reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Słownik > Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa muszą uzyskać kobiety niepełnoletnie, które z ważnych powodów chcą zawrzeć związek małżeński.

Zezwolenia na małżeństwo udziela sąd rodzinny i opiekuńczy. Może go udzielić, jeżeli ubiegająca się kobieta ukończyła 16 rok życia oraz gdy za zawarciem małżeństwa przemawiają ważne powody, z których wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Powody, na które można się powołać nie są określone przepisami prawa. Są różnej natury, najczęstszym z powodów jest ciąża lub posiadanie wspólnego dziecka z mężczyzną, z którym niepełnoletnia chce zawrzeć małżeństwo.

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa nie może być ze szkodą dla małoletniej, chcącej wstąpić w związek małżeński. Również okoliczności muszą wskazywać, że zawarcie małżeństwa będzie z korzyścią dla założonej rodziny oraz dzieci z niej pochodzących.

Uzyskanie zezwolenia dzieje się na wniosek zainteresowanej. W zezwoleniu wymieniony jest mężczyzna, z którym kobieta chce zawrzeć małżeństwo.

Wraz z zawarciem małżeństwa, małoletnia kobieta uzyskuje pełnoletniość, której nie traci nawet w wyniku unieważnienia małżeństwa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama