REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

e-CMR – czas digitalizacji dokumentów przewozowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
transport
transport
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Postępujący rozwój technologii oraz wzrost cyfryzacji w gospodarce wydaje się czymś oczywistym. Duża część systemów logistycznych jest już na tak wysokim poziomie rozwoju, że pojawienie się elektronicznego listu przewozowego (e-CMR) jest czymś naturalnym i mogłoby poprawić obszar dokumentacji transakcji międzynarodowych, a przy tym ułatwić rozliczenia.

Polska ratyfikowała  11 września 2019 r. Protokół Dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), dotyczący stosowania elektronicznego listu przewozowego. Natomiast na gruncie unijnym przyjęto Rozporządzenie e-FTI z 15 lipca 2020 r., które dotyczy elektronicznych informacji w transporcie towarowym, jednak zacznie obowiązywać od 21 sierpnia 2024 r. Z pewnością należy traktować to jako przełom w tym obszarze.

REKLAMA

Charakterystyka e-CMR

Dokument zostanie udostępniony dla wszystkich podmiotów biorących udział w transakcji, bez możliwości zniszczenia go lub zagubienia, dzięki czemu bezpieczeństwo transakcji zostanie zwiększone. Dodatkowo e-CMR zostanie wzbogacony o potencjalne rozwiązania do śledzenia trasy transportu czy wyliczenia ETA (estimated time of arrival), co zwiększy możliwość kontroli nad procesem logistycznym. Uwierzytelnianie listu przewozowego odbywać się będzie poprzez podpis elektroniczny lub jakąkolwiek inną elektroniczną metodę uwierzytelnienia dozwoloną przez prawo danego kraju Wykorzystanie certyfikowanych platform umożliwi sprawny obrót oraz przechowywanie listów przewozowych w formie elektronicznej. W związku z tym list przewozowy wystawiony cyfrowo będzie posiadać taką samą wartość jak ten wystawiony w wersji papierowej.

Korzyści wynikające z e-CMR

REKLAMA

Dzięki zastosowaniu e-CMR możliwe będzie uniknięcie zbędnego formalizmu i nadmiernego mnożenia dokumentacji papierowej, co zaoszczędzi czas, środki finansowe i wyeliminuje potencjalne ryzyko błędu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie pozytywne dla wszystkich stron. Ponadto bezpośredni dostęp do e-CMR na cyfrowej platformie zarówno dla uczestników transakcji, jak i państwowych instytucji, znacznie upraszcza korzystanie ze stawki 0% VAT.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku papierowych listów przewozowych często mają miejsce sytuacje, w których dokument jest wypełniony błędnie lub ma braki, które wymagają skorygowania. Zdarza się również, iż trafia on do dostawcy po dłuższym czasie lub potrafi zaginąć. Dzięki temu, że strony transakcji będą miały stały dostęp do elektronicznego listu przewozowego, możliwe będzie uniknięcie takich sytuacji.

Co oznacza to dla podatników

W przypadku eCMR na gruncie z Konwencji CMR nie przewidziano regulacji, które powodowałyby powstanie obowiązków dla podatników. Natomiast na gruncie Rozporządzenia eFTI takie obowiązki będą już istnieć. W sytuacji, gdy podatnik zamierza używać eCMR, wykorzysta do tego dedykowaną i zgodną z wymogami Rozporządzenia eFTI platformę lub zrobi to poprzez certyfikowanego dostawcę takiej usługi. Podatnik będzie przede wszystkim musiał przekazywać dane w określonym formacie i posiadać unikalne elektroniczne połączenie identyfikacyjne, umożliwiające właściwemu organowi jednoznaczną rozpoznanie informacji regulacyjnych związanych z przemieszczaniem towaru, z uwagi na to, że platformy te mają być interoperacyjne, tj. zapewnią wymianę informacji regulacyjnych między podmiotami a administracją publiczną. Prawdopodobnie będzie wymagać to ze strony podatników dostosowania swoich systemów informatycznych. Aktualnie trudno jest jednoznacznie określić, czy powstaną jeszcze jakieś obowiązki dla podatników z uwagi na to, że prace nad wytycznymi do Rozporządzenia eFTI mają zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Wtedy też podatnicy powinni poznać wszystkie szczegóły tych regulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

e-CMR jako przyszły standard

Nowy standard w postaci e-CMR jest potencjalnym źródłem korzyści dla podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Odnosząc to na grunt krajowy, Polska pod względem cyfryzacji, w tym elektronicznego obiegu dokumentów, nie znajduje się  w czołówce europejskiej oraz światowej. Powszechne wprowadzenie e-CMR niesie wiele korzyści i zastosowanie go z pewnością byłoby słusznym krokiem dla naszej gospodarki. Ponadto warto zauważyć, że dla funkcjonowania takiego systemu w pełni, potrzebne byłoby wprowadzenie go obligatoryjnie w skali globalnej.

Autor: Sławomir Buszko, Partner ID Advisory

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski. Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

REKLAMA