reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Warsztaty terapii zajęciowej - wyższe wsparcie w 2019 r.

Warsztaty terapii zajęciowej - wyższe wsparcie w 2019 r.

Warsztaty terapii zajęciowej pomagają niepełnosprawnym w rehabilitacji społecznej i zawodowej. W 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada wyższe wsparcie dla tej instytucji.

Wyższe wsparcie na warsztaty terapii zajęciowej w 2019 r.

Blisko 492 mln złotych zaplanowano w tym roku na wsparcie warsztatów terapii zajęciowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - poinformowało we wtorek ministerstwo rodziny. To o ponad 105 mln złotych więcej niż przed czterema laty - dodano.

Resort rodziny zapewnił w komunikacie przesłanym PAP, że w kolejnych latach finansowe wsparcie warsztatów terapii zajęciowych będzie jeszcze większe.

Dofinansowanie w 2020 i 2023 r.

Jak wskazano, w 2020 roku kwota dofinansowania tego typu placówek ze środków Funduszu wyniesie ponad 531,7 mln złotych, a w 2023 roku – ponad 551,6 mln złotych. Dzięki warsztatom osoby niepełnosprawne niezdolne do podjęcia pracy mają możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

"Udział w warsztatach wiąże się z poczuciem przynależności, umożliwia nawiązanie relacji społecznych, wzmacnia poczucie wartości i umożliwia realizację talentów, które każdy człowiek nosi w sobie bez względu na to z jakimi trudnościami się boryka. Biorąc to pod uwagę, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że warsztaty terapii zajęciowej potrzebują większego dofinansowania" – podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Minister przypomniała, że systematycznie rośnie kwota dofinansowania rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztatach terapii zajęciowej. Jak wskazała - w bieżącym roku jest to 17 796 złotych, dokładnie 3 tys. złotych więcej niż jeszcze było to przed czterema laty.

"W 2020 roku i w latach następnych kwota ta wzrośnie o kolejne 1,2 tys. złotych do poziomu 18 996 złotych. Będzie to 4,2 tys. złotych więcej niż w 2015 roku. Wierzymy, że dzięki zwiększonemu dofinansowaniu warsztaty będą lepiej służyły potrzebom osób niepełnosprawnych" – dodała Rafalska.

Czym są warsztaty terapii zajęciowej?

Warsztaty terapii zajęciowej to placówki oferujące osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Podczas pobytu osoby niepełnosprawne mają zajęcia terapeutyczne i warsztatowe.

MRPiPS przypomniało, że od zeszłego roku uczestnicy warsztatów mają możliwość odbywania praktyk zawodowych, mogą zapoznać się z pracą w konkretnym zakładzie pracy. W ten sposób są lepiej przygotowani do rozpoczęcia aktywności zawodowej.

Warsztaty terapii zajęciowej mogą być organizowane m.in. przez fundacje i stowarzyszenia. Współfinansowane są ze środków PFRON. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze środków Funduszu można dofinansować maksymalnie 70 proc. kosztów utworzenia warsztatu i 90 proc. kosztów jego działalności.

Według danych przekazanych przez resort rodziny, w 2018 roku w całej Polsce działało blisko 720 warsztatów terapii zajęciowej, w których uczestniczyło niemal 27,5 tys. osób. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Warsztaty terapii zajęciowej - wyższe wsparcie w 2019 r. / fot. Shutterstock
Warsztaty terapii zajęciowej - wyższe wsparcie w 2019 r. / fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama