reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Unieważnienie małżeństwa- i co dalej

Unieważnienie małżeństwa- i co dalej

Unieważnienie małżeństwa można nastąpić jedynie wówczas, gdy zostało ono nieważnie zawarte. Skutkiem unieważnienia jest powrót małżonków do stanu przed zawarcia związku małżeńskiego. Jako panna i kawaler niedoszli małżonkowie powracają również do swoich poprzednich nazwisk.

Co z dziećmi

W wyroku unieważniającym małżeństwo sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad dziećmi małżonków oraz o kontaktach rodziców z dziećmi. W orzeczeniu takim znajdują się również ustalenia dotyczące alimentów na dzieci. Zasadą jest, że rodzeństwo powinno wychowywać się razem.

Alimenty

W wyroku sąd orzeka również o obowiązku alimentacyjnymi między małżonkami. Osoba, która zawarła małżeństwo w złej wierze traktowana jest jak małżonek winny rozkładu pożycia w przypadku rozwodu.

Pani Joanna zawarła związek małżeński w Szwecji. Nie zarejestrowała tego małżeństwa w Polsce tego małżeństwa w Polsce, to znaczy nie dokonała jego wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego. Następnie wzięła ślub w Polsce. Sąd uzna Panią Joannę za zawierającą związek małżeński w złej wierze, ponieważ wiedziała ona o tym, że nie jest już panną a mężatką.

Zobacz również: Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą

Mieszkanie i majątek

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd rozstrzyga o sposobie jego korzystania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania „małżonków”. Na wspólny wniosek stron może orzec o jego podziale. W sytuacjach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne korzystanie z mieszkania – sąd może nakazać jego eksmisję, jeżeli z wnioskiem takim wystąpi drugi z małżonków. Możliwe jest również przyznanie mieszkania tylko mężowi lub żonie, jeżeli jeden z małżonków zgadza się na opuszczenie mieszkania bez dostarczania mu lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego i małżonkowie są zgodni co do takiego rozstrzygnięcia.

Sąd orzeka o podziale mieszkania lub o przyznaniu go tylko jednemu małżonkowi jedynie wówczas, gdy jest to możliwe.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie takiego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Stan cywilny

Po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powracają do stanu cywilnego sprzed zawarcia nieważnego małżeństwa – panna i kawaler oraz do swoich nazwisk sprzed ślubu.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama