Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unieważnienie ślubu konkordatowego - jak i kiedy?

Wioleta Matela

REKLAMA

REKLAMA

Małżeństwo potocznie nazywane konkordatowym wywołuje  skutki zarówno wyznaniowe, jak i cywilne. Unieważnienie takiego małżeństwa przez polski sąd nie oznacza zatem automatycznego unieważnienia ślubu w Kościele.

Do małżeństw wyznaniowych wywołujących skutki cywilnoprawne (potocznie nazywanych „konkordatowymi”) mają zastosowanie przepisy prawa o przeszkodach małżeńskich, obowiązujące przy zawieraniu małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Unieważnienie małżeństwa w zakresie skutków cywilnoprawnych należy zatem do polskich sądów.

REKLAMA

Unieważnienie przed polskim sądem

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym małżeństwo unieważnia się, gdy zaistnieją następujące przeszkody:

 • wieku (mniej niż 18 lat),
 • ubezwłasnowolnienia całkowitego,
 • choroby psychicznej,
 • bigamii,
 • pokrewieństwa (w linii prostej oraz rodzeństwo),
 • powinowactwa (w linii prostej),
 • przysposobienia.

Małżeństwo może zostać unieważnione także wtedy, gdy przy jego zawarciu nastąpiły następujące wady oświadczenia woli:

 • brak świadomości,
 • błąd co do tożsamości drugiej strony,
 • bezprawna groźba.

Gdy chcemy unieważnić małżeństwo z powodu jednej z powyższych przyczyn powinniśmy do sądu wnieść odpowiedni pozew.

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 200 zł.

Zobacz również: Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa?

W wyroku sąd orzeka o tym czy i który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze. Za będącego w złej wierze uważa się małżonka, który w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o okoliczności stanowiącej podstawę jego unieważnienia.

Orzeczenie zawiera też rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków oraz o obowiązku alimentacyjnym rodziców względem dzieci.

Sąd rozstrzyga też o alimentach między małżonkami. W tym względzie małżonek zawierający małżeństwo w złej wierze traktowany jest jak małżonek winny rozkładu pożycia w przypadku rozwodu.

Gdy małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd rozstrzygnie o sposobie jego korzystania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania małżonków.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie takiego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Zobacz również: Unieważnienie małżeństwa – i co dalej?

Nawet gdy małżeństwo zostanie unieważnione wyrokiem polskiego sądu, to w świetle prawa kanonicznego małżeństwo nadal istnieje. Kodeks prawa kanonicznego przewiduje własne przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Kościele katolickim nie ma zarówno instytucji rozwodu, jak i unieważnienia małżeństwa. Możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa, co oznacza, że było ono od samego początku nieważne (nieważnie zawarte).

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele

Do przyczyn uzasadniających stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nalezą:

 • przeszkoda wieku (wymagany wiek to 14 lat dla kobiety i 16 dla mężczyzny),
 • niezdolność płciowa (impotencja, niepłodność nie jest bowiem przyczyną stwierdzenia nieważności),
 • istniejący węzeł małżeński,
 • różność religii,
 • święcenia kapłańskie,
 • śluby lub profesja zakonna,
 • uprowadzenie,
 • przeszkoda małżonkobójstwa,
 • pokrewieństwo (w linii prostej pokrewieństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi, w linii bocznej nieważne jest zaś małżeństwo aż do czwartego stopnia włącznie);
 • powinowactwo (w linii prostej we wszystkich stopniach);
 • przeszkoda przyzwoitości publicznej (powstaje z nieważnego małżeństwa po rozpoczęciu życia wspólnego albo z notorycznego lub publicznego konkubinatu. Powoduje zaś nieważność małżeństwa w pierwszym stopniu linii prostej między mężczyzną i krewnymi kobiety i odwrotnie);
 • przeszkoda pokrewieństwa prawnego (adopcji).

a także braki, dotyczące zgody małżeńskiej tj.:

 • brak minimum małżeńskiego poznania;
 • pozbawienie używania rozumu;
 • poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich;
 • niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej;
 • podstęp;
 • symulacja;
 • wykluczenie któregoś z istotnych przymiotów lub elementów małżeństwa (jedność, nierozerwalność, zrodzenie i wychowanie potomstwa);
 • małżeństwo zawarte pod warunkiem;
 • przymus i bojaźń.

Niezachowanie odpowiedniej formy zawarcia małżeństwa np. brak odpowiednich uprawnień u kapłana również stanowi przyczynę stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego.

O nieważnie zawartym małżeństwie rozstrzygają sądy kościelne. Pierwszym z etapów postępowania jest wniesienie skargi powodowej. Małżonek może zrobić to samodzielnie lub przy pomocy adwokata kościelnego. Samo postępowanie to koszt ok. 1500 zł, a czas jego trwania to ok. 2-3 lata.

Wszelkie niezbędne informacje na temat stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele znajdują się w naszym serwisie Rozwód kościelny.

Wyrok sądu kościelnego stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego nie powoduje ustania małżeństwa w świetle prawa polskiego. Postępowanie przed sądem kościelnym może jednak stanowić dowód w procesie o unieważnienie małżeństwa przed sądem cywilnym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.);

Kodeks Prawa Kanonicznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Xelion
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lila
  2023-01-29 17:59:47
  Zdecydowanie jest to temat dla adwokata, więc polecam tutaj kancelarię Cejrowski, która w podobnej sprawie mi pomogła.
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

REKLAMA

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

REKLAMA

Trolling

Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

"Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

REKLAMA