REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Włamanie - jak się ustrzec?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
  • Materiał prasowy
Oprac. Paulina Karpińska
Włamania w trakcie ferii. Jak się uchronić?
Włamania w trakcie ferii. Jak się uchronić?

REKLAMA

REKLAMA

16 stycznia rozpoczynają się w Polsce ferie zimowe, podczas których na wypoczynek wyjeżdżają nierzadko całe rodziny – a pozostawione bez opieki domy i mieszkania tworzą wymarzoną okazję dla złodziei. Tymczasem od kilku miesięcy widać tendencję wzrostową włamań do mieszkań. Na koniec listopada tylko w woj. mazowieckim ich liczba wzrosła aż o 40% r/r.

Rosnąca liczba włamań

Statystyki są coraz bardziej niepokojące. Tylko na Mazowszu w 2022 roku do końca listopada policja odnotowała 874 włamania do mieszkań. To o ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 75 proc. więcej niż w 2020 roku. W niektórych miastach (np. w Radomiu) liczba włamań wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat dwukrotnie. A dane te nie uwzględniają samej Warszawy i okolic, gdzie wprawdzie wzrost był mniejszy (o 6,5 proc.), ale za to włamań znacznie więcej. Komenda Stołeczna Policji zarejestrowała w tym okresie 4524 takie przypadki.

REKLAMA

Włamania w trakcie ferii zimowych - jak się uchronić?

REKLAMA

Tym razem jako pierwsza rozpoczyna swój turnus ferii młodzież m.in. w województwie śląskim i łódzkim – tu przerwa zaczyna się już 16 stycznia. Sezon zimowego wypoczynku Polacy zakończą dopiero 26 lutego, kiedy to z wyjazdów będą wracali m.in. mieszkańcy woj. mazowieckiego. Przez grubo ponad miesiąc w kolejnych regionach Polski wiele mieszkań i domów będzie więc stało pustych. To jeden z kilku okresów w roku, gdy włamywacze mają szczególnie komfortowe warunki do działania.

– Są trzy sposoby zapewnienia sobie w trakcie ferii spokoju o pozostawione mienie – mówi Kordian Czuryłło, menadżer produktu z Warty. – Po pierwsze, inwestycja w bezpieczeństwo i prewencję: rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem czy czujniki ruchu. Mogą one być kosztowne, ale złodziej wybierając lokal do włamania wybierze ten, gdzie zabezpieczenia są łatwiejsze do sforsowania. Drugie działanie to ubezpieczenie lokalu i pozostawionych w nim ruchomości. W obliczu pogarszających się statystyk włamań klienci coraz częściej pytają nas o polisy mieszkaniowe. A po trzecie, trzeba przestrzegać kilku dobrych praktyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmniejszyć ryzyko włamania?

Jakie to praktyki? Wymienia je policja, która regularnie przestrzega przed włamaniami w ferie. Policjanci radzą wyjeżdżającym, jak utrudnić zadanie potencjalnym włamywaczom:

  • umówić się z zaufaną osobą (sąsiadem albo kimś z rodziny), która podczas nieobecności właściciela mogłaby zaopiekować się mieszkaniem (np. co jakiś czas zapalać światło i otwierać okna). Jeśli ktoś je obserwuje, zobaczy ślady bytności;
  • poprosić tę osobę, aby wyjmowała korespondencję ze skrzynki pocztowej. Wysypująca się sterta ulotek to dla złodziei potwierdzenie, że lokal jest chwilowo opuszczony;
  • rozważyć zdeponowanie na wyjazd w bezpiecznym miejscu (np. u kogoś bliskiego) posiadanej gotówki, kosztowności i innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpiecznie czekały na powrót właściciela;
  • nie publikować na bieżąco w mediach społecznościowych zdjęć z ferii. Może to być kuszące, ale stanowi informację dla złodzieja, że ma wolne pole do działania. Mądrzej będzie zamieścić obrazki ze stoków dopiero po powrocie;
  • to samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania z cennymi rzeczami w tle. Stanowią one sygnał, że w lokalu jest co kraść.

Wyjeżdżając, trzeba koniecznie przypilnować zamknięcia drzwi i okien (jeśli ktoś mieszka w domu, to również tych dachowych i od piwnicy) oraz aktywować alarm, jeśli ktoś go posiada. To pozornie oczywistość, ale w przedwyjazdowej gorączce łatwo o tym zapomnieć.

Jak złodzieje okradli znanego dziennikarza?

REKLAMA

Jak się czasem okazuje, przed włamywaczami nie chroni nawet… medialna popularność właściciela lokum. Krótko przed świętami, w grudniu 2022 roku, na warszawskim Natolinie okradziono mieszkanie znanego dziennikarza muzycznego Hirka Wrony. „Złodzieje grasują wszędzie (…) Ujawniam ten włam, by ostrzec Was” – napisał dziennikarz na Twitterze.                                                                      

– Niestety nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w stuprocentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Pamiętając o zabezpieczeniu mieszkania w zamki, alarmy podwójne drzwi itp., nie zapomnij też o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty – tak brzmi kolejne zalecenie policji.

Polisa na mieszkanie lub dom – oprócz pomocy i odszkodowania w przypadku rabunku czy kradzieży z włamaniem – zapewnia wsparcie ubezpieczyciela również w sytuacji zalania czy pożaru (które również mogą się zdarzyć pod nieobecność domowników).

– Ubezpieczenie warto wybierać w przemyślany sposób, tak by zapewniało jak najlepszą ochronę wszystkich tych rzeczy, które są dla nas najcenniejsze. Zyskujemy w ten sposób nie tylko ochronę mienia, ale także spokojną głowę w ferie i możliwość wypoczynku bez obaw o pozostawiony majątek. Pamiętajmy również o aktualizacji sumy ubezpieczenia, która zapisana jest w umowie. Jest to maksymalna kwota wypłaty odszkodowania na jaką umawia się klient i firma ubezpieczeniowa. Ważne, aby odpowiadała ona na wysoką inflację, z którą mierzymy się od kilkunastu miesięcy – mówi Czuryłło.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Do odbiorców gazu masowo trafiają listy. Chodzi o pieniądze. Kwoty zaczynają się od 1 tysiąca, a dochodzą do kilkunastu tysięcy

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W lipcu 2025 roku już 900 plus na dentystę. Dla każdego, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak skorzystać?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet posiadające własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

REKLAMA

Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA