reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Urzędnik w sądzie i prokuraturze ze statusem funkcjonariusza publicznego

Urzędnik w sądzie i prokuraturze ze statusem funkcjonariusza publicznego

Przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o urzędnikach i pracownikach administracyjnych sądów powszechnych, sądów wojskowych oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury przewiduje dwie grupy osób zatrudnionych w sądach i prokuraturach: urzędników i pracowników administracyjnych. Urzędnicy mieliby stać się funkcjonariuszami publicznymi.

Wójcik: projekt ustawy ws. pracowników wymiaru sprawiedliwości - rewolucyjny

Projekt ustawy o pracownikach administracyjnych sądów i prokuratur to rewolucyjna zmiana, dzięki której ludzie będą lepiej zarabiać - powiedział w piątek PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że proponowane zmiany gwarantują m.in. stały wzrost wynagrodzenia i jasną ścieżkę awansu.

Minister zapewnił też, że chciałbym poznać opinię całego środowiska pracowników sądów i prokuratur na temat tego projektu. "Na najbliższy wtorek zamierzam zaprosić przedstawicieli sztabu protestacyjnego do naszej siedziby" - dodał.

Od 7 maja związkowcy pracowników sądów i prokuratury potestują w miasteczku namiotowym przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości. Protestujący domagają się m.in. podwyżek wynagrodzeń 650 zł w tym roku i o 500 zł w kolejnym. Związkowcy postulują też, przyjęcie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi ustawy, która systemowo ureguluje warunki pracy w sądach i prokuraturze. W ubiegłym tygodniu resort sprawiedliwości przekazał związkowcom projekt ustawy w tej sprawie.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

W piątek przedstawiciele protestujących związkowców odnosząc się do projektu ocenili, że propozycje ministerstwa sprawiedliwości to gwóźdź do trumny dla pracowników sądów i prokuratur. Ich zdaniem "gdyby ustawa została wprowadzona w takiej formie, to w sądach zostałaby tylko kadra zarządzająca, a na zmianach finansowo skorzystają tylko stanowiska kierownicze i samodzielne".

Wiceminister Wójcik w rozmowie z PAP ocenił, że "jest to dobry projekt ustawy". "Dla nas to rewolucyjna zmiana, która spowoduje, że ludzie będą lepiej zarabiać i będą mieli określoną ścieżkę awansu. Projekt rozwiązuje wiele problemów. Wprowadzamy tam system mnożnikowy, którego nigdy nie było dla tej grupy zawodowej; jest gwarancja, że stale będą wzrastać wynagrodzenia; pracownicy ci będą funkcjonariuszami publicznymi ze wszystkim uprawnieniami; jasno określona też będzie ścieżka awansu" - zaznaczył.

Wójcik zwrócił przy tym uwagę, że ministerstwo jest gotowe rozmawiać z protestującymi o szczegółach projektu. "Oczywiście, jesteśmy gotowi rozmawiać dalej z organizacjami związkowymi na temat dopracowania projektu. Na najbliższy wtorek zamierzam zaprosić przedstawicieli sztabu protestacyjnego do naszej siedziby" - powiedział.

Wiceminister zapewnił też, że związki zawodowe to ważny partner społeczny i resort uważnie wsłuchuje się w ich głos. "Ale prawdą też jest, że uzwiązkowienie wśród pracowników nie jest zbyt wysokie. Dlatego chciałbym poznać też zdanie całego środowiska na temat projektu. Dlatego dziś odbyłem spotkanie z dyrektorami sądów apelacyjnych" - zaznaczył.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje ważne zmiany dla pracowników sądów i prokuratur fot. shutterstock
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje ważne zmiany dla pracowników sądów i prokuratur fot. shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama