| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz zaspokajania potrzeb rodziny.

Do czego zobowiązany jest małżonek?

W czasie trwania małżeństwa, niezależnie od ustroju majątkowego, małżonkowie muszą zapewniać rodzinie środki utrzymania i dbać o potrzeby jej członków.
Rozmiar świadczeń, jakich można dochodzić jest uzależniony od zarobkowych możliwości każdego małżonków.

Zobacz: Forum

Ponadto sąd przy ocenie wypełniania tego obowiązku, weźmie pod uwagę starania o wychowanie dzieci i pracę we wspólnym gospodarstwie domowym, które są równoznaczne z działalnością zarobkową.

Do naruszenia tego obowiązku dojdzie wtedy, gdy małżonek nie podejmuje pracy zarobkowej, bądź nie przeznacza dochodów/ wynagrodzenia na potrzeby rodziny.

Na wniosek małżonka sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.Taki obowiązek przybiera kształt obowiązku alimentacyjnego w trakcie trwania małżeństwa.

Zobacz także: Jakie są prawa i obowiązki małżonków

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »