| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Druk RMUA pracownik otrzyma raz na rok

Druk RMUA pracownik otrzyma raz na rok

7 czerwca 2011 rząd przyjął projekt założeń do projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Projekt zawiera liczne ułatwienia dla firm w ich codziennej działalności. Proponuje się w nim, żeby należności ZUS i płatników przedawniały się po 5 latach, a nie jak dziś po 10 latach. Zatem zakład miałby 5 lat na ściągnięcie od dłużnika niezapłaconych przez niego składek. Podobnie płatnik miałby 5 lat na domaganie się od ZUS zwrotu nadpłaconych składek. Gdyby proponowana zmiana weszła w życie, okres przedawnienia składek byłby taki sam jak obecnie obowiązujące przedawnienie podatków – 5 lat.

Projekt przewiduje także, że przedsiębiorcy raz w roku będą informować pracowników na piśmie (w formie imiennych raportów) o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ. Na wniosek pracownika musieliby to robić częściej, ale nie więcej niż raz w miesiącu. Obecnie druk RMUA trzeba przekazywać pracownikowi co miesiąc. Firmy zwykle wypełniają ten obowiązek z opóźnieniem.

Nowe przepisy zmienią też zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego. Pracownik będzie mógł go wykorzystać do końca lipca, a nie marca następnego roku kalendarzowego.

Projekt przewiduje też, że pracodawcy będą mogli przechowywać dokumentację pracowniczą na informatycznych nośnikach danych.

Pełny tekst: Pracodawca wyda pracownikowi druk RMUA raz na rok

Zobacz również serwis: Praca

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Przedsiębiorcy raz w roku będą informować pracowników na piśmie (w formie imiennych raportów) o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ./ Fot. Fotolia
Przedsiębiorcy raz w roku będą informować pracowników na piśmie (w formie imiennych raportów) o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ./ Fot. Fotolia

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »