reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych.

Kto może żądać unieważnienia małżeństwa?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi (art. 13 § 2 kro), iż z żądaniem może wystąpić każdy kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, na podstawie ogólnej legitymacji do wytaczania powództwa o unieważnienie małżeństwa (art. 22 kro).

Kogo należy pozwać chcąc unieważnić małżeństwo-legitymacja bierna

W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom. Błąd w tym zakresie będzie skutkował odrzuceniem pozwu.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Dowody w sprawie o unieważnienie z powodu bigamii

Podstawowym i najważniejszym dowodem jest dokument potwierdzający istnienie małżeństwa zawartego wcześniej. Zeznania świadków czy stron nie mają w procesie o unieważnienie małżeństwa takiej mocy jak dowód z dokumentu.

Konwalidacja małżeństwa bigamicznego

Jeśli w małżeństwo zawarte wcześniej ustanie, lub zostanie unieważnione brak będzie podstaw do ustalenia bigamii. Oznacza to, iż byt małżeństwa bigamicznego jest ściśle uzależniony od poprzednio zawartego związku małżeńskiego. Podstawy do unieważnienia istnieją tylko w trakcie trwania poprzedniego związku małżeńskiego.

Moment, w którym ustaje lub zostaje unieważnione wcześniejsze małżeństwo to także chwila, w której małżeństwo (dotychczas bigamiczne) uzyskuje ochronę prawną.

Skazujący wyrok karny w sprawie za bigamię

Sąd orzekający w sprawie unieważnienia małżeństwa nie jest związany ustaleniami poczynionymi w sprawie karnej. Ustalenia sądu karnego nie obligują sądu cywilnego do unieważnienia, ustalenia nieistnienia bądź rozwiązania przez rozwód małżeństwa.

Jak wygląda sytuacja w przypadku trwania dwóch procesów: o rozwód wcześniej zawartego małżeństwa i unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii?

W takich okolicznościach postępowanie o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii jest ściśle uzależnione od wyniku sprawy o rozwód. Jeśli bowiem sprawa o rozwód zakończy się rozwiązaniem małżeństwa, to sprawa o unieważnienie z powodu bigamii staje się bezprzedmiotowa, z uwagi na ustanie wcześniej zawartego małżeństwa.

Śmierć bigamisty

Małżeństwo bigamiczne zostanie unieważnione także w przypadku, gdy poprzednio zawarte małżeństwo ustanie z uwagi na śmierć małżonka (bigamisty).

Małżeństwo bigamiczne może zostać także unieważnione w przypadku śmierci obu małżonków pozostających w bigamii. Wtedy powództwo wytacza osoba, która ma w tym interes prawny, bądź prokurator przeciwko kuratorom wyznaczonym dla każdego ze zmarłych małżonków.

Podstawa prawna:

Kwestię unieważnienia reguluje art. 13 kro, który stanowi:

§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim, jeżeli poprzednie małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, chyba że ustanie tego małżeństwa nastąpiło przez śmierć osoby, która zawarła ponowne małżeństwo pozostając w poprzednio zawartym związku małżeńskim.

Polecamy serwis: Małżeństwo

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom./Fot. Fotolia
W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom./Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama