| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Za skradziony towar odzyskasz cło i VAT

Za skradziony towar odzyskasz cło i VAT

Jeżeli dojdzie do sytuacji w której odbiorca otrzyma przesyłkę lecz jej zawartość zostanie skradziona, wówczas może się domagać zwrotu cła i podatku VAT.

Pewna osoba zamówiła w USA najnowszego iphone’a. Po uregulowaniu cła i VAT odebrała przesyłkę. W paczce jednak nie było telefonu, a na pudełku widoczne były nacięcia. Zdaniem ekspertów, jeżeli kupujący udowodni, że towar został skradziony przed przekroczeniem granicy Unii, będzie się mógł domagać zwrotu zapłaconego podatku i cła.

– Najważniejsze, co należy zrobić w tej sytuacji, to ustalić, kiedy nastąpiła kradzież. Jeżeli podczas odprawy celnej towar znajdował się w paczce, a następnie został skradziony na terenie kraju, wtedy można wystąpić o odszkodowanie do operatora pocztowego – tłumaczy Andrzej Milczarczyk, menedżer z PricewaterhouseCoopers. Natomiast gdy mamy twarde dowody na to, że zawartość paczki została skradziona przed momentem odprawy celnej i funkcjonariusz odprawiał pustą paczkę, możemy wystąpić o zwrot cła i VAT, ponieważ należności celnoprzywozowe oblicza się od faktycznej wartości przesyłki. Takim dowodem może być korekta deklaracji w rubryce waga.

– Jeżeli zadeklarowana waga przesyłki to jeden kilogram, a podczas odprawy przesyłka ważyła zaledwie parę gramów, to faktycznie mógłby to być sygnał, że w paczce nie ma zawartości – podpowiada Andrzej Milaczarczyk.

Trzeba podkreślić, że ani operator pocztowy, ani Służba Celna nie mają obowiązku informowania o tym, w jakim stanie znajduje się paczka.

Zobacz też: Za skradziony towar można odzyskać cło i VAT

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »