwa tematy. Prezydent Duda wskazał, że pierwszym z nich mają być „wielkie inwestycje, które w ostatnich latach zostały zaplanowane i wobec których podjęto pierwsze działania realizacyjne”. Jego zdaniem inwestycje te będą stymulowały i warunkowały możliwości rozwojowe Polski. Prezydent wymienił w tym kontekście:
- Centralny Port Komunikacyjny,
- budowę elektrowni atomowych,
- rozwój portów oraz infrastruktury drogowej i kolejowej.
Ponadto tematem obrad Rady Gabinetowej ma być modernizacja i rozwój polskiej armii. Chodzi o realizację kontraktów zbrojeniowych, które – wskazał prezydent – już są podpisane, i z których dostawy już otrzymujemy. Poza tym prezydent ma zamiar rozmawiać z członkami gabinetu o przyszłych kontraktach, niezbędnych dla rozwoju polskiej armii. Wymienił tu wstępne decyzje podjęte przez rząd Mateusza Morawieckiego w sprawie zakupu śmigłowców szturmowych Apache. Andrzej Duda stwierdził, że chciałby, żeby te zamierzenia były kontynuowane. „Bardzo liczę na merytoryczne posiedzenie z rządem” – powiedział.
Rady Gabinetowe pod przewodnictwem Andrzeja Dudy
- 7 stycznia 2020 r. – na temat 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau, zadań polityki historycznej w kontekście relacji polsko–rosyjskich i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
- 18 marca 2020 r. – na temat pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa (tzw. tarczy antykryzysowej).
- 4 września 2020 r. – na temat dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa COVID-19 oraz strategii na sezon jesienno-zimowy.
- 9 kwietnia 2021 r. – na temat sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19.
- 30 sierpnia 2021 r. – na temat przygotowania systemu oświaty do powrotu uczniów do szkół w roku szkolnym 2021/2022 w związku z nadejściem kolejnej fali zachorowań na Covid–19.
- 15 lutego 2022 r. – na temat sytuacji na Ukrainie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat