reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Komunikaty Prezesa UOKiK w publicznych mediach bez opłat

Komunikaty Prezesa UOKiK w publicznych mediach bez opłat

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów daje Prezesowi UOKiK możliwość nieodpłatnego publikowania w publicznej telewizji i publicznym radio informacji o zachowaniach przedsiębiorcy, w stosunku do którego zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie. Ponadto Prezes będzie mógł w ten sposób informować o zachowaniach lub zjawiskach mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

Nowe kompetencje Prezesa UOKiK

17 kwietnia 2016 r. weszła w życie obszerna nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zmienił się diametralnie model abstrakcyjnej kontroli postanowień wzorców umownych. Dzisiaj parę słów zupełnie nowym kompetencjom Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które zostały mu nadane w tym samym dniu.

Po pierwsze, Prezes Urzędu może nieodpłatnie publikować w publicznej telewizji i publicznym radio dwojakiego rodzaju komunikaty:

  1. informacje o zachowaniach przedsiębiorcy, co do których zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie;
  2. komunikaty dotyczące zachowań lub zjawisk mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

Dlaczego zmiana ta może być zmianą rewolucyjną? Oznacza ona bowiem, że UOKiK nie będzie musiał już płacić za publikowanie takich komunikatów, co umożliwi mu zapewne robienie tego z dużą częstotliwością. Oczywiście pytaniem otwartym pozostaje to, czy Urząd będzie z tego uprawnienia ochoczo korzystał. Niemniej może okazać się, że abonenci telewizji i radia będą wprost bombardowani ostrzeżeniami konsumenckimi oraz komunikatami o niekorzystnych dla konsumentów zjawiskach. Zobaczymy, jak rozwinie się ta sytuacja.

Kolejnym ciekawym uprawnieniem jest nabyta przez Prezesa UOKiK kompetencja do występowania  w dowolnym postępowaniu sądowym jako tzw. amicus curiae (przyjaciel sądu). Co to oznacza? Jeżeli Prezes Urzędu uzna, że przemawia za tym interes publiczny, a sprawa dotyczy ochrony konkurencji i konsumentów, będzie mógł w jakimkolwiek postępowaniu sądowym przedstawić swój pogląd na sprawę. Oczywiście, pogląd ten nie będzie wiązał sądu – można się jednak spodziewać, że biada będzie temu przedsiębiorcy, przeciwko któremu skieruje ostrze swojej opinii  Prezes UOKiK.

I wreszcie – Prezes UOKiK będzie mógł przeistoczyć się także w tzw. tajemniczego klienta. O co chodzi? Jeśli zajdzie potrzeba uzyskania dowodu przeciwko przedsiębiorcy w sprawie stosowania przez niego praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, kontroler UOKiK ma prawo podjęcia czynności zmierzających do zakupu towaru. Przebieg kontroli może być utrwalany za pomocą urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk bez informowania kontrolowanego. Dopiero po zakończeniu całej akcji, kontroler okaże swoją legitymację służbową oraz zgodę sądu na przeprowadzenie kontroli. I właśnie – ta swoista prowokacja konsumencka będzie wymagała zgody Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydawanej w drodze postanowienia. Postanowienie to sąd wyda jednak w ciągu 48 godzin, a dodatkowo – nie przysługuje na nie zażalenie…

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakupy i prawo Fot. Fotolia
Zakupy i prawo Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama