Kategorie

Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?

SaldeoSMART
SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.
Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?/ Fot. Fotolia
Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?/ Fot. Fotolia
Jedną z możliwości, z której mogą skorzystać zadłużeni konsumenci jest złożenie wniosku o upadłość. Jednakże, z tego przywileju korzysta wciąż niewielu dłużników. Czym jest upadłość konsumencka i jakie zmiany w przepisach upadłościowych przyniósł nowy, 2016 rok?

Główna przesłanka ogłoszenia upadłości – niewypłacalność

Przepisy o upadłości konsumenckiej stosuje się wobec osoby, która w czasie stanu upadłości nie prowadzi ani działalności gospodarczej ani zawodowej. Podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność, czyli niezdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przeciwieństwie do upadłości przedsiębiorcy, w przypadku niewypłacalności konsumenta, nie ma obowiązku złożenia wniosku o upadłości. Aby można było uznać konsumenta za osobę niewypłacalną wystarczy, że posiada on dwa kolejne niespłacone zobowiązania wobec jednego wierzyciela. Stan niewypłacalności powstaje z chwilą, gdy zażądał on zapłaty zaległych należności, a ustaje po zawarciu między stronami umowy restrukturyzacyjnej. Zadłużony konsument nie ma możliwości skorzystania z procedury sądowej, umożliwiającej zapobieżenie niewypłacalności.

Celowe zwiększenie niewypłacalności a oddalenie wniosku o upadłość

W związku z tym, że złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie jest obowiązkiem, a przywilejem, jaki przysługuje dłużnikowi, najistotniejszym elementem procesu niewypłacalności jest zachowanie konsumenta. Jeśli działa on z pokrzywdzeniem wierzycieli, umyślnie, bądź przez niedbalstwo zwiększa swoją niewypłacalność oraz lekkomyślnie zaciąga kolejne zobowiązania, wniosek o ogłoszenie upadłości może być bezwarunkowo oddalony przez sąd.

Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką?

Umorzenie długu

Okres wykonywania planu spłaty wynosi 3 lata, a w przypadku gdy niewypłacalny konsument nie jest w stanie wywiązać się z wynikających z niego obowiązków, może zostać jednorazowo przedłużony o 18 miesięcy.  Z kolei, jeśli dłużnik nie ma fizycznej możliwości jego wykonania (np. z powodu ciężkiej choroby), sąd może uchylić plan spłaty oraz umorzyć pozostałe zaległe należności. Jednakże, gdy zadłużony dopuści się poważnych jego naruszeń, sąd może odmówić oddłużenia upadłego konsumenta. Sąd ma także możliwość umorzenia długu bez określania planu spłaty w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie dokonać jakichkolwiek spłat. W tym przypadku, wszelkie koszty pokrywa Skarb Państwa.

Upadłość konsumencka - podsumowanie zmian

Nowa upadłość 2016

Wraz z początkiem nowego roku, w przepisach o upadłości konsumenckiej pojawiły się trzy zasadnicze zmiany. Pierwszą z nich jest możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej na wniosek wierzyciela. W tym przypadku, osoba niewypłacalna nie będzie mogła liczyć na całkowite oddłużenie. Drugą zmianą jest zniesienie rocznego okresu czekania na możliwość złożenia wniosku o upadłość dla byłych przedsiębiorców. Obecnie, wniosek ten można złożyć następnego dnia po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Ostatnia, trzecia zmiana polega na zmianie formy składania wniosku. Od nowego roku należy go złożyć na formularzu według wzoru określonego przez Ministra Sprawiedliwości. 

Autor: SaldeoSMART

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.