REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom./Fot. Fotolia
W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych.

Kto może żądać unieważnienia małżeństwa?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi (art. 13 § 2 kro), iż z żądaniem może wystąpić każdy kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, na podstawie ogólnej legitymacji do wytaczania powództwa o unieważnienie małżeństwa (art. 22 kro).

REKLAMA

Kogo należy pozwać chcąc unieważnić małżeństwo-legitymacja bierna

W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom. Błąd w tym zakresie będzie skutkował odrzuceniem pozwu.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Dowody w sprawie o unieważnienie z powodu bigamii

Podstawowym i najważniejszym dowodem jest dokument potwierdzający istnienie małżeństwa zawartego wcześniej. Zeznania świadków czy stron nie mają w procesie o unieważnienie małżeństwa takiej mocy jak dowód z dokumentu.

Konwalidacja małżeństwa bigamicznego

Jeśli w małżeństwo zawarte wcześniej ustanie, lub zostanie unieważnione brak będzie podstaw do ustalenia bigamii. Oznacza to, iż byt małżeństwa bigamicznego jest ściśle uzależniony od poprzednio zawartego związku małżeńskiego. Podstawy do unieważnienia istnieją tylko w trakcie trwania poprzedniego związku małżeńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moment, w którym ustaje lub zostaje unieważnione wcześniejsze małżeństwo to także chwila, w której małżeństwo (dotychczas bigamiczne) uzyskuje ochronę prawną.

Skazujący wyrok karny w sprawie za bigamię

Sąd orzekający w sprawie unieważnienia małżeństwa nie jest związany ustaleniami poczynionymi w sprawie karnej. Ustalenia sądu karnego nie obligują sądu cywilnego do unieważnienia, ustalenia nieistnienia bądź rozwiązania przez rozwód małżeństwa.

Jak wygląda sytuacja w przypadku trwania dwóch procesów: o rozwód wcześniej zawartego małżeństwa i unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii?

W takich okolicznościach postępowanie o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii jest ściśle uzależnione od wyniku sprawy o rozwód. Jeśli bowiem sprawa o rozwód zakończy się rozwiązaniem małżeństwa, to sprawa o unieważnienie z powodu bigamii staje się bezprzedmiotowa, z uwagi na ustanie wcześniej zawartego małżeństwa.

Śmierć bigamisty

Małżeństwo bigamiczne zostanie unieważnione także w przypadku, gdy poprzednio zawarte małżeństwo ustanie z uwagi na śmierć małżonka (bigamisty).

Małżeństwo bigamiczne może zostać także unieważnione w przypadku śmierci obu małżonków pozostających w bigamii. Wtedy powództwo wytacza osoba, która ma w tym interes prawny, bądź prokurator przeciwko kuratorom wyznaczonym dla każdego ze zmarłych małżonków.

Podstawa prawna:

Kwestię unieważnienia reguluje art. 13 kro, który stanowi:

§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim, jeżeli poprzednie małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, chyba że ustanie tego małżeństwa nastąpiło przez śmierć osoby, która zawarła ponowne małżeństwo pozostając w poprzednio zawartym związku małżeńskim.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA