REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Informacja vice-prezesa SSP "Iustitia" w sprawie akcji protestacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie

REKLAMA

REKLAMA

Minął niemal rok prowadzenia rozmów z Ministerstwem Sprawiedliwości, poprzedzonych płomiennym wystąpieniem Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego na zjeździe Iustitii w Zegrzu, gdzie deklarował on wolę współpracy ze środowiskiem. Minister obiecał wtedy publicznie, że w kwietniu 2010 r. powoła specjalny zespół, którego celem będzie przygotowanie projektu docelowego ukształtowania systemu wynagrodzeń sędziowskich, tak aby w końcu spełniał on wymogi określone w art. 178 Konstytucji RP. Minister obiecywał również uwzględnienie naszych uwag doprojektuj ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp).W kwietniu 2010 r. Ministerstwo rozesłało do mediów komunikat informujący, że w 2010 r. otrzymamy podwyżkę wynagrodzeń o 7 %. Dziś już wiadomo, że wzrost średniego wynagrodzenia wyniósł 3,77 % i o tyle zostaną zwaloryzowane wynagrodzenia sędziów od 2011 r.

Należy przypomnieć, że sukcesem akcji protestacyjnych z 2008 roku jest wywalczenie powiązania naszych uposażeń z corocznie wzrastającym średnim wynagrodzeniem w kraju i to tylko dzięki temu mechanizmowi nasze uposażenia po raz pierwszy od kilkunastu lat nie ulegną obniżeniu lub zamrożeniu w wyniku decyzji władzy wykonawczej.

Wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego od 1997 r. realnie spadło o ponad 25 % (w 1997 r. 2,7 średniej, obecnie 2,05 średniej).

REKLAMA

Po kilku miesiącach rozmów i wysłuchiwania sędziów Minister przedstawił rządowi projekt zmian w usp zawierający najbardziej kontrowersyjne rozwiązania, m.in. dotyczące wprowadzenia ocen okresowych, kwestionowane przez większość środowiska. Projekt ten budzi obawy wzmocnienia możliwości oddziaływania polityków na orzecznictwo sądów. Nie jest to jedyne, niekorzystne rozwiązanie w projekcie, który zakłada również całkowite odsunięcie od wpływu na kształt sądownictwa w Polsce sędziów sądów rejonowych, poprzez dalsze ograniczenie kompetencji zgromadzeń ogólnych sądów okręgowych. Krytycznych uwag SSP Iustitia w tym zakresie oraz w przedmiocie potencjalnych możliwości likwidacji niektórych wydziałów (m.in. rodzinnych) Ministerstwo Sprawiedliwości nie uwzględniło, stwierdzając, że są one nieistotne i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla społeczeństwa, czy samej organizacji sądownictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiecywanych prac nad docelowym ukształtowaniem systemu wynagrodzeń sędziów Minister w ogóle nie podjął, powołując się na światowy kryzys i trudną sytuację budżetową oraz konieczność usuwania skutków powodzi. Po raz kolejny stwierdził, że podwyżki wynagrodzeń uzależnione są od tego, czy sędziowie znajdą oszczędności w wymiarze sprawiedliwości. Iustitia postulowała ograniczenie ilości spraw przekazywanych do rozpoznania sądom i uproszczenia procedury, co pozwoliłoby uzyskać oszczędności, poprzez np. w przyszłości zmniejszenie liczby sędziów wskutek zmniejszenia liczby spraw trafiających do sądów (mniej spraw to mniej sędziów). Do dziś nie uchwalono żadnych ustaw w tym przedmiocie, a tylko Sejm (nie sędziowie) może zmienić stan prawny i uzyskać w ten sposób oszczędności.

List otwarty Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej, pod którym Stowarzyszenie zbierało podpisy wiosną tego roku, podpisała ponad połowa wszystkich sędziów. List ten był sprzeciwem wobec projektu usp.

W tej sytuacji w dniu 19 sierpnia 2010 r. zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA podjął uchwałę o wznowieniu działań protestacyjnych. W powołanej uchwale Zarząd przewidział trzy formy protestu:

* dni bez wokandy (17 - 18 listopada 2010 r.)
* złożenie oświadczeń o powstrzymaniu się od udziału w komisjach wyborczych
* skierowanie do Prezesa Rady Ministrów w dniach 4-10 października 2010 r. przez sędziów listów protestacyjnych w postaci „czerwonej kartki” wręczanej mu za uporczywe naruszanie art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Źródło: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA