reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Unieważnienie małżeństwa- i co dalej

Unieważnienie małżeństwa- i co dalej

Unieważnienie małżeństwa można nastąpić jedynie wówczas, gdy zostało ono nieważnie zawarte. Skutkiem unieważnienia jest powrót małżonków do stanu przed zawarcia związku małżeńskiego. Jako panna i kawaler niedoszli małżonkowie powracają również do swoich poprzednich nazwisk.

Co z dziećmi

W wyroku unieważniającym małżeństwo sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad dziećmi małżonków oraz o kontaktach rodziców z dziećmi. W orzeczeniu takim znajdują się również ustalenia dotyczące alimentów na dzieci. Zasadą jest, że rodzeństwo powinno wychowywać się razem.

Alimenty

W wyroku sąd orzeka również o obowiązku alimentacyjnymi między małżonkami. Osoba, która zawarła małżeństwo w złej wierze traktowana jest jak małżonek winny rozkładu pożycia w przypadku rozwodu.

Pani Joanna zawarła związek małżeński w Szwecji. Nie zarejestrowała tego małżeństwa w Polsce tego małżeństwa w Polsce, to znaczy nie dokonała jego wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego. Następnie wzięła ślub w Polsce. Sąd uzna Panią Joannę za zawierającą związek małżeński w złej wierze, ponieważ wiedziała ona o tym, że nie jest już panną a mężatką.

Zobacz również: Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą

Mieszkanie i majątek

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd rozstrzyga o sposobie jego korzystania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania „małżonków”. Na wspólny wniosek stron może orzec o jego podziale. W sytuacjach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne korzystanie z mieszkania – sąd może nakazać jego eksmisję, jeżeli z wnioskiem takim wystąpi drugi z małżonków. Możliwe jest również przyznanie mieszkania tylko mężowi lub żonie, jeżeli jeden z małżonków zgadza się na opuszczenie mieszkania bez dostarczania mu lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego i małżonkowie są zgodni co do takiego rozstrzygnięcia.

Sąd orzeka o podziale mieszkania lub o przyznaniu go tylko jednemu małżonkowi jedynie wówczas, gdy jest to możliwe.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie takiego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Stan cywilny

Po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powracają do stanu cywilnego sprzed zawarcia nieważnego małżeństwa – panna i kawaler oraz do swoich nazwisk sprzed ślubu.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama