REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marihuana w coffee shopach tylko dla Holendrów

Natalia Kurdziel

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 16 grudnia 2010 Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że władze miejskie Maastricht miały prawo zakazać sprzedaży narkotyków miękkich obcokrajowcom. Taka decyzja ma na celu wyeliminowanie coraz popularniejszej w ostatnim czasie turystyki narkotykowej.

Zakaz wstępu obcokrajowców do coffee shopów władze gminy Maastricht wprowadziły już w 2005 roku. Był to zabieg mający na celu wyeliminowanie tzw. narkotykowej turystyki, która stawała się coraz poważniejszym problemem. Jej powszechność wzrosła do niebezpiecznych rozmiarów, grożąc bezpieczeństwu wspólnoty. Możliwość legalnego spróbowania marihuany bądź haszyszu ściągała do Holandii rzesze młodych obcokrajowców z całej Europy, w szczególności z Niemiec, Belgii, Francji. Cel ich podróży był oczywiście jednoznaczny.

REKLAMA

Zobacz: Koniec z paleniem w miejscach publicznych

Nie dla „turystyki narkotykowej”

REKLAMA

Niemal trzy czwarte odwiedzających coffee shopy stanowili obcokrajowcy. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż Holandia jest jedynym państwem europejskim, w którym zalegalizowane jest posiadanie narkotyków miękkich. W pozostałych państwach wspólnoty posiadanie i sprzedaż marihuany stanowi przestępstwo. Nic więc dziwnego, że państwo to przeżywało istne oblężenie narkotykowych turystów.

W Holandii narkotyki można zakupić w tzw. coffee shopach. Ich sprzedaż nie jest jednak zupełnie swobodna. Obwarowana jest pewnymi rygorami. Posiadany przez właścicieli w sklepach zapas konopi nie może przekroczyć 500 gramów. Z czego dziennie możne sprzedać nie więcej niż 5 gramów konopi na osobę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są to ograniczenia, które mają na celu podtrzymanie istoty posiadania narkotyków „na własny użytek”. Niestety przepisy są często łamane.

Zobacz: Koniec z dopalaczami

Sprawa Josemansa

Naruszenie zakazu sprzedaży marihuany obcokrajowcom miało miejsce w przypadku Josemansa właściciela sklepu, którego sprawa stanowiła impuls dla rozpoznania przez Trybunał Sprawiedliwości UE wprowadzonych w Holandii przepisów ograniczających wstęp do coffee schopów. Decyzją władz holenderskich sklep Josemans został zamknięty. Odwołując się od decyzji powołał się na złamanie zasady równego traktowania obywateli UE oraz naruszenie swobody przepływu towarów.

Przyznanie możliwości kupna artykułów w holenderskim sklepie wyłącznie Holendrom określił jako przejaw jawnej dyskryminacji obcokrajowców. Wątpliwości sąd wolał jednak rozwiać kierując pytanie prawne do Trybunału Sprawiedliwości.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości

REKLAMA

Zdaniem Trybunału powyższe ograniczenia stanowią ewidentne naruszenie zasady niedyskryminacji. Jednocześnie uznał, że władze holenderskie, ze względu na cel jakim się kierowały czyli zwalczanie narkotykowej turystyki i ochrona bezpieczeństwa publicznego, miały pełne prawo wprowadzenia takich regulacji prawnych.

Jeśli chodzi o wspomnianą kwestię ograniczenia zasady swobody przepływu towarów, nie została ona w żaden sposób naruszona. Naruszenie nie jest w tym przypadku możliwe zważywszy na charakter towaru jakim są narkotyki. Ze względu na fakt, iż we wszystkich krajach europejskich posiadanie i sprzedaż narkotyków choćby miękkich jest nielegalne, stanowią one produkt wyjęty spod obrotu gospodarczego. Można je posiadać w oznaczonej ilości na trenie Holandii, ale nie można ich wywieść poza jej granice, gdyż stanowi to przestępstwo przemytu narkotyków. Dlatego też nie są objęte regulacją dotyczącą swobody przepływu towaru na wspólnym rynku europejskim. Nie można więc mówić o naruszeniu tej swobody.

Zobacz: W sądzie-serwis Wieszjak.pl

Wyrok Trybunału z pewnością uspokoi nie tylko zniecierpliwioną opinię publiczną, ale także przekona nadgorliwych właścicieli coffee shopów, którzy często naruszają przepisy wewnętrzne, że decyzje władz holenderskich były słuszne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA