reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 kwietnia 2020 r. - nowe rozporządzenie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 kwietnia 2020 r. - nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie przewiduje możliwość ubiegania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 kwietnia 2020 r. Zasiłek będzie przysługiwał na okres zamknięcia placówek w związku z koronawirusem, nie dłużej jednak niż do 3 maja 2020 r.

[AKTUALIZACJA: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.]

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony na mocy nowego rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw 25 kwietnia 2020 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłuża okres pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z nowym aktem prawnym dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 3 maja 2020 r.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 kwietnia 2020 r.

Możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego została określona w art. 4 ust. 3 tzw. specustawy dotyczącej koronawirusa. Może się to odbyć w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

Rodzice mogą ubiegać się o zasiłek w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Zobacz więcej: Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

Przedłużony zasiłek opiekuńczy

Na mocy analogicznego rozporządzenia przedłużono również prawo do zasiłku opiekuńczego określonego w art. 4a ust. 1 tzw. specustawy (tj. przysługującego osobom objętym ubezpieczeniem społecznym rolników).

Dotychczas obowiązujące przepisy wydłużały prawo do zasiłków do 26 kwietnia 2020 r. Wydanie kolejnych rozporządzeń jest konieczne w związku z dalszym zamknięciem placówek.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przyszłym tygodniu rząd przedstawi decyzję dotyczącą ewentualnego wprowadzenia form opieki nad dziećmi w placówkach takich jak: żłobki, przedszkola, żłobki.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 748);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 749).

Polecamy serwis: Zasiłki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 01.06.2020

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Dzienniku Ustaw 25 kwietnia 2020 r. zostały ogłoszone rozporządzenia Rady Ministrów, które przedłużają okres pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
W Dzienniku Ustaw 25 kwietnia 2020 r. zostały ogłoszone rozporządzenia Rady Ministrów, które przedłużają okres pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama