| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Podział majątku

Podział majątku

Istnieją dwie możliwości dokonania podziału majątku wspólnego. Jest to podział umowny i podział sądowy. Prawo do wystąpienia z wnioskiem o podział majątku nie ulega przedawnieniu.

Z chwilą ustania małżeństwa rozdzielność następuje w momencie rozwodu, śmierci jednego albo obojga małżonków, albo uprawomocnienia się wyroku unieważniającego małżeństwo.

Do podziału majątku wspólnego małżonków może dojść na podstawie zgodnej umowy zawartej przez małżonków lub na mocy orzeczenia sądu.

Zobacz: Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Umowny podział majątku

Podziału dokonuje się w formie umowy. Wymagana jest forma aktu notarialnego, jeżeli w skład podziału wchodzi nieruchomość. Umowa wyszczególnia posiadane przedmioty, w tym również nieruchomości, określa ich wartość i przyporządkowuje każdy z nich konkretnemu małżonkowi wraz ze wskazaniem ewentualnych dopłat. W przypadku podziału umownego można go ograniczyć do niektórych tylko składników majątku. W przypadku podziału sądowego jest to niemożliwe, gdyż sąd dokonuje od razu podziału całości wspólnego majątku.

Zobacz: Darowizna od osoby najbliższej

Sądowy podział majątku

Do podziału sądowego właściwy jest wydział cywilny sądu rejonowego miejsca położenia majątku. Aby rozpocząć postępowanie o podział należy złożyć wniosek, który będzie wyszczególniał składniki majątku podlegające podziałowi, wraz z określeniem ich wartości. Wniosek musi również zawierać przedstawienie dowodów na prawa do majątku odrębnego. Od wniosku pobiera się opłatę stałą, która jest niższa w przypadku gdy wniosek zawiera zgodny projekt podziału majątku.

Wraz z wnioskiem o podział majątku należy sądowi przedstawić dokument, który potwierdza ustanie wspólności majątkowej (np. prawomocny wyrok rozwodowy).Skład i wartość (określona według cen rynkowych z daty podziału) majątku ulegającego podziałowi ustala sąd. Jeśli między małżonkami istnieje rozbieżność co do wartości majątku, sąd może powołać biegłego. Za taką opinię płacą małżonkowie.

Sądowy podział majątku wspólnego może nastąpić przez podział w naturze, przyznanie rzeczy jednemu z małżonków wraz z obowiązkiem spłaty drugiego z nich, bądź sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.

Z żądaniem podziału majątku dorobkowego można wystąpić do sądu również w kilka lat po rozwodzie czy formalnej separacji. Wynika to z tego, że uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o podział majątku się nie przedawnia.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podział nieruchomości fot. Fotolia
Podział nieruchomości fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »