REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o świadczenie dobry start również przez PUE ZUS

Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 świadczenie dobry start trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi./Fot. Shutterstock
Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 świadczenie dobry start trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O świadczenie dobry start będzie można ubiegać się za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zmiany wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r.

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

1 czerwca 2018 r. zaczął obowiązywać rządowy program Dobry start, na podstawie którego rodziny z dziećmi otrzymują raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Program ten jest kolejnym, obok najbardziej znanego programu Rodzina 500 plus, elementem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej prowadzonej przez rząd. Celem programu Dobry start jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci oraz pomoc rodzinom w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

Nowelizacja dotyczy rozporządzenia z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start. Chodzi o dwie zmiany, które mają obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r.:

  • Wprowadzenie możliwości ubiegania się o świadczenie Dobry start przez uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Oznacza to, że każdy uczeń – bez względu na typ szkoły – objęty będzie świadczeniem. Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Ma ono przysługiwać na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20 roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24 roku życia. Aby rozwiązanie to mogło objąć nową grupę uczniów już w roku szkolnym 2019/2020, wnioski o świadczenie będą oni mogli składać tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Umożliwienie ubiegania się oświadczenie Dobry start za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Obecnie wnioski o wypłatę tego świadczenia, obok drogi tradycyjnej (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą), można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości sprawdzony przy programie Rodzina 500 plus i za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 świadczenie dobry start trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi.

Źródło: premier.gov.pl

Polecamy serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA