reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Informacja vice-prezesa SSP "Iustitia" w sprawie akcji protestacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie

Minął niemal rok prowadzenia rozmów z Ministerstwem Sprawiedliwości, poprzedzonych płomiennym wystąpieniem Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego na zjeździe Iustitii w Zegrzu, gdzie deklarował on wolę współpracy ze środowiskiem. Minister obiecał wtedy publicznie, że w kwietniu 2010 r. powoła specjalny zespół, którego celem będzie przygotowanie projektu docelowego ukształtowania systemu wynagrodzeń sędziowskich, tak aby w końcu spełniał on wymogi określone w art. 178 Konstytucji RP. Minister obiecywał również uwzględnienie naszych uwag doprojektuj ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp).W kwietniu 2010 r. Ministerstwo rozesłało do mediów komunikat informujący, że w 2010 r. otrzymamy podwyżkę wynagrodzeń o 7 %. Dziś już wiadomo, że wzrost średniego wynagrodzenia wyniósł 3,77 % i o tyle zostaną zwaloryzowane wynagrodzenia sędziów od 2011 r.

Należy przypomnieć, że sukcesem akcji protestacyjnych z 2008 roku jest wywalczenie powiązania naszych uposażeń z corocznie wzrastającym średnim wynagrodzeniem w kraju i to tylko dzięki temu mechanizmowi nasze uposażenia po raz pierwszy od kilkunastu lat nie ulegną obniżeniu lub zamrożeniu w wyniku decyzji władzy wykonawczej.

Wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego od 1997 r. realnie spadło o ponad 25 % (w 1997 r. 2,7 średniej, obecnie 2,05 średniej).

Po kilku miesiącach rozmów i wysłuchiwania sędziów Minister przedstawił rządowi projekt zmian w usp zawierający najbardziej kontrowersyjne rozwiązania, m.in. dotyczące wprowadzenia ocen okresowych, kwestionowane przez większość środowiska. Projekt ten budzi obawy wzmocnienia możliwości oddziaływania polityków na orzecznictwo sądów. Nie jest to jedyne, niekorzystne rozwiązanie w projekcie, który zakłada również całkowite odsunięcie od wpływu na kształt sądownictwa w Polsce sędziów sądów rejonowych, poprzez dalsze ograniczenie kompetencji zgromadzeń ogólnych sądów okręgowych. Krytycznych uwag SSP Iustitia w tym zakresie oraz w przedmiocie potencjalnych możliwości likwidacji niektórych wydziałów (m.in. rodzinnych) Ministerstwo Sprawiedliwości nie uwzględniło, stwierdzając, że są one nieistotne i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla społeczeństwa, czy samej organizacji sądownictwa.

Obiecywanych prac nad docelowym ukształtowaniem systemu wynagrodzeń sędziów Minister w ogóle nie podjął, powołując się na światowy kryzys i trudną sytuację budżetową oraz konieczność usuwania skutków powodzi. Po raz kolejny stwierdził, że podwyżki wynagrodzeń uzależnione są od tego, czy sędziowie znajdą oszczędności w wymiarze sprawiedliwości. Iustitia postulowała ograniczenie ilości spraw przekazywanych do rozpoznania sądom i uproszczenia procedury, co pozwoliłoby uzyskać oszczędności, poprzez np. w przyszłości zmniejszenie liczby sędziów wskutek zmniejszenia liczby spraw trafiających do sądów (mniej spraw to mniej sędziów). Do dziś nie uchwalono żadnych ustaw w tym przedmiocie, a tylko Sejm (nie sędziowie) może zmienić stan prawny i uzyskać w ten sposób oszczędności.

List otwarty Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej, pod którym Stowarzyszenie zbierało podpisy wiosną tego roku, podpisała ponad połowa wszystkich sędziów. List ten był sprzeciwem wobec projektu usp.

W tej sytuacji w dniu 19 sierpnia 2010 r. zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA podjął uchwałę o wznowieniu działań protestacyjnych. W powołanej uchwale Zarząd przewidział trzy formy protestu:

* dni bez wokandy (17 - 18 listopada 2010 r.)
* złożenie oświadczeń o powstrzymaniu się od udziału w komisjach wyborczych
* skierowanie do Prezesa Rady Ministrów w dniach 4-10 października 2010 r. przez sędziów listów protestacyjnych w postaci „czerwonej kartki” wręczanej mu za uporczywe naruszanie art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Źródło: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama