REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom./Fot. Fotolia
W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych.

Kto może żądać unieważnienia małżeństwa?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi (art. 13 § 2 kro), iż z żądaniem może wystąpić każdy kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, na podstawie ogólnej legitymacji do wytaczania powództwa o unieważnienie małżeństwa (art. 22 kro).

REKLAMA

Kogo należy pozwać chcąc unieważnić małżeństwo-legitymacja bierna

W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom. Błąd w tym zakresie będzie skutkował odrzuceniem pozwu.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Dowody w sprawie o unieważnienie z powodu bigamii

Podstawowym i najważniejszym dowodem jest dokument potwierdzający istnienie małżeństwa zawartego wcześniej. Zeznania świadków czy stron nie mają w procesie o unieważnienie małżeństwa takiej mocy jak dowód z dokumentu.

Konwalidacja małżeństwa bigamicznego

Jeśli w małżeństwo zawarte wcześniej ustanie, lub zostanie unieważnione brak będzie podstaw do ustalenia bigamii. Oznacza to, iż byt małżeństwa bigamicznego jest ściśle uzależniony od poprzednio zawartego związku małżeńskiego. Podstawy do unieważnienia istnieją tylko w trakcie trwania poprzedniego związku małżeńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moment, w którym ustaje lub zostaje unieważnione wcześniejsze małżeństwo to także chwila, w której małżeństwo (dotychczas bigamiczne) uzyskuje ochronę prawną.

Skazujący wyrok karny w sprawie za bigamię

Sąd orzekający w sprawie unieważnienia małżeństwa nie jest związany ustaleniami poczynionymi w sprawie karnej. Ustalenia sądu karnego nie obligują sądu cywilnego do unieważnienia, ustalenia nieistnienia bądź rozwiązania przez rozwód małżeństwa.

Jak wygląda sytuacja w przypadku trwania dwóch procesów: o rozwód wcześniej zawartego małżeństwa i unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii?

W takich okolicznościach postępowanie o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii jest ściśle uzależnione od wyniku sprawy o rozwód. Jeśli bowiem sprawa o rozwód zakończy się rozwiązaniem małżeństwa, to sprawa o unieważnienie z powodu bigamii staje się bezprzedmiotowa, z uwagi na ustanie wcześniej zawartego małżeństwa.

Śmierć bigamisty

Małżeństwo bigamiczne zostanie unieważnione także w przypadku, gdy poprzednio zawarte małżeństwo ustanie z uwagi na śmierć małżonka (bigamisty).

Małżeństwo bigamiczne może zostać także unieważnione w przypadku śmierci obu małżonków pozostających w bigamii. Wtedy powództwo wytacza osoba, która ma w tym interes prawny, bądź prokurator przeciwko kuratorom wyznaczonym dla każdego ze zmarłych małżonków.

Podstawa prawna:

Kwestię unieważnienia reguluje art. 13 kro, który stanowi:

§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim, jeżeli poprzednie małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, chyba że ustanie tego małżeństwa nastąpiło przez śmierć osoby, która zawarła ponowne małżeństwo pozostając w poprzednio zawartym związku małżeńskim.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • jena
    2023-01-29 17:45:02
    Warto się w takiej sytuacji zdecydować na poradę prawną, osobiście korzystałam z pomocy kancelarii Cejrowski z Gdańska i na pewno nie żałuję. Wiele się dowiedziałam.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

REKLAMA

Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA