reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

Małżeńska umowa majątkowa ustala zasady, na podstawie których mają kształtować się stosunki majątkowe małżonków. Umowa może zostać zawarta zarówno przed zawarciem małżeństwa, jaki i po jego zawarciu. 

Powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i to pod rygorem nieważności. Oznacza to, że zawarcie umowy w innej formie będzie powodować jej nieważność.

Choć samo zawarcie umowy zmieniającej stosunki majątkowe w małżeństwie, należy do (przyszłych) małżonków, to ich rodzaj nie jest pozostawiony ich swobodnemu uznaniu. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje bowiem, że małżonkowie mogą:

1) rozszerzyć wspólność ustawową, 

2) ograniczyć wspólność ustawową, 

3) ustanowić rozdzielność majątkową,

4) ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Zobacz również: Sprawy rodzinne

Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. Zmiana może polegać na ustaleniu, że małżonków będzie obowiązywać inny niż dotychczas ustrój majątkowy. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa. 

Małżonkowie (przyszli małżonkowie) mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem, rozszerzyć wspólność ustawową na te przedmioty i prawa majątkowe, które stanowią majątek osobisty każdego z nich. Do majątku osobistego, zgodnie z treścią przepisów kodeksu rodzinnego należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej czy prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.

Ograniczenie wspólności ustawowej polega natomiast na wyłączeniu z majątku wspólnego pewnych składników. Ustawa nie określa żadnych granic ograniczenia, może więc zdarzyć się tak, że majątku wspólnego małżonków nie będą należały żadne przedmioty, czyli w istocie będziemy mieć do czynienia z rozdzielnością majątkową.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej przed zawarciem małżeństwa powoduje, że nie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa. To znaczy, że ich majątki osobiste pozostają ich własnością, a to co każde z nich nabędzie w trackie trwania małżeństwa będzie należało tylko do niego.

Zobacz również: U notariusza

W przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej w czasie trwania małżeństwa, wspólność ustaje z chwilą zawarcia umowy (lub później, jeżeli tak ustalą małżonkowie w umowie).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonkowie (przyszli małżonkowie) mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem, rozszerzyć wspólność ustawową.
Małżonkowie (przyszli małżonkowie) mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem, rozszerzyć wspólność ustawową.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama