REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego - trwają pracę nad ustawą

Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego - trwają pracę nad ustawą
Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego - trwają pracę nad ustawą
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego ma nastąpić za pomocą przygotowywanego projektu ustawy, zakładającego m.in, przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.

Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego a rezerwy gazu w Polsce

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

REKLAMA

"To projekt ustawy, który pozwala, by bardziej efektywnie realizować kwestie związane z używaniem rezerw magazynowych gazu w Polsce" - powiedział rzecznik na konferencji prasowej.

Ochrona odbiorców indywidualnych przed wzrostami cen gazu

Jak dodał, projekt zakłada też przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.

"To ważny element ustawy - zapewnienie ochrony taryfowej gospodarstw domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, by zrekompensować wysokie ceny gazu, których można się spodziewać, już są widoczne, a potencjalne działania Rosji mogą doprowadzić do kolejnego wzrostu cen gazu - mówię o potencjalnym zakręceniu dopływu gazu do Niemiec" - powiedział Müller.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego - trwają pracę nad ustawą

REKLAMA

CIR podało w komunikacie, że rząd chce wzmocnić system bezpieczeństwa gazowego państwa oraz zawczasu przeciwdziałać pojawiającym się ryzykom gospodarczym, wynikającym z dynamicznej sytuacji na światowych rynkach surowców energetycznych. Jak podano, wzrosty cen gazu ziemnego, spowodowane działaniami rosyjskiego Gazpromu, wymagają szczególnych instrumentów prawnych, które zapewnią możliwość sprawnego reagowania w każdej sytuacji.

"Dzięki działaniom rządu zmierzającym do uniezależnienia się naszego kraju od dostaw gazu z kierunku wschodniego, polskie przedsiębiorstwa pokrywają zapotrzebowanie na ten surowiec innymi dostępnymi ścieżkami dostaw. Jednak obecna sytuacja geopolityczna, związana z inwazją Rosji na Ukrainę i przyczyniająca się do bezprecedensowych wzrostów cen gazu ziemnego na rynkach europejskich, wymaga wzmocnienia polskiego systemu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych" - napisano w komunikacie prasowym.

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że do 50 dni wydłużony zostanie okres, w którym obowiązkowe zapasy gazu ziemnego powinny zostać dostarczone do systemu gazowego. Rozwiązanie umożliwi bardziej elastyczne zarządzanie posiadanymi pojemnościami magazynowymi, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

REKLAMA

Do końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. Jak podano, zmiana pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw gazu, a przedłużenie zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozwoli zapobiec nadmiernemu wzrostowi ceny tego paliwa dla mniejszych odbiorców, w tym gospodarstw domowych.

Ponadto, minister klimatu i środowiska będzie mógł zmniejszyć w 2022 r. lub 2023 r. wymóg dotyczący ilości gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej. Obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie zostanie także zawieszony w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.

Nowe przepisy maja wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

pel/ asa/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA