REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Marta Wrzosek
Małżonkowie (przyszli małżonkowie) mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem, rozszerzyć wspólność ustawową.
Małżonkowie (przyszli małżonkowie) mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem, rozszerzyć wspólność ustawową.

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

Zawarcie umowy majątkowej

REKLAMA

Małżeńska umowa majątkowa ustala zasady, na podstawie których mają kształtować się stosunki majątkowe małżonków. Umowa może zostać zawarta zarówno przed zawarciem małżeństwa, jaki i po jego zawarciu. 

Powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i to pod rygorem nieważności. Oznacza to, że zawarcie umowy w innej formie będzie powodować jej nieważność.

Rodzaje umów majątkowych

Choć samo zawarcie umowy zmieniającej stosunki majątkowe w małżeństwie, należy do (przyszłych) małżonków, to ich rodzaj nie jest pozostawiony ich swobodnemu uznaniu. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje bowiem, że małżonkowie mogą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) rozszerzyć wspólność ustawową, 

2) ograniczyć wspólność ustawową, 

3) ustanowić rozdzielność majątkową,

4) ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Zobacz również: Sprawy rodzinne

Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. Zmiana może polegać na ustaleniu, że małżonków będzie obowiązywać inny niż dotychczas ustrój majątkowy. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa. 

Rozszerzenie i ograniczenie wspólności ustawowej

REKLAMA

Małżonkowie (przyszli małżonkowie) mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem, rozszerzyć wspólność ustawową na te przedmioty i prawa majątkowe, które stanowią majątek osobisty każdego z nich. Do majątku osobistego, zgodnie z treścią przepisów kodeksu rodzinnego należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej czy prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.

Ograniczenie wspólności ustawowej polega natomiast na wyłączeniu z majątku wspólnego pewnych składników. Ustawa nie określa żadnych granic ograniczenia, może więc zdarzyć się tak, że majątku wspólnego małżonków nie będą należały żadne przedmioty, czyli w istocie będziemy mieć do czynienia z rozdzielnością majątkową.

Rozdzielność majątkowa

Ustanowienie rozdzielności majątkowej przed zawarciem małżeństwa powoduje, że nie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa. To znaczy, że ich majątki osobiste pozostają ich własnością, a to co każde z nich nabędzie w trackie trwania małżeństwa będzie należało tylko do niego.

Zobacz również: U notariusza

W przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej w czasie trwania małżeństwa, wspólność ustaje z chwilą zawarcia umowy (lub później, jeżeli tak ustalą małżonkowie w umowie).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

REKLAMA

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA