REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

e-CMR – czas digitalizacji dokumentów przewozowych

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
transport
transport
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Postępujący rozwój technologii oraz wzrost cyfryzacji w gospodarce wydaje się czymś oczywistym. Duża część systemów logistycznych jest już na tak wysokim poziomie rozwoju, że pojawienie się elektronicznego listu przewozowego (e-CMR) jest czymś naturalnym i mogłoby poprawić obszar dokumentacji transakcji międzynarodowych, a przy tym ułatwić rozliczenia.

Polska ratyfikowała  11 września 2019 r. Protokół Dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), dotyczący stosowania elektronicznego listu przewozowego. Natomiast na gruncie unijnym przyjęto Rozporządzenie e-FTI z 15 lipca 2020 r., które dotyczy elektronicznych informacji w transporcie towarowym, jednak zacznie obowiązywać od 21 sierpnia 2024 r. Z pewnością należy traktować to jako przełom w tym obszarze.

REKLAMA

Charakterystyka e-CMR

Dokument zostanie udostępniony dla wszystkich podmiotów biorących udział w transakcji, bez możliwości zniszczenia go lub zagubienia, dzięki czemu bezpieczeństwo transakcji zostanie zwiększone. Dodatkowo e-CMR zostanie wzbogacony o potencjalne rozwiązania do śledzenia trasy transportu czy wyliczenia ETA (estimated time of arrival), co zwiększy możliwość kontroli nad procesem logistycznym. Uwierzytelnianie listu przewozowego odbywać się będzie poprzez podpis elektroniczny lub jakąkolwiek inną elektroniczną metodę uwierzytelnienia dozwoloną przez prawo danego kraju Wykorzystanie certyfikowanych platform umożliwi sprawny obrót oraz przechowywanie listów przewozowych w formie elektronicznej. W związku z tym list przewozowy wystawiony cyfrowo będzie posiadać taką samą wartość jak ten wystawiony w wersji papierowej.

Korzyści wynikające z e-CMR

REKLAMA

Dzięki zastosowaniu e-CMR możliwe będzie uniknięcie zbędnego formalizmu i nadmiernego mnożenia dokumentacji papierowej, co zaoszczędzi czas, środki finansowe i wyeliminuje potencjalne ryzyko błędu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie pozytywne dla wszystkich stron. Ponadto bezpośredni dostęp do e-CMR na cyfrowej platformie zarówno dla uczestników transakcji, jak i państwowych instytucji, znacznie upraszcza korzystanie ze stawki 0% VAT.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku papierowych listów przewozowych często mają miejsce sytuacje, w których dokument jest wypełniony błędnie lub ma braki, które wymagają skorygowania. Zdarza się również, iż trafia on do dostawcy po dłuższym czasie lub potrafi zaginąć. Dzięki temu, że strony transakcji będą miały stały dostęp do elektronicznego listu przewozowego, możliwe będzie uniknięcie takich sytuacji.

Co oznacza to dla podatników

W przypadku eCMR na gruncie z Konwencji CMR nie przewidziano regulacji, które powodowałyby powstanie obowiązków dla podatników. Natomiast na gruncie Rozporządzenia eFTI takie obowiązki będą już istnieć. W sytuacji, gdy podatnik zamierza używać eCMR, wykorzysta do tego dedykowaną i zgodną z wymogami Rozporządzenia eFTI platformę lub zrobi to poprzez certyfikowanego dostawcę takiej usługi. Podatnik będzie przede wszystkim musiał przekazywać dane w określonym formacie i posiadać unikalne elektroniczne połączenie identyfikacyjne, umożliwiające właściwemu organowi jednoznaczną rozpoznanie informacji regulacyjnych związanych z przemieszczaniem towaru, z uwagi na to, że platformy te mają być interoperacyjne, tj. zapewnią wymianę informacji regulacyjnych między podmiotami a administracją publiczną. Prawdopodobnie będzie wymagać to ze strony podatników dostosowania swoich systemów informatycznych. Aktualnie trudno jest jednoznacznie określić, czy powstaną jeszcze jakieś obowiązki dla podatników z uwagi na to, że prace nad wytycznymi do Rozporządzenia eFTI mają zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Wtedy też podatnicy powinni poznać wszystkie szczegóły tych regulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

e-CMR jako przyszły standard

Nowy standard w postaci e-CMR jest potencjalnym źródłem korzyści dla podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Odnosząc to na grunt krajowy, Polska pod względem cyfryzacji, w tym elektronicznego obiegu dokumentów, nie znajduje się  w czołówce europejskiej oraz światowej. Powszechne wprowadzenie e-CMR niesie wiele korzyści i zastosowanie go z pewnością byłoby słusznym krokiem dla naszej gospodarki. Ponadto warto zauważyć, że dla funkcjonowania takiego systemu w pełni, potrzebne byłoby wprowadzenie go obligatoryjnie w skali globalnej.

Autor: Sławomir Buszko, Partner ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA