REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy należy inwestować w fundusze inwestycyjne? - poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Zadaniem funduszy jest takie lokowanie powierzonych im środków, aby przynosiły one jak najwyższy zysk
Zadaniem funduszy jest takie lokowanie powierzonych im środków, aby przynosiły one jak najwyższy zysk

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym zadaniem funduszy jest takie lokowanie powierzonych im środków, aby przynosiły one jak najwyższy zysk przy założonym poziomie ryzyka i profilu inwestycyjnym funduszu. Dzięki umiejętnościom zarządzających, ich znajomości rynku finansowego, fundusze mogą stać się źródłem zysków.

Czym jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie zebranych środków pieniężnych. Fundusz inwestycyjny jest tworzony przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które zarządza nim i reprezentuje fundusz w stosunkach z osobami trzecimi.

REKLAMA

Kontrolę nad funduszami oraz TFI sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, która nadzoruje przestrzeganie obowiązków informacyjnych: publikacji statutu, rocznych i półrocznych sprawozdań finansowych zarządzanych funduszy oraz pracę depozytariusza.

REKLAMA

Wszystkie aktywa funduszu przechowuje depozytariusz, którym może być tylko bank krajowy dysponujący wysokimi kapitałami własnymi lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Oprócz przechowywania środków funduszu, dba on również o zgodność operacji wykonywanych przez fundusz z prawem i statutem funduszu.

W przypadku upadłości banku depozytariusza przechowywane aktywa funduszu są wyłączone z masy upadłościowej banku, więc nie ma możliwości ich utraty przez osoby, które zainwestowały w fundusz. Podobnie rzecz się ma w sytuacji likwidacji funduszu – aktywa są zbywane i nie przepadają, ale są dzielone pomiędzy inwestorów. Zatem wbrew obiegowej opinii kłopoty finansowe banku mogą skutkować utratą środków poza tymi środkami, które gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (patrz artykuł „Lokaty bankowe za i przeciw”, zaś w przypadku funduszu inwestycyjnego nie ma możliwości ich utraty – co najwyżej przy zbywaniu aktywów cena może być niższa niż ta, którą zapłacił fundusz. Również w przypadku upadłości TFI, nigdy nie mogą być z aktywów funduszu pokrywane ewentualne zobowiązania TFI, ponieważ aktywa funduszu i TFI są odrębne.

Reasumując rygorystyczne przepisy prawne i nadzór jakiemu podlegają fundusze inwestycyjne powoduje, że są one jedną z najbezpieczniejszych form lokat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ważnym elementem jest to, że do zarządzania środkami powierzonymi funduszowi zatrudnieni są profesjonaliści doradcy inwestycyjni, którzy są najwyższej klasy licencjonowanymi fachowcami. Nadzorowani przez KNF, po wielostopniowym skomplikowanym egzaminie, mają doświadczenie w zarządzaniu aktywami. Zarządzający współpracują z zespołami analityków, którzy zajmują się analizowaniem i interpretowaniem danych napływających z rynku. Analizują oni kondycję finansową podmiotów, których papiery zamierza nabyć fundusz, a po nabyciu monitorują sytuację odnośnie dodatkowego nabycia, czy trzymania tych aktywów lub najdogodniejszego czasu dla ich zbycia. Ponadto monitorują sytuację na rynku ekonomiczno-finansowym w kraju, a także penetrując rynek wyszukują potencjalnie okazje inwestycyjne.

Dystrybucją jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych (patrz artykuł „Co to jest fundusz inwestycyjny otwarty” zajmują się przede wszystkim podmioty prowadzące działalność maklerską lub też inne podmioty, które uzyskały zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. W praktyce dystrybucje prowadzą obok domów maklerskich, same TFI za pośrednictwem punktów w sieciach sprzedaży jednego bądź wielu domów maklerskich. TFI oferują jednak wyłącznie jednostki tych funduszy, którymi zarządzają. Domy maklerskie mają zaś podpisane umowy dystrybucyjne z różnymi towarzystwami, dzięki czemu ich oferta jest znacznie pełniejsza.

Oprócz jednostek uczestnictwa są również certyfikaty inwestycyjne. Różnice pomiędzy jednostkami uczestnictwa, a certyfikatami są dwie: jednostki są określeniem udziału danej inwestycji w całej masie majątkowej funduszy, zaś certyfikaty są papierami wartościowymi takimi jak akcje bądź obligacje. Wtedy masa majątkowa funduszu jest określona i dzieli się na z góry przewidzianą ilość certyfikatów. Np. majątek funduszu wynosi na starcie 10.000.000 zł. i dzieli się na 100.000 certyfikatów po 100 złotych. Wartość majątku rośnie poprzez inwestycje funduszu i wartość certyfikatu może urosnąć wielokrotnie. Drugą różnicą jest to, że jednostki są w ciągłej sprzedaży, zaś certyfikaty tylko w okresie subskrypcji, gdy powstaje nowy fundusz lub emitowana jest nowa seria certyfikatów w dotychczas istniejącym. Reasumując jak nazwa wskazuje fundusz otwarty może zmieniać swoją masę majątkową nie tylko poprzez wzrost inwestycji, ale również jest sumą przystąpienia nowych inwestorów lub wyjścia z inwestycji poprzez umarzanie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym.

Zobacz również: Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

Zalety

Szybki dostęp do ulokowanych oszczędności

Otwarte fundusze inwestycyjne dają praktycznie w każdej chwili dostęp do ulokowanych środków, ponieważ uczestnik może w dowolnej chwili zażądać odkupienia jednostek uczestnictwa. Cena odkupienia jednostki przez fundusz równa jest wartości jednostki według aktualnej wyceny. W przypadku niektórych funduszy jest ona dodatkowo pomniejszona o opłatę manipulacyjną (większość funduszy pobiera opłatę manipulacyjna przy zakupie).

Możliwość zaspokajania indywidualnych potrzeb inwestycyjnych

Odpowiadając na oczekiwania inwestorów, towarzystwa funduszy inwestycyjnych stworzyły fundusze inwestujące w różnorodne instrumenty. Wybierając poziom ryzyka jaki jesteś w stanie zaakceptować w inwestycjach, czas na jaki decydujesz się powierzyć funduszowi swoje środki, możesz wybrać fundusz o odpowiedniej polityce inwestycyjnej. Im wyższe ryzyko jesteś w stanie przyjąć, tym bardziej agresywny możesz wybrać typ funduszu, mogący dać wysoką stopę zwrotu w krótkim okresie, ale też przynieść spore straty. Jeśli jesteś jednak ostrożny, nastawiony na długoterminową lokatę i niewielki, ale stały zysk, możesz zdecydować się na fundusze bezpieczne.

Możliwość lokowania nawet niewielkich kwot

Większość funduszy inwestycyjnych otartych pozwala na lokowanie nawet niewielkich środków. Minimalna pierwsza wpłata na nabycie jednostek wynosi zazwyczaj 100 PLN, kolejne mogą być już sporo niższe. Przy tak niewielkich środkach przeznaczanych na inwestycje, nie można w zasadzie myśleć o samodzielnym inwestowaniu np. na giełdzie. Poziom cen większości akcji notowanych na giełdzie jest na tyle wysoki, że trudno liczyć na znaczące zakupy. Również pobierane od każdej transakcji prowizje czynią takie inwestycje nieopłacalne. Dzięki funduszom i grupowemu inwestowaniu możesz partycypować w lokatach w wiele instrumentów płacąc jedynie opłatę manipulacyjną i minimalizując koszty zawarcia transakcji. Fundusze coraz częściej odchodzą nawet od pobierania opłaty manipulacyjnej od uczestników, bądź też ogłaszają znaczne jej obniżki.

Żadne przedsięwzięcie nie ma jednak samych zalet. Inwestowanie w fundusze obok pewnego ryzyka inwestycyjnego, które można zminimalizować wybierając bezpieczny fundusz, niesie również za sobą pewne minusy.

Zobacz również: Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Wady

Omylność zarządzających

Pomimo posiadanej wiedzy i umiejętności czasami zdarza się, że zarządzający funduszem podejmie niewłaściwą decyzję inwestycyjna.

Największe ryzyko związane jest z inwestowaniem w fundusze akcji (znaczne wahania kursów, zmienność rynku). Szczególnie w przypadku niedostatecznego stopnia dywersyfikacji portfela lub inwestowaniu w spółki jednej branży można zostać narażonym na straty.
Koszty działalności

Tak jak każda osoba prawna, fundusz w trakcie swojej działalności ponosi pewne jej koszty. Należą do nich m.in. opłaty dla towarzystwa funduszy, dystrybutorów jednostek, depozytariusza. Zyski inwestycyjne każdego funduszu obciążone są zatem różnymi zobowiązaniami funduszu, przez co wartość aktywów ulega obniżeniu.

Założenie rejestru jednostek (na którym będą zapisywane zmiany ich posiadania) i ich pierwsze nabycie w funduszu inwestycyjnym otwartym, w większości przypadków, wymaga wizyty z dowodem osobistym w Punkcie Obsługi Klienta domu maklerskiego. Taka wizyta niezbędna jest tylko przy pierwszej wpłacie, późniejsze mogą być dokonywane w okienku bankowym, na poczcie lub przelewem z konta bankowego.

Coraz częściej jednostki uczestnictwa są też dystrybuowane przez fundusze, bez konieczności fizycznego pojawienia się u dystrybutora. Większość zleceń i dyspozycji można załatwiać przez telefon, faksem lub za pośrednictwem internetu. Niezbędny, wymagany prawem, fizyczny obieg dokumentów odbywa się wówczas za pośrednictwem poczty.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA