Kategorie

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Informacja vice-prezesa SSP "Iustitia" w sprawie akcji protestacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie

Minął niemal rok prowadzenia rozmów z Ministerstwem Sprawiedliwości, poprzedzonych płomiennym wystąpieniem Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego na zjeździe Iustitii w Zegrzu, gdzie deklarował on wolę współpracy ze środowiskiem. Minister obiecał wtedy publicznie, że w kwietniu 2010 r. powoła specjalny zespół, którego celem będzie przygotowanie projektu docelowego ukształtowania systemu wynagrodzeń sędziowskich, tak aby w końcu spełniał on wymogi określone w art. 178 Konstytucji RP. Minister obiecywał również uwzględnienie naszych uwag doprojektuj ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp).W kwietniu 2010 r. Ministerstwo rozesłało do mediów komunikat informujący, że w 2010 r. otrzymamy podwyżkę wynagrodzeń o 7 %. Dziś już wiadomo, że wzrost średniego wynagrodzenia wyniósł 3,77 % i o tyle zostaną zwaloryzowane wynagrodzenia sędziów od 2011 r.

Należy przypomnieć, że sukcesem akcji protestacyjnych z 2008 roku jest wywalczenie powiązania naszych uposażeń z corocznie wzrastającym średnim wynagrodzeniem w kraju i to tylko dzięki temu mechanizmowi nasze uposażenia po raz pierwszy od kilkunastu lat nie ulegną obniżeniu lub zamrożeniu w wyniku decyzji władzy wykonawczej.

Wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego od 1997 r. realnie spadło o ponad 25 % (w 1997 r. 2,7 średniej, obecnie 2,05 średniej).

Po kilku miesiącach rozmów i wysłuchiwania sędziów Minister przedstawił rządowi projekt zmian w usp zawierający najbardziej kontrowersyjne rozwiązania, m.in. dotyczące wprowadzenia ocen okresowych, kwestionowane przez większość środowiska. Projekt ten budzi obawy wzmocnienia możliwości oddziaływania polityków na orzecznictwo sądów. Nie jest to jedyne, niekorzystne rozwiązanie w projekcie, który zakłada również całkowite odsunięcie od wpływu na kształt sądownictwa w Polsce sędziów sądów rejonowych, poprzez dalsze ograniczenie kompetencji zgromadzeń ogólnych sądów okręgowych. Krytycznych uwag SSP Iustitia w tym zakresie oraz w przedmiocie potencjalnych możliwości likwidacji niektórych wydziałów (m.in. rodzinnych) Ministerstwo Sprawiedliwości nie uwzględniło, stwierdzając, że są one nieistotne i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla społeczeństwa, czy samej organizacji sądownictwa.

Obiecywanych prac nad docelowym ukształtowaniem systemu wynagrodzeń sędziów Minister w ogóle nie podjął, powołując się na światowy kryzys i trudną sytuację budżetową oraz konieczność usuwania skutków powodzi. Po raz kolejny stwierdził, że podwyżki wynagrodzeń uzależnione są od tego, czy sędziowie znajdą oszczędności w wymiarze sprawiedliwości. Iustitia postulowała ograniczenie ilości spraw przekazywanych do rozpoznania sądom i uproszczenia procedury, co pozwoliłoby uzyskać oszczędności, poprzez np. w przyszłości zmniejszenie liczby sędziów wskutek zmniejszenia liczby spraw trafiających do sądów (mniej spraw to mniej sędziów). Do dziś nie uchwalono żadnych ustaw w tym przedmiocie, a tylko Sejm (nie sędziowie) może zmienić stan prawny i uzyskać w ten sposób oszczędności.

List otwarty Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej, pod którym Stowarzyszenie zbierało podpisy wiosną tego roku, podpisała ponad połowa wszystkich sędziów. List ten był sprzeciwem wobec projektu usp.

W tej sytuacji w dniu 19 sierpnia 2010 r. zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA podjął uchwałę o wznowieniu działań protestacyjnych. W powołanej uchwale Zarząd przewidział trzy formy protestu:

* dni bez wokandy (17 - 18 listopada 2010 r.)
* złożenie oświadczeń o powstrzymaniu się od udziału w komisjach wyborczych
* skierowanie do Prezesa Rady Ministrów w dniach 4-10 października 2010 r. przez sędziów listów protestacyjnych w postaci „czerwonej kartki” wręczanej mu za uporczywe naruszanie art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Źródło: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.