reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Zniesienie współwłasności a podatek od darowizn

Zniesienie współwłasności a podatek od darowizn

Partnerzy, którzy nabyli wspólnie nieruchomość lub inną wartościową rzecz powinni w przypadku rozstania dokonać zniesienie współwłasności. Nadmierna hojność jednego z byłych partnerów może jednak narazić drugiego na konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem

Zgodnie z art. 7 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.

Z powyższej normy można wywnioskować 2 podstawowe normy:

1. Odpłatne zniesienie współwłasności nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.
2. Podzielenie współwłasności zgodnie z wartością udziałów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Odpłatne zniesienie współwłasności (np. wykupienie udziału drugiej osoby) może spowodować powstanie obowiązku podatkowego w zakresie PIT po stronie zbywcy.

Zwykła skala

W odróżnieniu np. od zasiedzenia (również objętego podatkiem od spadków i darowizn), w stosunku do zniesienia współwłasności nie funkcjonuje specjalna stawka podatku. Przysporzenie ponad udział objęte jest zwykłą skalą podatkową – w przypadku związku partnerskiego, właściwą dla 3 grupy podatkowej.

Porównaj: podatek od darowizn

Kiedy może być to problem

Problem podatku od spadków i darowizny w przypadku zniesienia współwłasności jest istotny wtedy – gdy jeden ze współwłaścicieli otrzyma więcej niż wynikałoby z wielkości (i wartości) jego udziału. Czasem jednak sprawa nie jest oczywista.
Można spotkać się z sytuacjami, w których przeniesienie wartości ponad udział następuje w wyniku innych rozliczeń – np. zaliczenia nakładów poniesionych na spłatę nieruchomości.

 Partnerzy byli po połowie właścicielami mieszkania. Jednak to jedno z nich ponosiło większość kosztów. Po rozstaniu postanowili sprzedać mieszkanie i uzyskaną kwotą się podzielić (zniesienie współwłasności przez sprzedaż). Uznając jednak wartość poczynionych przez jedno z nich nakładów- postanowili uwzględnić je przy wypłacie –tym samym zmieniając stosunek 1:1 na 1,3:0,7. 

Powyższa sytuacja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Wynika bowiem z rozliczenia nakładów współwłaścicieli poniesionych na rzecz wspólną. Rozliczenie tego typu zobowiązania nie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem?
Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem?

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama