Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

Podróże po Europie w wakacje 2021 r./Fot. Shutterstock
Podróże po Europie w wakacje 2021 r./Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

Wakacyjne podróże: do Chorwacji i na Cypr już bez testów i świadectw szczepień

Coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Przy podróżach do innych państw wciąż konieczne są testy, czasem zwalnia z nich szczepienie. Do Portugalii i Grecji bez badań wjadą dzieci do 12 lat.

REKLAMA

Chorwacja w wakacje 2021 r. a testy

Jadąc do Chorwacji, turyści z Polski nie muszą już przedstawiać wyników testów, świadectw szczepień czy przechodzić kwarantanny. Mieszkańcy Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na warunkach sprzed pandemii, ponieważ wszystkie polskie województwa zostały oznaczone jako zielona strefa niskiego ryzyka w najnowszej edycji mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Należy pamiętać, że bez ograniczeń sanitarnych do Chorwacji można przybywać z obszarów oznaczonych na zielono, do których należą m.in. całe Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. W strefie zielonej nie leży Słowenia. Władze Chorwacji zapowiedziały, że będą wpuszczać bez dodatkowych restrykcji turystów, którzy udowodnią, że przejeżdżali przez kraje nieleżące w zielonej strefie bez zatrzymywania się w nich, tylko w celach tranzytowych.

Hiszpania: podróże w dobie COVID-19

Wybierając się do Hiszpanii z Polski między 21 a 27 czerwca nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych świadectw zdrowia - poinformowała ambasada tego kraju w Warszawie. Dodano, że niezbędne jest jednak wypełnienie dostępnego online formularza sanitarnego.

Cypr - wakacje 2021

Na Cypr polscy urlopowicze mogą również polecieć bez okazywania wyników testów czy szczepień. Wybierając się do tego kraju trzeba jednak uzupełnić formularz zdrowotny. Przybywający na cypryjskie lotniska mogą też być poddani losowym badaniom na obecność koronawirusa.

Podróże bez testu

Bez dodatkowych warunków, takich jak przedstawianie testów czy przechodzenie kwarantanny można także pojechać z Polski do Rumunii, Czech, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej i na Litwę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słowenia: wakacje 2021 a koronawirus

Do Słowenii z Polski również można wjechać bez dodatkowych wymogów sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji czy basenów trzeba okazać aktualny (nie starszy niż sprzed 48 godz.), negatywny wynik testu lub dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw Covid-19 lub przejście tej choroby. Nie dotyczy to dzieci i młodzieży do 18. roku życia przebywającej pod opieką spełniających te warunki dorosłych.

Niemcy - wakacje 2021

Podróżując do Niemiec z Polski drogą lądową nie trzeba przedstawiać testów, świadectw szczepień ani przechodzić kwarantanny. Jednak lecąc do tego kraju samolotem, przed wejściem na pokład należy przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego najwcześniej 48 godz. przed podróżą lub PCR, nie starszego niż sprzed 72 godz. Temu obowiązkowi nie podlegają dzieci do 6. roku życia. Wylatując do Niemiec z Polski zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub test potwierdzający przejście infekcji.

Jakie obostrzenia na wakacje w Grecji?

Przy podróży do Grecji nie trzeba okazywać testu dla dzieci do 12. roku życia. Starsze dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych. Turyści muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz. przed przyjazdem) lub PCR (przeprowadzonym nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem). Z tego obowiązku zwalnia przejście pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub zaświadczenie o przejściu infekcji (od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem).

Bułgaria na wakacje a testy

W Bułgarii testu nie wymaga się od dzieci, które nie ukończyły 5-go roku życia. Pozostali podróżni muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik badania antygenowego (maksymalnie sprzed 48 godz.) lub PCR (nie starszy niż sprzed 72 godz.). Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień (druga dawka musi być przyjęta najpóźniej dwa tygodnie przed wjazdem) lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Wakacje na Malcie w 2021 r.

Lecąc na Maltę turyści z Polski muszą jeszcze na lotnisku przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Nie dotyczy to dzieci do 5. roku życia. Według zapowiedzi maltańskich władz, od 1 lipca z tego obowiązku będą zwolnione w pełni zaszczepione osoby.

Portugalia - wakacje 2021

Przy podróży do Portugalii należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Obowiązek nie dotyczy dzieci do 12. roku życia. Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę.

Wyjazd z Polski do Włoch

Udając się do Włoch z Polski trzeba okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w ciągu 48 godz. przed przekroczeniem granicy. Nie muszą tego robić dzieci poniżej 6. roku życia. Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o przejściu pełnego cyklu szczepień (ukończonego co najmniej 14 dni przed wjazdem) lub przejściu Covid-19. Te dokumenty należ przedstawić w formie Unijnego Certyfikatu Covid, w języku włoskim, angielskim, francuski lub hiszpańskim.

Podróż do Francji

Jadąc do Francji należy przedstawić negatywny wynik badania antygenowego lub PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 11 lat. Dorośli zamiast testu mogą okazać świadectwo szczepień przeciwko Covid-19 (muszą minąć dwa tygodnie od ostatniej dawki preparatów dwudawkowych lub cztery od podania jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson).

Wakacje 2021 - Słowacja

Turyści wybierający się na Słowację z Polski muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu PCR (maksymalnie sprzed 72 godz.) lub antygenowego (sprzed 24 godz.). Z tego obowiązku zwalnia zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub przechorowaniu Covid-19. Żadnych dokumentów nie muszą przedstawiać osoby poniżej 18. roku życia.

Turcja - obostrzenia dla turystów

Wybierający się do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję.

Wakacje 2021 - Egipt

Urlopowicze lecący do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.

Podróże do Tunezji

Takie same zasady obowiązują przy podróżach do Tunezji. Przy przekraczaniu granicy tego państwa zamiast wyniku badania można jednak okazać świadectwo szczepień lub potwierdzenie przejścia Covid-19. Nie dotyczy to dzieci do 12. roku życia.

Izrael - wczasy 2021

Do Izraela turyści z Polski mogą na razie wjechać tylko w grupie zorganizowanej, po szczepieniu przeciw Covid-19 i przejściu dwóch testów (przed i po przylocie). Od 1 lipca do kraju pod takimi samymi warunkami będą mogli przybywać także turyści indywidualni. Niezaszczepione dzieci do 6. roku życia będą mogły podróżować wraz ze spełniającymi kryteria wjazdu rodzicami.

Formularz lokalizacyjny

Podróżując do większości krajów europejskich trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Od 1 lipca na terenie całej Europy ma działać Unijny Certyfikat Covid, który ułatwi przedstawianie świadectw szczepień, wyników testów i zaświadczeń o przejściu choroby. Na razie system działa m.in. w Polsce, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Niemczech i we Włoszech.(PAP)

adj/ jar/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • MGD
    2021-06-22 14:00:28
    Pisać aby coś napisać. To jest idea naszego dziennikarstwa. Tytuł sugeruje o rzetelnej informacji a po przeczytaniu artykułu wiem, że przeczytałem ble ble ble.
    0
  • lilla
    2021-08-14 19:09:18
    Jejku, z tym koronariusem to trzeba naprawde byc na czasie! Artykul pisany w czerwcu, nie wiem czy jest jeszcze aktualny - wybieram sie do Grecji, ale musze przesledzic strony rządowe w poszukiwaniu aktualizacji.
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja prawna

Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

REKLAMA

Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

REKLAMA