reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Zniesienie współwłasności a podatek od darowizn

Zniesienie współwłasności a podatek od darowizn

Partnerzy, którzy nabyli wspólnie nieruchomość lub inną wartościową rzecz powinni w przypadku rozstania dokonać zniesienie współwłasności. Nadmierna hojność jednego z byłych partnerów może jednak narazić drugiego na konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem

Zgodnie z art. 7 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.

Z powyższej normy można wywnioskować 2 podstawowe normy:

1. Odpłatne zniesienie współwłasności nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.
2. Podzielenie współwłasności zgodnie z wartością udziałów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Odpłatne zniesienie współwłasności (np. wykupienie udziału drugiej osoby) może spowodować powstanie obowiązku podatkowego w zakresie PIT po stronie zbywcy.

Zwykła skala

W odróżnieniu np. od zasiedzenia (również objętego podatkiem od spadków i darowizn), w stosunku do zniesienia współwłasności nie funkcjonuje specjalna stawka podatku. Przysporzenie ponad udział objęte jest zwykłą skalą podatkową – w przypadku związku partnerskiego, właściwą dla 3 grupy podatkowej.

Porównaj: podatek od darowizn

Kiedy może być to problem

Problem podatku od spadków i darowizny w przypadku zniesienia współwłasności jest istotny wtedy – gdy jeden ze współwłaścicieli otrzyma więcej niż wynikałoby z wielkości (i wartości) jego udziału. Czasem jednak sprawa nie jest oczywista.
Można spotkać się z sytuacjami, w których przeniesienie wartości ponad udział następuje w wyniku innych rozliczeń – np. zaliczenia nakładów poniesionych na spłatę nieruchomości.

 Partnerzy byli po połowie właścicielami mieszkania. Jednak to jedno z nich ponosiło większość kosztów. Po rozstaniu postanowili sprzedać mieszkanie i uzyskaną kwotą się podzielić (zniesienie współwłasności przez sprzedaż). Uznając jednak wartość poczynionych przez jedno z nich nakładów- postanowili uwzględnić je przy wypłacie –tym samym zmieniając stosunek 1:1 na 1,3:0,7. 

Powyższa sytuacja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Wynika bowiem z rozliczenia nakładów współwłaścicieli poniesionych na rzecz wspólną. Rozliczenie tego typu zobowiązania nie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem?
Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem?

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama