REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

e-CMR – czas digitalizacji dokumentów przewozowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
transport
transport
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Postępujący rozwój technologii oraz wzrost cyfryzacji w gospodarce wydaje się czymś oczywistym. Duża część systemów logistycznych jest już na tak wysokim poziomie rozwoju, że pojawienie się elektronicznego listu przewozowego (e-CMR) jest czymś naturalnym i mogłoby poprawić obszar dokumentacji transakcji międzynarodowych, a przy tym ułatwić rozliczenia.

Polska ratyfikowała  11 września 2019 r. Protokół Dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), dotyczący stosowania elektronicznego listu przewozowego. Natomiast na gruncie unijnym przyjęto Rozporządzenie e-FTI z 15 lipca 2020 r., które dotyczy elektronicznych informacji w transporcie towarowym, jednak zacznie obowiązywać od 21 sierpnia 2024 r. Z pewnością należy traktować to jako przełom w tym obszarze.

REKLAMA

Charakterystyka e-CMR

Dokument zostanie udostępniony dla wszystkich podmiotów biorących udział w transakcji, bez możliwości zniszczenia go lub zagubienia, dzięki czemu bezpieczeństwo transakcji zostanie zwiększone. Dodatkowo e-CMR zostanie wzbogacony o potencjalne rozwiązania do śledzenia trasy transportu czy wyliczenia ETA (estimated time of arrival), co zwiększy możliwość kontroli nad procesem logistycznym. Uwierzytelnianie listu przewozowego odbywać się będzie poprzez podpis elektroniczny lub jakąkolwiek inną elektroniczną metodę uwierzytelnienia dozwoloną przez prawo danego kraju Wykorzystanie certyfikowanych platform umożliwi sprawny obrót oraz przechowywanie listów przewozowych w formie elektronicznej. W związku z tym list przewozowy wystawiony cyfrowo będzie posiadać taką samą wartość jak ten wystawiony w wersji papierowej.

Korzyści wynikające z e-CMR

REKLAMA

Dzięki zastosowaniu e-CMR możliwe będzie uniknięcie zbędnego formalizmu i nadmiernego mnożenia dokumentacji papierowej, co zaoszczędzi czas, środki finansowe i wyeliminuje potencjalne ryzyko błędu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie pozytywne dla wszystkich stron. Ponadto bezpośredni dostęp do e-CMR na cyfrowej platformie zarówno dla uczestników transakcji, jak i państwowych instytucji, znacznie upraszcza korzystanie ze stawki 0% VAT.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku papierowych listów przewozowych często mają miejsce sytuacje, w których dokument jest wypełniony błędnie lub ma braki, które wymagają skorygowania. Zdarza się również, iż trafia on do dostawcy po dłuższym czasie lub potrafi zaginąć. Dzięki temu, że strony transakcji będą miały stały dostęp do elektronicznego listu przewozowego, możliwe będzie uniknięcie takich sytuacji.

Co oznacza to dla podatników

W przypadku eCMR na gruncie z Konwencji CMR nie przewidziano regulacji, które powodowałyby powstanie obowiązków dla podatników. Natomiast na gruncie Rozporządzenia eFTI takie obowiązki będą już istnieć. W sytuacji, gdy podatnik zamierza używać eCMR, wykorzysta do tego dedykowaną i zgodną z wymogami Rozporządzenia eFTI platformę lub zrobi to poprzez certyfikowanego dostawcę takiej usługi. Podatnik będzie przede wszystkim musiał przekazywać dane w określonym formacie i posiadać unikalne elektroniczne połączenie identyfikacyjne, umożliwiające właściwemu organowi jednoznaczną rozpoznanie informacji regulacyjnych związanych z przemieszczaniem towaru, z uwagi na to, że platformy te mają być interoperacyjne, tj. zapewnią wymianę informacji regulacyjnych między podmiotami a administracją publiczną. Prawdopodobnie będzie wymagać to ze strony podatników dostosowania swoich systemów informatycznych. Aktualnie trudno jest jednoznacznie określić, czy powstaną jeszcze jakieś obowiązki dla podatników z uwagi na to, że prace nad wytycznymi do Rozporządzenia eFTI mają zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Wtedy też podatnicy powinni poznać wszystkie szczegóły tych regulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

e-CMR jako przyszły standard

Nowy standard w postaci e-CMR jest potencjalnym źródłem korzyści dla podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Odnosząc to na grunt krajowy, Polska pod względem cyfryzacji, w tym elektronicznego obiegu dokumentów, nie znajduje się  w czołówce europejskiej oraz światowej. Powszechne wprowadzenie e-CMR niesie wiele korzyści i zastosowanie go z pewnością byłoby słusznym krokiem dla naszej gospodarki. Ponadto warto zauważyć, że dla funkcjonowania takiego systemu w pełni, potrzebne byłoby wprowadzenie go obligatoryjnie w skali globalnej.

Autor: Sławomir Buszko, Partner ID Advisory

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister infrastruktury: w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Co przy spadku daje tzw. transmisja?

Co przy spadku daje tzw. transmisja? Mało osób ma świadomość tej instytucji. a jest ona kluczowa w postępowaniu spadkowym, bo daje ochronę spadkobiercom i spadkodawcom. Co to zatem jest transmisja oraz kim jest transmitent i transmitariusz?

REKLAMA

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Umowę leasingu można zawrzeć online bez podpisu kwalifikowanego. Prawo już na to pozwala ale firmy leasingowe muszą przestawić swoje systemy

Możliwość zawarcia umowy leasingu w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie powszechnie dostępna na rynku prawdopodobnie za kilka - kilkanaście tygodni – ustalili eksperci Superauto.pl. To rynek, którego wartość przekroczyła w 2024 r. 110 mld zł. Firmy leasingowe są w trakcie dostosowywania swoich systemów informatycznych oraz procedur do nowego prawa, które właśnie weszło w życie. Pierwsze firmy leasingowe udostępnią jednak tzw. formę dokumentową od razu. Są to Velo Leasing, Vehis, Cofidis oraz Millennium Leasing.

System kaucyjny w Polsce od 2025. Większość Polaków o nim słyszała, ale wciąż nie wie, jak działa

Aż 75% Polek i Polaków wie, że od 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny – ale aż 71% nie rozumie jego zasad. Zamiast jasnych informacji – domysły i nieporozumienia. Eksperci alarmują: bez skutecznej edukacji i komunikacji nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść.

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

REKLAMA

Już teraz zabierają 800 plus i 300 plus dużej grupie. To koniec bezwarunkowego wsparcia: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca 2025 roku program "Rodzina 800+" oraz "Dobry Start" przeszedł zmiany. Obowiązują one również w lipcu, w III kwartale 2025 r., jak i w 2026 r. Wraz z nowym okresem świadczeniowym weszło w życie rygorystyczne kryterium, które pozbawi czy już pozbawiło wsparcia finansowego znaczną grupę beneficjentów. Kończy się więc era, w której świadczenie wychowawcze przysługiwało niemal każdemu dziecku w Polsce.

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

REKLAMA