REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Informacja vice-prezesa SSP "Iustitia" w sprawie akcji protestacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie

REKLAMA

REKLAMA

Minął niemal rok prowadzenia rozmów z Ministerstwem Sprawiedliwości, poprzedzonych płomiennym wystąpieniem Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego na zjeździe Iustitii w Zegrzu, gdzie deklarował on wolę współpracy ze środowiskiem. Minister obiecał wtedy publicznie, że w kwietniu 2010 r. powoła specjalny zespół, którego celem będzie przygotowanie projektu docelowego ukształtowania systemu wynagrodzeń sędziowskich, tak aby w końcu spełniał on wymogi określone w art. 178 Konstytucji RP. Minister obiecywał również uwzględnienie naszych uwag doprojektuj ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp).W kwietniu 2010 r. Ministerstwo rozesłało do mediów komunikat informujący, że w 2010 r. otrzymamy podwyżkę wynagrodzeń o 7 %. Dziś już wiadomo, że wzrost średniego wynagrodzenia wyniósł 3,77 % i o tyle zostaną zwaloryzowane wynagrodzenia sędziów od 2011 r.

Należy przypomnieć, że sukcesem akcji protestacyjnych z 2008 roku jest wywalczenie powiązania naszych uposażeń z corocznie wzrastającym średnim wynagrodzeniem w kraju i to tylko dzięki temu mechanizmowi nasze uposażenia po raz pierwszy od kilkunastu lat nie ulegną obniżeniu lub zamrożeniu w wyniku decyzji władzy wykonawczej.

Wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego od 1997 r. realnie spadło o ponad 25 % (w 1997 r. 2,7 średniej, obecnie 2,05 średniej).

REKLAMA

Po kilku miesiącach rozmów i wysłuchiwania sędziów Minister przedstawił rządowi projekt zmian w usp zawierający najbardziej kontrowersyjne rozwiązania, m.in. dotyczące wprowadzenia ocen okresowych, kwestionowane przez większość środowiska. Projekt ten budzi obawy wzmocnienia możliwości oddziaływania polityków na orzecznictwo sądów. Nie jest to jedyne, niekorzystne rozwiązanie w projekcie, który zakłada również całkowite odsunięcie od wpływu na kształt sądownictwa w Polsce sędziów sądów rejonowych, poprzez dalsze ograniczenie kompetencji zgromadzeń ogólnych sądów okręgowych. Krytycznych uwag SSP Iustitia w tym zakresie oraz w przedmiocie potencjalnych możliwości likwidacji niektórych wydziałów (m.in. rodzinnych) Ministerstwo Sprawiedliwości nie uwzględniło, stwierdzając, że są one nieistotne i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla społeczeństwa, czy samej organizacji sądownictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiecywanych prac nad docelowym ukształtowaniem systemu wynagrodzeń sędziów Minister w ogóle nie podjął, powołując się na światowy kryzys i trudną sytuację budżetową oraz konieczność usuwania skutków powodzi. Po raz kolejny stwierdził, że podwyżki wynagrodzeń uzależnione są od tego, czy sędziowie znajdą oszczędności w wymiarze sprawiedliwości. Iustitia postulowała ograniczenie ilości spraw przekazywanych do rozpoznania sądom i uproszczenia procedury, co pozwoliłoby uzyskać oszczędności, poprzez np. w przyszłości zmniejszenie liczby sędziów wskutek zmniejszenia liczby spraw trafiających do sądów (mniej spraw to mniej sędziów). Do dziś nie uchwalono żadnych ustaw w tym przedmiocie, a tylko Sejm (nie sędziowie) może zmienić stan prawny i uzyskać w ten sposób oszczędności.

List otwarty Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej, pod którym Stowarzyszenie zbierało podpisy wiosną tego roku, podpisała ponad połowa wszystkich sędziów. List ten był sprzeciwem wobec projektu usp.

W tej sytuacji w dniu 19 sierpnia 2010 r. zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA podjął uchwałę o wznowieniu działań protestacyjnych. W powołanej uchwale Zarząd przewidział trzy formy protestu:

* dni bez wokandy (17 - 18 listopada 2010 r.)
* złożenie oświadczeń o powstrzymaniu się od udziału w komisjach wyborczych
* skierowanie do Prezesa Rady Ministrów w dniach 4-10 października 2010 r. przez sędziów listów protestacyjnych w postaci „czerwonej kartki” wręczanej mu za uporczywe naruszanie art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Źródło: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA